Stanari baraka u naselju Rastoci tvrde da se neće iseliti / -B.B.
19/04/2022 u 06:40 h
Biljana BrašnjoBiljana Brašnjo
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Spriječeno prinudno iseljenje Vasa Terića iz barake „Prvoborca” u naselju Rastoci: Svoje domove odbija da napusti 11 porodica

Useljavali smo se po dogovoru sa upravom „Prvoborca8 i uz saglasnost opštine i sve što smo zaradili ulagali smo u ove barake skoro 30 godina, ističu ogorčeni stanari

Komšije i bivše kolege spriječile su juče prinudno iseljenje Vasa Terića (70) iz stana u baraci u ulici Vuka Mićunovića u naselju Rastoci. Prinudno iseljenje trebala je da sprovede sudska izvršiteljka Maja Ajković koja je došla u pratnji policije i predstavnika preduzeća "Sab Sekjuriti", Mirka Mićanovića, ali su odustali nakon otpora okupljenih, najavivši da će doći da sprovedu rješenje danas u 10 časova. Jedanaest porodica, uglavnom bivših radnika Prvoborca, protestovalo je zbog, kako kažu, nezakonitog oduzimanja stanova u koje su, nakon što su ih adaptirali, uselili prije 30 godina, a kojima po zahtjevu "Sab sekjuritijija", koja je novi vlasnik zemljišta, slijedi iseljenje. Terić kaže da je u "Prvoborcu" radio nepunih 15 godina, a onda je u firmi uveden stečaj. Ostao je bez posla, a kako nije imao dovoljno godina staža, i bez penzije.

image

Vaso Terić u razgovoru sa policijom

-B.B.

– Uselio sam tu od nužde prije više od petnaest godina, kao što su radile i sve moje bivše kolege. Nisam imao gdje i sad hoće da me istjeraju na ulicu, ogorčen je Terić koji živi sam i nema nikakvih primanja.

Porodice koje su 1994. uselile u barake Prvoborca, po, kako kažu, odobrenju tadašnje uprave i uz saglasnost opštine, juče su kazali da neće napustiti stanove koje su sami izgradili u privremenim objektima – barakama.

– Prije 22 godine došli su geometri da premjeravaju zemljište, a tadašnji predsjednik Opštine dr Milorad Drljević kazao nam je da ukoliko dođe do uklanjanja baraka da ćemo svi biti zbrinuti – kaže stanar i bivši radnik Prvoborca, Veliša Zorić.

Zemljište prevedeno u izbornoj godini

Stanari su poručili da očekuju od pravosudnih organa i Opštine da provjere način promjene vlasništva nad zemljištem gdje su barake. Kako tvrde, nekadašnji "Prvoborac", a onda i "Novi Prvoborac" nad parcelom imali su samo pravo korišćenja, a vlasnik je bila Opština Nikšić. Uknjižba na firmu "Novi Prvoborac", utvrdili su oni, izvršena je 2020. godine i to pred avgustovske parlamentarne izbore. Zemljište su potom prodali firmi "Sab sekjuriti" koja je, takođe, iz Herceg Novog. Predstavnik novog vlasnika Mirko Mićanović rekao je juče da nije ovlašćen da daje izjave, niti kontakt firme. Iz Opštine su novinarima kratko kazali da je u pitanju privatna imovina, a da su stanarima spremni da pruže pravnu pomoć.

U avgustu prošle godine Teriću stiže rješenje o iseljenju, a od nedavno i svim ostalim stanarima. Za razliku od Terića ostali stanari su imali novca da angažuju adokate i žale se na rješenja i ti postupci su u toku.

– Sve što smo zaradili ulagali smo u ove barake skoro 30 godina, a nisu nam dozvoljavali da se uknjižimo kao vlasnici, niti da otkupimo stanove – kaže Zorić, a njegov komšija Đorđije Tadić naglašava da su se useljavali u dogovoru sa upravom "Prvoborca".

– Nakon stečaja osnovan je "Novi Prvoborac" gdje nismo dobili mogućnost nastavka rada, a ni otkupa stanova uz obrazloženje da su barake privremeni objekti, a zemljište opštinsko. Sad se ispostavilo drugačije – istakao je Tadić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
25. april 2025 06:39