Dobrislav Bajović / privatna arhiva
02/02/2026 u 09:16 h
Boris KneževićBoris Knežević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Nova topografska karta Plužina: Ucrtane trase 27 planinarskih staza

Nevladina organizacija "Zelena staza" organizovala je u Plužinama prezentaciju topografske karte "Planinarske i biciklističke staze opštine Plužine", koja je dostupna u digitalnom i štampanom formatu.

Autor karte je penzionisani pukovnik i strastveni planinar Dobrislav Bajović, koji je na njenoj izradi sarađivao sa Planinarskim klubom "Piva" i Parkom prirode Piva iz Plužina.

Kako navodi Bajović, riječ je o jedinstvenom poduhvatu u Crnoj Gori.

– Izrada ove tematske karte jedinstvena je po formi, obliku i sadržaju. Od lokalnih uprava u Crnoj Gori, samo opštine Plužine i Nikšić raspolažu ovom vrstom topografske karte – istakao je Bajović.

Govoreći o polaznoj osnovi projekta, Bajović je naveo da su kao osnov korišćene topografske karte Vojnogeografskog instituta iz Beograda iz 1990. godine, na kojima je prikazana teritorija opštine Plužine.

– Aktivnost je realizovana u okviru projekta "Planinarske i turističke destinacije Pive", koji je finansiran od strane Opštine Plužine, na osnovu konkursa za NVO za 2025. godinu. Karta je najprije formirana u digitalnom obliku u GIS programu, u JPEG formatu i rezoluciji od 300 dpi, a zatim je štampana u razmjeri 1:50.000 i 1:90.000, prilagođenoj praktičnom pakovanju i korišćenju – pojasnio je Bajović.

Od Mratinja do Trnovačkog jezera prosječno pet i po sati pješačenja

Bajović je predstvio stazu koja kreće sa kraja sela Mratinje, nadmorska visina 990 metara, a njen kraj je na Trnovačkom jezeru na nadmorskoj visin i od 1.517 metara. Dužina staze je 10,5 kilometara i prosječno se pređe za pet i po sati.

– Najveća nadmorska visina na ovoj stazi je 2.232 metra, na Šarenoj lastvi. Visinska razlika staze je 1.237 metara, sa denivelacijom od 1.957 metara. Težina staze je takozvana povećana. Staza je markirana. Prilazni put do početka staze je preko hidroelekrane "Mratinje". Na stazi nema opasnih dionica ni ekstremnih uspona, osim spuštanja od Šarene lastve do Trnovačkog jezera. Vode za piće ima na dva izvora. Potrebna je samo povećana opreznost zbog dužine staze i kraškog terena i dobra fizička kondicija – pojasnio je Bajović.

On je dodao da je rad na karti obuhvatio georeferenciranje izabranih topografskih sekcija, kao i detaljnu reambulaciju stanja na terenu.

– S obzirom na to da su karte prikazivale stanje prije 1990. godine, izvršena je stručna i visoko precizna dopuna podataka, unošenjem aktuelnih puteva, kao i prirodnih i izgrađenih objekata, sa stanjem iz 2025. godine. Na tako obrađenoj karti ucrtali smo trase 27 planinarskih i četiri biciklističke staze, kao i Via feratu "Piva", sa detaljnim opisima – naveo je on.

Bajović je istakao da su na karti prikazane isključivo staze nacionalne i lokalne mreže koje se nalaze u evidenciji Planinarskog saveza Crne Gore i Opštine Plužine, a koje su već u upotrebi.

image

Trnovačko jezero

arhiva DAN

Sve staze su numerisane i detaljno opisane.

– Svaka staza sadrži neophodne podatke za korisnike: početnu i krajnju tačku, visinsku razliku i denivelaciju, dužinu, potrebno vrijeme prolaska, stepen uređenosti i markiranosti, potrebu za vodičem, prilazne puteve, opasne dionice i ekstremne uspone, lokacije vode za piće, kao i preporučeni nivo fizičke kondicije – naglasio je Bajović.

Na karti su, kako je dodao, postavljene i aplikacije sa dodatnim opisima i informacijama, kao i opšte odredbe koje se odnose na planinarska pravila i obaveze korisnika.

– Korišćenje staza je na sopstvenu odgovornost, jer u planini uvijek postoje nepredvidive opasnosti. Prikazano stanje planinarskih i biciklističkih staza i Via ferate odnosi se na 2025. godinu – zaključio je Dobrislav Bajović.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. februar 2026 09:22