Zatvorene kapije bivšeg pogone teksilne konfekcije / -D.J.-
17/01/2023 u 06:28 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Stanovnici Murine još čekaju na ispunjenje obećanja: Pogon tekstilne konfekcije "van stroja" već 20 godina

Umjesto otvaranja proizvodne linije, za koju je poslije NATO bombardovanja Murine rečeno da je gotova stvar, došlo je do devastacije proizvodno-tehnoloških i građevinskih objekata ukupne površine 1.533 metra kvadratna, kao i pripadajućeg zemljišta od skoro 4.000 kvadrata

I pored brojnih obećanja, stanovnici Murine još nijesu dočekali da se nakon 20 godina ponovo stavi u funkciju bivši pogon tekstilne konfekcije koji je 1985. godine, u okviru podgoričke kompanije "Titeks", otvoren u njihovom mjestu. Umjesto otvaranja proizvodne linije, za koju je poslije NATO bombardovanja Murine rečeno da je gotova stvar, došlo je do devastacije proizvodno-tehnoloških i pomoćnih građevinskih objekata "Titeksovog" pogona, ukupne površine 1.533 metra kvadratna, kao i pripadajućeg zemljišta od skoro 4.000 kvadrata. Mještani ističu da je ovo samo jedno u nizu obećanja dato Murinjanima koje nikada nije ispunjeno.

image

Napušten i zapušten nekadašnji Titeksov pogon u Murini

-D.J.

– Sa raznih adresa Murinjanima i stanovnicima okolnih mjesta obećavano je da će dobiti sve pogodnosti za neki bolji život. Siguran sam da su ta obećanja stizala kako bi se prikrila stravična tragedija koja se desila prilikom NATO bombardovanja Murine. Jer od svega obećanog ništa nije ispunjeno, pa ni ono koje se ticalo ponovnog aktiviranja "Titeksovog" pogona koji je bio nosilac razvoja čitavog kraja. Umjesto da se ti kapaciteti stave u funkciju razvoja i tamo ponovo otvore radna mjesta za lokalno stanovništvo, dozvoljeno je da se ta čitava imovina pretvori u jednu ruinu. Zato se ne treba čuditi što danas Murina predstavlja jedno od najnerazvijenijih područja u Crnoj Gori – kaže za "Dan" predsjednik Mjesne zajednice Murina Branislav Otašević.

image

Branislav Otašević

-D.J.

"Titeksov" pogon u Murini se nakon višegodišnjeg uspješnog poslovanjam tokom tranzicionih procesa suočio sa brojnim problemima i 2004. godine doživio je uvođenje stečaja, kada je vrijednost njegove imovine procjenjivana na oko milion i po eura. Tom prilikom prko 400 radnika, koji su radili u dvije smjene, upućeni su na biro rada, dok su nakon toga svi pokušaji da se ponovo oživi proizvodnja ostali bezuspješni. Stečajni postupak otvorio je tadašnji Privredni sud iz Bijelog Polja radi prodaje imovine preduzeća, zbog izmirenja obaveza prema radnicima i povjeriocima. Poslije brojnih neuspjelih licitacija obezvrijeđena imovina "Titeksovog" pogona u Murini je 2013. godine nuđena za samo 209.000 eura. No, ni nakon njene prodaje, ni do današnjih dana nije se pribjeglo njenoj zaštiti. Bivši radnici ističu da je prava šteta što je "Titeksov" pogon u Murini doživio ovakvu sudbinu.

"Titeksov" pogon u Murini, nakon višegodišnjeg uspješnog poslovanja, 2004. godine doživio je uvođenje stečaja, a vrijednost njegove imovine procjenjivana je na oko milion i po eura

– Naslušali smo se brojnih obećanja da će fabrika ponovo proraditi, ali to su bile samo bajke. Umjesto toga gledali smo kako raspoloživa imovina propada i kako Murina doživljava sveukupnu razvojnu stagnaciju. Suočavali smo se sa tim iako se zna da su iz "Titeksovog" pogona u Murini godinama izlazili brojni proizvodi koji su svoje mjesto pronalazili na tržištu širom Crne Gore i okruženja. Bilo je to vrijeme kada je čitavi kraj, zahvaljujući ovoj fabrici, doživio pravi preporod. Odjednom tokom tranzicionih procesa počelo je da se posluje sa gubicima, što je uslovilo i uvođenje stečaja. Tragično je što su u tom momentu brojni radnici ostali bez posla i prepušteni egzistencijalnom propadanju. Na njih praktično niko nije okrenuo glavu, kao ni na čitav ovaj kraj – kazali su bivši radnici.

Proizvodnje nema, ali ima sve više zatvorenih kuća

Branislav Otašević podsjeća da su najnovija istaživanja pokazala da na području Murine ima više zatvorenih kuća nego onih u kojima neko živi. Dodao je da se, između ostalog, narod seli zato što nema gdje da radi.

– Na području Murine sada sigurno nema više od 500 stanovnika, dok je tu nekad, kad su radile fabrike, živjelo preko dvije hiljade žitelja. Sada su ostala da žive uglavnom staračka domaćinstva, dok se mladi sele u neke naprednije sredine. Na licu mjesta može se vidjeti da ima više zatvorenih kuća nego onih u kojima neko živi. Očigledno je da je sa gašenjem privrede i proizvodnih djelatnosti počeo polako da se gasi i život u ovim krajevima. Brojni domovi se otvaraju samo ljeti, kad zavičajci dođu na odmore. To su poražavajući podaci, jer imamo jednu sumornu sliku, bez neke velike nade da će biti bolje – naglašava Otašević.

Sličnu konstataciju izrekli su i brojni mještani Murine, koji se sa dubokom sjetom prisjećaju kad je njihovo mjesto bilo prepoznato po uspješnom pogonu za proizvodnju tekstilne konfekcije.

Iz lokalne uprave u Plavu istakli su da su u više navrata pokušavali da posreduju da se fabrički pogoni u Mutini stave u neku funkciju. Međutim, kako su naveli, ti pokušaji su ostali bezuspješni, s obzirom na to da se sada radi o imovini koja se nalazi u privatnom vlasništvu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
27. april 2025 09:41