Devastirano korito rijeke Gračanice / - Željko Šapurić
10/01/2026 u 07:14 h
Željko ŠapurićŽeljko Šapurić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Društvo mladih ekologa Nikšić: Zaštita prirode na papiru, na terenu brojni problemi

Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) iza sebe ima uspješnu 2025. godinu, dok novu započinje sa istom misijom – zaštitom i unapređenjem životne sredine na lokalnom i državnom nivou.

Kako je za "Dan" kazao predsjednik Društva Miodrag Karadžić, programski rad u narednom periodu biće usmjeren na implementaciju započetih i novih projekata, ali i na kontinuirano praćenje državnih politika, uz zastupanje njihovog pravilnog usvajanja i transparentne primjene.

On ističe da se pred lokalnom upravom Nikšića i državnim institucijama nalazi veliki broj izazova koji zahtijevaju hitna, kvalitetna i efikasna rješenja. Kao jedno od najznačajnijih dostignuća u oblasti lokalnih ekoloških politika izdvaja donošenje Lokalnog akcionog plana za biodiverzitet, dokumenta koji sistematski sagledava stanje prirodnih vrijednosti i definiše mjere za njihovo dugoročno očuvanje.

– Posebna vrijednost plana je u tome što se zaštita biodiverziteta ne posmatra izolovano, već kao sastavni dio lokalnog planiranja i razvoja. On ima i direktan uticaj na kvalitet života građana, jer podstiče veće uključivanje lokalne zajednice u procese zaštite životne sredine – naglasio je Karadžić.

image

Miodrag Karadžić

- Željko Šapurić

Uvođenjem sistema praćenja stanja biodiverziteta omogućava se donošenje odluka zasnovanih na relevantnim podacima i stručnim analizama, čime se smanjuje rizik od neplaniranih intervencija i dugoročnih negativnih posljedica. Pravilna primjena ovog plana, dodaje Karadžić, trebalo bi da omogući očuvanje i unapređenje prirodnih resursa Nikšića, uz istovremeno stvaranje uslova za stabilan i održiv razvoj opštine.

Evropske vrijednosti moraju biti pretočene u konkretne odluke

Crna Gora se i dalje suočava sa brojnim izazovima u oblasti zaštite životne sredine, naročito kada je riječ o usklađivanju sa pravnom tekovinom Evropske unije. Poglavlje 27 formalno je otvoreno još 2018. godine, a pravna tekovina EU u ovoj oblasti danas obuhvata više od 200 pravnih akata. Do sada je usklađeno oko 48 odsto propisa, što ukazuje na spor napredak.

– Suština Poglavlja 27 nije samo u usvajanju zakona, već u promjeni načina razmišljanja i upravljanja razvojem. Evropske vrijednosti moraju biti pretočene u konkretne odluke i mjere na terenu, a u tome lokalne uprave imaju ključnu ulogu – ističe Karadžić.

On upozorava da su oblasti upravljanja otpadom, zaštite vazduha, voda, prirode i klimatskih politika i dalje daleko od zadovoljavajućeg nivoa implementacije, uz nedovoljna finansijska ulaganja i slabe mehanizme nadzora.

Napredak je, kaže, ostvaren i u izradi studija za nova potencijalno zaštićena područja, poput Lukavice, Studenačkih glavica i Glavica sa Blacama, ali smatra da je procenat zaštićenih područja na lokalnom nivou odavno trebalo planski povećavati. Ipak, Karadžić ukazuje da je neopravdano što u planove zaštite nije uključena i rijeka Zeta.

– Podsjećam da je rijeka Zeta proglašena parkom prirode na teritorijama opština Danilovgrad i Podgorica, ali potpuna zaštita može se ostvariti samo ukoliko se pod zaštitu stavi i njen gornji tok kroz opštinu Nikšić, koji je od ključnog značaja za cjelovitu zaštitu ovog vodotoka – naglasio je Karadžić.

image

Karadžić sa osnovcima

- Željko Šapurić

Pozitivnom ocjenjuje i najave o formiranju upravljačkih tijela za postojeća i buduća zaštićena područja, ali ističe da brojni izazovi ostaju – od upravljanja komunalnim otpadom i revitalizacije riječnih korita, do kvaliteta vazduha i nivoa ekološke kulture u gradu koji nosi titulu buduće prestonice kulture.Sve to ukazuje, kaže Karadžić, da kod nas zaštita prirode postoji na papiru, ali u praksi se slabo promjenjuje.

Nelegalna sječa šuma, smeće i otpadne vode - hronični problem

– Među najvećim ekološkim problemima u Crnoj Gori izdvaja se ilegalna sječa šuma, posebno u pograničnim područjima prema Albaniji i Kosovu, gdje djeluju manje organizovane kriminalne grupe. Korupcija i slaba međuinstitucionalna koordinacija dodatno pogoršavaju ovaj problem- kaže Karadžić i dodaje da ozbiljni izazovi postoje i u upravljanju otpadom – od nedostatka programa prevencije, preko niskih stopa reciklaže, do brojnih nelegalnih odlagališta i neriješenih pitanja opasnog otpada.

– Kada je riječ o vodama, problemi se odnose na zastarjelu infrastrukturu i nedovoljne kapacitete postrojenja za prečišćavanje otapdnih voda. Prema podacima iz 2024. godine, tek 55,8 odsto stanovništva obuhvaćeno je sistemima za prikupljanje otpadnih voda, dok postojeća postrojenja u većim gradovima ne mogu da odgovore potrebama - podvlači Karadžić.

– Posebno zabrinjava činjenica da su ključne oblasti, poput upravljanja otpadom, zaštite vazduha, voda, prirode i klimatskih politika, i dalje daleko od zadovoljavajućeg nivoa implementacije i usklađenosti sa evropskim standardima. Finansijska ulaganja u sektor životne sredine su nedovoljna, dok mehanizmi nadzora i kontrole nijesu dovoljno razvijeni da bi se obezbijedila efikasna primjena zakona – naglašava Karadžić.

Po njegom riječima zaštita prirode i u 2026. godini ostaje veliki izazov.

– Proces uspostavljanja Natura 2000 mreže mora se odvijati znatno brže. Izvještaj Zaštitnika ljudskih prava i sloboda pokazuje da nije ostvaren značajan napredak u prevenciji i sanaciji ekoloških problema, kao ni u informisanju građana, njihovom uključivanju u donošenje odluka i radu inspekcija – istakao je Karadžić i podsjetio na dio Izvještaja Evropske unije za Crnu Goru za 2025. godinu, u kojem se navodi da je u oblastima životne sredine i klimatskih promjena neophodno hitno jačanje administrativnih kapaciteta na centralnom i lokalnom nivou, zapošljavanje dodatnog kadra i rješavanje problema nedovoljnog broja inspekcijskih službi.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
10. januar 2026 07:16