Fondacija Čini dobro dodijelila nagrade najboljima / - USTUPLJENA FOPTOGRAFIJA
23/12/2025 u 15:48 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Škole “Kekec” i “Slobodan Škerović” najbolje na takmičenju „Čini dobro Budi heroj za planetu!“

Projekti „Robot” i „Eko Lab – Reciklaža papira i izrada školskih sveski” u narednih šest mjeseci biće realizovani u JU OŠ „Kekec“ i JU Gimnazija „Slobodan Škerović“ sa ciljem smanjenja štetnog uticaja na klimatske promjene, zahvaljujući novčanim nagradama koje su obezbijedili Fondacija „Čini dobro“, Privredna komora Crne Gore i Wiener Städtische životno osiguranje a.d. Podgorica.

Fondacija - Čini dobro -, kao idejni tvorac, takmičenje organizuje treću godinu za redom u saradnji sa Zavodom za školstvo. Prema riječima direktorice Fondacije, Marije Manja Jovović i ovogodišnje takmičenje je prepoznato kao vrijedna i motivišuća prilika za obrazovno-vaspitne ustanove.

- Posebno nas je obradovala raznolikost, kreativnost i inovativnost projektnih ideja, koje su iz godine u godinu sve bolje. To pokazuje da se temi klimatskih promjena u obrazovnim ustanovama pristupa strateški što znači da je tema obrazovanju za održivo razvoj sve prisutnija u obrazovnom sistemu. Jako je važno raditi na osvješćivanja mladih i razvoju zdravih, odgovornih i održivih navika kod njih prema prirodi, a upravo ovo takmičenje je posvećeno tome - kazala je Jovović.

Zavod za školstvo ima veliku ulogu u sprovođenju međunarodnog projekta Eko-škola. Kako navodi direktorica Zavoda Rabe Hodžić Eko-škole kroz svoj rad pokazuju da obrazovanje o životnoj sredini i klimatskim promjenama prerasta u način razmišljanja, djelovanja i življenja.

- Kroz ove aktivnosti učenici ne uče samo o zaštiti životne sredine, već aktivno učestvuju u njenom očuvanju – u učionici, školskom dvorištu i lokalnoj zajednici. Upravo to predstavlja suštinu programa Eko-škola. Zavod za školstvo izuzetno cijeni i njeguje dugogodišnje partnerstvo sa Fondacijom - Čini dobro", jer dijelimo zajedničku viziju – da djeca i mladi budu osnaženi da misle kritički, djeluju odgovorno i vjeruju da njihove ideje mogu napraviti stvarnu promjenu. Ova saradnja jasno pokazuje koliko su povezivanje institucija, civilnog sektora i obrazovnog sistema ključni za postizanje trajnih i održivih rezultata - istakla je Hodžić.

image

Fondacija Čini dobro dodijelila nagrade najboljima

- USTUPLJENA FOPTOGRAFIJA

Ona se posebno osvrnula na inovativnost pobedničkih projekata u kojima je zastupljen ističući da je multidisciplinaran pristup.

- Izuzetno inovativan projekat - Robot - JU OŠ - Kekec - na sjajan način pokazuje kako se savremene tehnologije mogu staviti u službu očuvanja kulturne i prirodne baštine. Takođe, projekat - Eko Lab – Reciklaža papira i izrada školskih sveski" JU Gimnazija - Slobodan Škerović -   na odličan način povezuje ekologiju, praktične vještine i principe održivog razvoja - istakla je Hodžić.

Od 24 prijavljene obrazovne ustanove, dvije su se posebno istakle svojim projektima. Prvo mjesto sa 86,4 bodova osvojio je projekat - Robot - JU OŠ - Kekec -, Sutomore

- Osvojeno prvo mjesto veliko je priznanje za našu školu i potvrda da znanjem i zajedničkim radom možemo doprinijeti očuvanju životne sredine. Projekat,,Robot - rezultat je kreativnosti i posvećenosti naših učenika i nastavnika, posebno Robotičkog kluba i Eko škole, koji pokazuju da digitalne tehnologije mogu biti snažan alat u očuvanju životne sredine. Postignuti uspjeh dodatno nas motiviše da nastavimo da njegujemo odgovornost prema prirodi i inspirišemo mlade da budu istinski i aktivni heroji za planetu, - navela je Vera Radović Pješčić, nastavnica u JU OŠ Kekec .

Projekat „Robot" OŠ „Kekec" najbolji na takmičenju „Čini dobro Budi heroj za planetu!"

Drugo mjesto sa 85,6 bodom osvojio je projekat - Eko Lab – Reciklaža papira i izrada školskih sveski" JU Gimnazija "Slobodan Škerović -, Podgorica. 

- Novčana nagrada će nam omogućiti da realizujemo projekat koji je proistekao iz stvarnih potreba škole i interesovanja samih učenika. - Eko Lab" će omogućiti učenicima da stiču praktična znanja o reciklaži, cirkularnoj ekonomiji i klimatskim promjenama, razvijaju kreativnost i timski rad. Posebna vrijednost projekta je u tome što omogućava da se i naredne generacije obučavaju i aktivno učestvuju u reciklaži, čime se znanja praktično primenjuju i dodatno produbljuju ekološku svijest i razumijevanje značaja reciklaže. Nastavnici dobijaju mogućnost za inovativniji pristup nastavi, dok škola u cjelini smanjuje količinu papirnog otpada i jača svoj identitet kao Eko škola, - kazala je Jelena Lučić, profesorica u Gimnaziji Slobodan Škerović i dodala da takmičenja predstavljaju važnu podršku Eko školama, jer motivišu učenike i nastavnike da ulože dodatni trud, razvijaju kreativne i održive ideje i primenjuju ih u praksi.

Poslovna zajednica je prepoznala značaj ovog takmičenja, te je pružila finansijsku podršku omogućivši realizaciju najboljih projekata.

- Privredna komora je podržala takmičenje - Čini dobro – Budi heroj za planetu" jer prepoznaje ključnu ulogu obrazovnog sektora u izgradnji odgovornog i dugoročno održivog društva. Inicijative koje povezuju zaštitu životne sredine, razvoj znanja i inovativno razmišljanje doprinose jačanju principa koji su značajni za privredu i društvo u cjelini. Projekti predstavljeni u okviru takmičenja bili su usmjereni na konkretna i primjenjiva rješenja, uz jasno sagledavanje savremenih ekoloških izazova. Ovakvi programi potvrđuju značaj saradnje obrazovanja, privrede i drugih društvenih aktera u stvaranju trajnih pozitivnih promjena - istakla je Milena Rmuš, predstavnica Privredne komore Crne Gore.

Sredstva za realizaciju projekata obrazovno-vaspitnih ustanova obezbijedila je kompanija Wiener Städtische životno osiguranje a.d. Podgorica.

- Kao Wiener Städtische životno osiguranje, već drugu godinu zaredom sa zadovoljstvom podržavamo takmičenje"Čini dobro, budi heroj za planetu!" koje realizuje Fondacija Čini dobro u saradnji sa Zavodom za školstvo. Sa Fondacijom "Čini dobro" već smo prijatelji, povezani zajedničkim vrijednostima i lijepim, uspješnim, društveno-odgovornim projektima. Projekti koje su obrazovne ustanove kandidovale i ove godine bili su izuzetno inspirativni, ali su se posebno jasno izdvojila dva projekta koja su pokazala visok stepen inovativnosti, održivosti i konkretnog uticaja na lokalnu zajednicu. Vjerujemo da ulaganje u znanje, mlade i obrazovanje predstavlja najvažniji doprinos dugoročnoj zaštiti životne sredine. Upravo zato nastavljamo da podržavamo inicijative koje osnažuju obrazovne ustanove i motivišu mlade da budu aktivni nosioci pozitivnih promjena u društvu -, rekla je Milena Jovović, predstavnica Wiener Städtische životno osiguranje a.d. Podgorica.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2025 15:49