Novi izgled akademskog srca Nikšića / - NOVI IZGLED AKADEMSKOG SRCA NIKšIćA
30/01/2026 u 16:43 h
Željko ŠapurićŽeljko Šapurić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

(FOTO) Novi izgled akademskog srca Nikšića

OU Svečanoj sali Filozofskog fakulteta u Nikšiću danas je ozvaničen početak radova na spoljnom uređenju Filozofskog i Filološkog fakulteta, projekta vrijednog 800.000 eura, koji predstavlja važan korak u razvoju univerzitetskog kampusa i grada u susret Evropskoj prestonici kulture 2030.

Svečaniji Ozvaničenjem početka radova na spoljnom uređenju Filozofskog i Filološkog fakulteta u Nikšiću započeta je nova faza uređenja akademskog prostora, čime se dodatno jača uloga Univerziteta Crne Gore u kulturnom i obrazovnom razvoju grada.Svečanom skupu prisustvovali su ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, rektor Univerziteta Crne Gore Vladimir Božović, prorektor Veselin Mićanović, dekanica Filozofskog fakulteta Tatjana Novović, predsjednik Upravnog odbora UCG Milorad Radović, predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, kao i predstavnik izvođača radova, firme „Roaming Montenegro", Sava Bijelović.

image
- NOVI IZGLED AKADEMSKOG SRCA NIKšIćA

Skup je otvorila dekanica Tatjana Novović, podsjetivši da je u proteklih pet godina urađen značajan posao na adaptaciji i unapređenju zgrade Filozofskog i Filološkog fakulteta, kako bi se stvorili kvalitetniji uslovi za rad i boravak studenata, nastavnika i zaposlenih.

– Imali smo snažnu podršku resornih ministarstava i rukovodstva Univerziteta, iako nije bilo lako naći se na listi prioriteta jedne velike akademske zajednice. Ipak, uspjeli smo da realizujemo krupne i važne promjene, a danas započinjemo još jednu značajnu fazu – spoljno uređenje prostora oko fakulteta, koji će biti funkcionalniji i pretvoren u svojevrsnu veliku učionicu na otvorenom. To će biti doprinos i snažan zamajac projektu Evropske prestonice kulture 2030 – kazala je Novović.

image
- NOVI IZGLED AKADEMSKOG SRCA NIKšIćA

Ona je dodala da će nakon završetka radova ovaj prostor biti idealan za organizaciju ljetnjih škola i dolazak mladih ljudi iz zemlje i inostranstva, čime će fakulteti postati otvoreniji i vidljiviji široj javnosti.

Rektor UCG Vladimir Božović istakao je da se radi o završnici jednog dugotrajnog procesa, koji svjedoči o izuzetnoj dinamici razvoja Univerziteta Crne Gore.

image
- NOVI IZGLED AKADEMSKOG SRCA NIKšIćA
image
- NOVI IZGLED AKADEMSKOG SRCA NIKšIćA

– Filozofski i Filološki fakultet predstavljaju srce i dubinu misli našeg Univerziteta, mjesto koje oblikuje stvarnost prema najvišim duhovnim, moralnim i estetskim kriterijumima. Zato i prostor oko zgrade mora odražavati to dostojanstvo i ljepotu – kazao je Božović.

On je najavio da će, uz podršku resornih ministarstava, a posebno Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, ove godine započeti i radovi na izgradnji nove zgrade Filološkog fakulteta, što je, kako je rekao, izuzetno važno za Univerzitet i grad Nikšić u susret 2030. godini.

Ministarka Anđela Jakšić Stojanović kazala je da joj je posebno drago što prisustvuje ozvaničenju početka radova, budući da je i sama završila Filozofski fakultet i u toj sali branila diplomski rad.

image
- NOVI IZGLED AKADEMSKOG SRCA NIKšIćA

– Svaki put kada dođem ovdje vidim vidljive i značajne promjene – lijep ambijent, kvalitetan nastavni kadar i razvoj novih studijskih programa. Ovaj projekat je važan korak u stvaranju modernog univerzitetskog kampusa, po uzoru na savremene evropske centre, gdje studenti, osim zatvorenog prostora, imaju i otvoreni ambijent za kulturne, naučne i umjetničke sadržaje – kazala je ministarka.

image

Novi izgled akademskog srca Nikšića

- NOVI IZGLED AKADEMSKOG SRCA NIKšIćA

Ona je naglasila da je naredni prioritet rješavanje pitanja studentskog smještaja, koje će biti visoko na listi budućih projekata.

Predsjednik Upravnog odbora UCG Milorad Radović ocijenio je da ovaj projekat prevazilazi značaj samih fakulteta.

– Ovo je slika Nikšića i Crne Gore. Nastavljamo sa podrškom i nadam se da ćemo se uskoro okupiti povodom početka izgradnje nove zgrade Filološkog fakulteta – rekao je Radović.

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević podsjetio je da grad posljednjih godina prolazi kroz intenzivnu fazu urbanog uređenja.

– Ovaj projekat, smješten u samom srcu grada, ima poseban značaj. Izgradnja nove zgrade Filološkog fakulteta bila je jedan od prioriteta lokalne uprave, kao i planiranje studentskog doma. Ovaj prostor biće otvoren ne samo za studente, već i za sve građane Nikšića – kazao je Kovačević.

Prorektor Veselin Mićanović istakao je da ideja o uređenju prostora oko fakulteta traje već pet do šest godina.

– Ovim projektom pokazujemo koliko je Univerzitet Crne Gore otvoren prema lokalnoj zajednici. Ušli smo u fazu svojevrsne renesanse, vidljive na svim našim jedinicama širom države, uz najbolju saradnju sa resornim ministarstvima u posljednjih nekoliko decenija – rekao je Mićanović.

Predstavnik izvođača radova, firme „Roaming Montenegro", Sava Bijelović, saopštio je da je rok za završetak radova pet mjeseci, uz očekivanje povoljnih vremenskih uslova.

– Vrijednost projekta iznosi 800.000 eura, a vjerujem da ćemo se uskoro ponovo okupiti kako bismo obilježili njegov uspješan završetak – kazao je Bijelović.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

04. februar 2026 16:55