Put preko Čakora zatvoren za saobraćaj 1999. godine odlukom KFOR-a / - Darko Jovović
08/02/2026 u 07:19 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Put preko Čakora vijek star, a već 27 godina zatvoren

Minulih godina sa različitih adresa upućivani su apeli da se što prije u ponovnu funkciju stavi put Murino – Čakor – Peć, koji je u vrijeme ranih dešavanja 1999. godine zatvorio KFOR.

Međutim, put preko Čakora je još uvijek zatvorena za saobraćaj, bez jasnih naznaka kad se može očekivati skidanje admistrativnih zabrana sa ove nekad veoma prometne saobraćajnice. Među onima koji su uporno tražili da pomenuti put, uz uspostavljanje graničnog prelaza između Crne Gore i Kosova, profunkcioniše bili su i predstavnici Opštine Plav. Oni ponovo insistiraju da se ovo pitanje što prije uzme u razmatranje, navodeći da se radi o pitanju koje je od velike važnosti za dalji razvoj ove opštine.

– Slaba saobraćajna dostupnost Plava ostatku Crne Gore i čitavom regionu je definitivno nešto što usporava dalji dinamični privredni i sveukupni razvoj naše opštine zašta ona, zasigurno, ima neophodne preduslove. Svjedičimo da uma samo jedan magistralni put koji vodi do Plava i Gusinja, ne računajući put preko Albanije koji je dao neku svoju dinamiku. Zato, prije svega, stari put preko Čakora treba staviti u finkciju i tamo otvoriti granični prelaz ka Kosovu. Na taj način bi dobili još jedno tržište gdje možemo plasirati svoje proizvode. Dobili bi i važno turističko tržište koji bi kraćim putem brže i lakše dolazili do Plava i Gisinja – kazao je za "Dan" Nihad Canović predsjednik Opštine Plav.

Dodao je da se ujedno mora raditi i na modernizaciji puta koji će ovu opštinu povezivati sa krakom budućeg auto-puta koji treba da se gradi do Andrijevice.

– Računamo da će saobraćajna povezanost Plava sa ostalim gradovima u okruženju, početi da se popravlja početkom izgradnje druge dionice auto-puta od Kolašina do Andrijevice. Ono što često potenciram je da ta dionica auto-puta nama nije dovoljna i da je od Andrijevice preko Čakora do Peći, potrebno izgraditi krak brze ceste što će pokazati studija koja se radi, kako bi imali odgovarajući pristup samom auto-putu – naglasio je Canović.

I mještani sela Velika, koja se prostire ispod Čakora, ukazuju da se ova saobraćajnica potpuno neopravdano preko dvije i po decenije nalazi van upotrebe i da to u velikoj mjeri sputava razvoj ovoga kraja. Slična poruka upućena je i iz nevladinoh sektora uz konstataciju da je krajnje vrijeme da nadležni pozitivno odgovore brojnim inicijativama o ponovnom otvaranju puta preko Čakora.

Sporazum o graničnom prelazu 11 godina na čekanju

Iz Ministarstva unutrašeih poslova Crne Gore, odnosno iz Odjeljenja za integralno upravljanje granicom su tokom prošle godine obavijestili zainteresovanu javnost da je država Crna Gora preduzela sve neophodne mjere kako bi se što prije u funkciju pustio put Mrino- Čakor-Peć i uspostavio zajednički granični prelaz na lokalitetu Kotlovi – Kućište. Navodi se da je Ministarstvo unutrašnjih poslova u februaru prošle godine ponovo uputilo inicijativu Ministarstvu unutrašnjih poslova Kosova za sprovođenje zaključenog Sporazuma između vlada Crne Gore i Kosova o puštanju u funkciju ove saobraćajnice i uspostavljanju graničnog prelaza za međunarodni drumski putnički saobraćaj, koji je stupio na snagi 2015. godine.

Međutim, odredbe iz tog sporazuma ostale su mrtvo slovo na papiru, iako je još 2011. godine, uz postavljanje signalizacije, izvršena rekonstrukcija puta preko Čakora na crnogorskoj teritoriji.

Inače, nedavno se navršilo 100 godina od kako je svečano otvoren put Murino – Peć preko uzvišenja Čakor koji je sa 1849 metara nadmorske visine bio najviši putni prevoj u nekadašnjoj Jugoslaviji. Ova saobraćajnica je nakon toga decenijama predstavljala najkraću vezu kojom su se jugoistočna Srbija, Kosovo i Makedonija povezivale sa Jadranskim morem, jer njena dužina iznosi nepunih 60 kilometara. Međutim, ovaj izuzetno važan put, koji je u vrijeme ranih dešavanja 1999. godine zatvorio KFOR, već 27 godina se nalazi van upotrebe. Granični prelaz na ovom putu nije uspostavljen ni do današnjih dana, iako su još 2014. godine vlade Crne Gore i Kosova u Prištini potpisale sporazum o izgradnji graničnog prelaza Kotlovi-Kućište. Tako je sada između Crne Gore i Kosova zvanično u funkciji samo jedan granični prelaz i to Kula-Savine vode na putu Rožaje-Kula-Peć.

image

Tabla na putnom pravcu koji 27 godina nije u funkciji

- Darko Jovović

Do otvaranja putnog pravca kroz Rugovsku klisuru nije došlo bez obzira na to što je prije godinu i po dana najvišim državni organima upućena peticija sa brojnim potpistima mještana ovog kraja kojom se traži da se ova saobraćajnica ponovo stavi u funkciju. Peticiju su potpisali i predsjednici nekoliko opština sa sjevera Crne Gore, ali od državnih organa još uvijek nije stigao odgovora kakva je dalja sudbina puta preko Čakora, koji je upisan u svim kartama sa oznakom M9.

Auto-put Andrijevica – Boljare u brojkama: 49 km, 10 tunela, 25 mostova i 880 miliona eura

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
08. februar 2026 07:19