
Prošlo je više od mjesec od kada je opštinska Komisija za procjenu šteta od elementarnih nepogoda proslijedila svoj izvještaj Ministarstvu kapitalnih investicije, ali još uvijek nije ništa preduzeto da se nadoknade štete pričinjene poplavama koje su zadesile bjelopoljsku opštinu u januaru ove godine. Kako je za "Dan" saopštio Vladimir Femić, predsjednik komisije, dosad od resornog ministarstva nije stigao nijedan signal da nešto treba da bude preduzeto. Femić ističe da su oni svoj posao završili na vrijeme i zapisnik o svemu što su ustanovili predali resornom ministarstvu.
– Imamo 145 evidentiranih slučajeva štete koji su ustanovljeni na ukupan iznos od 1.227.360 eura. To je šteta koja je pričinjena građanima i na lokalnoj infrastrukturi. Sve smo pomno i detaljno uradili. Od ukupnog broja zahtjeva 90 je onih koji se odnose na štetu pričinjenu na poljoprivrednim imanjima, štalama i pomoćnim objektima. Zatim 40 zahtjeva koji se odnose na štetu pričinjenu na potpornim betonskim zidovima, kao i šest slučajeva kad su u pitanju stambeni objekti, odnosno kuće – kaže Femić i dodaje da su popisane i štete na propustima za odvod vode, kao što je slučaj sa Orahovicom gdje je bujica odnijela dio asfaltnog zastora tako da je onemogućen normalan saobraćaj, kao i problemi sa putnim pravcima za Dobrinje, Femića Krš, Pape…
– Oštećena je stopa mosta u jednom selu prema Bistrici, zatim u Ravnoj Rijeci, Božovića Polju, Brzavi, Papama… Putna infrastruktura je na određenim mjestima ozbiljno oštećena. To se odnosi na put kroz Čokrlije, zatim u Ostrelju, Dobrinju…Veliki problem je stvoren i na dijelu oštećenja pojedinih objekata. U pitanju je restoran "Ušće" u Voljavcu, na ušću Bistrice u Lim, zatim kod preduzeća "Ipko" u Potkrajcima, mesare "Demko" itd. – kaže Femić i dodaje da su najviše štete pretpjeli poljoprivrednici iz Vraneške dolini, odakle je i pristiglo najviše zahtjeva za procjenu.
Poplave su uništile i dio ribnjaka u Tomaševu, vlasništvo Vladimira Rakočevića, gdje je uništeno oko 1.000 kilograma ribe, a u Bliškovu ribnjak Mila Kljajevića, gdje je stradalo 500 kilograma ribe. Jedan od onih koji je pretprio štetu je i Pavić Bošković iz Tomaševa. On kaže da još uvijek nije dobio nikakvu pomoć kako bi sanirao pričinjenu štetu.
– Šteta je bila poveća. Voda je ušla u podrum kuće, oštetila zidove kuće, prehrambene proizvode i oštetila mehanizaciju. Dolazili su neki ljudi i sve popisali, ali s obzirom na to kako su i dosad vodili računa o nama, ne vjerujem da će nam nešto pomoći – kaže Bošković.
Njegov komšija Vasilije Mrdović ističe da se rijeka Ljuboviđa izlila i pričinila dosta štete.
– Samoinicijativno smo kasnije postavljali branu kako bismo se zaštitili od sledećih poplava. Niko nije došao da nam pomogne, jedino smo dobili neki papir da se navodno obratimo mjesnoj zajednici – kaže Mrdović.
Cane Omerović ističe da u Sutivanu na 15 ari ima zasad jagoda i da mu je Lim kad se izlio sve uništio.
– Uništeno mi je pola zasada, oko 6.000 struka jagode. Šteta je, po mojoj procjeni, oko 6.000 eura. Inače, Lim mi je pričinio štetu i u Potkrajcima gdje živim sa porodicom. I ne samo meni već i mojim rođacima i komšijama. Teško je očekivati da će nadležne institucije da nam pomognu jer i ranije grad mi je uništio zasad kupusa i nikada nijesam dobio nikakvu naknadu – kaže Omerović.