učesnici seminara / Milovan Novović
16/10/2025 u 07:36 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U Bijelom Polju održan seminar o socijalnoj inkluziji i unapređenju razvoja ruralnih zajednica

Udruženje za razvoj civilnog društva, u okviru projekta "Ruralni razvoj kroz socijalnu ekonomiju – Mladi za održiva sela", u hotelu Franca organizovalo je dvodnevni seminar "Socijalna ekonomija = održiv model za revitalizaciju sela".

Kako je kazala Mirsala Idrizović iz Udruženja za razvoj civilnog društva, projekat ima za cilj doprinos unapređenju razvoja ruralnih zajednica kroz principe socijalne ekonomije, dijaloga i učešća mladih i institucija sistema na lokalnom nivou.

– Ovaj projekat odgovara na potrebe tri ključne grupe: mladih (kojima nedostaju prilike), lokalnih zajednica (koje gube stanovništvo) i društva u cjelini (koje trpi posledice nejednakog razvoja). Mladi često ostaju neinformisani o mogućnostima koje socijalna ekonomija pruža – zadruge, društvena preduzeća, solidarne inicijative. Povezivanjem obrazovanja, istraživanja i konkretnog djelovanja, ovaj projekat im omogućava da prepoznaju svoju ulogu u razvoju sela i da preduzmu inicijativu. Inkluzivan je, participativan i zasnovan na lokalnim resursima – kazala je Idrizović.

image

Sa predstavljanja projekta

Milovan Novović

Navela je i da koncept socijalnog preduzetništva u Crnoj Gori nije u dovoljnoj mjeri prepoznat i iskorišćen kao model za rješavanje određenih problema u društvu kroz ostvarivanje prihoda, stvaranje novih radnih mjesta.

– Nažalost, pravni sistem Crne Gore još uvijek ne poznaje koncept socijalnog preduzeća i ne postoji sistematski zakon koji reguliše socijalno preduzetništvo. Socijalna ekonomija nudi rješenja koja mogu revitalizovati sela kroz aktiviranje mladih. Potrebno je dodatno ojačati institucionalni okvir i unaprijediti implementaciju politika – istakla je Idrizović.

Višestruki izazovi

Ruralne sredine širom Crne Gore, s posebnim akcentom na sjeverne opštine, a samim tim i opština Bijelo Polje, suočavaju se sa višestrukim problemima, tj. izazovima kao što su depopulacija, nezaposlenost, starenje populacije, neadekvatna infrastruktura i smanjene ekonomske mogućnosti. Mnogi mladi napuštaju sela zbog nedostatka perspektive, dok oni koji ostaju rijetko imaju mogućnosti da učestvuju u kreiranju politika ili inicijativa koje direktno utiču na njihovu budućnost, u procesima odlučivanja ili pokreću sopstvene inicijative, kazao je Samedin Agović.

Prema njegovim riječima, projekat podstiče aktivno učešće mladih u kreiranju okruženja u zajednici gdje će oni biti uključeni i glavni nosioci promjena.

Prema njenim riječima, projekat ima za cilj da osnaži mlade iz urbanih i ruralnih sredina (srednjoškolce, studente, nezaposlene), da postanu aktivni akteri razvoja svojih zajednica kroz upoznavanje i primjenu principa socijalne ekonomije.

– Mladi su imali priliku da identifikuju lokalne izazove i resurse i da razviju održive projektne inicijative koje doprinose socijalnoj i ekonomskoj revitalizaciji sela. Projekat podstiče participaciju mladih i pruža konkretne alate za samoorganizovanje i društveno preduzetništvo u lokalnom kontekstu – kazala je ona.

Predstavljene mjere podsticaja poljoprivrede u Bijelom Polju: Najveći problem što sela ostaju bez mladih

Na seminaru su angažovana stručna lica, Jasmina Balijagić, prof. na Biotehničkom fakultetu Podgorica, koja predaje i na fakultetu u Bijelom Polju i Samedin Agović, dipl. ekonomista, - Sekretarijat za preduzetništvo i turizam Bijelo Polje. Na seminaru je je učestvovalo dvadesetak studenta, srednjoškolaca, nezaposleniih... Urađena je PoverPoint prezentacija i interaktivan rad. Tokom obuke, mladi su razvili pilot ideje ili inicijative koje mogu sprovesti u lokalnim zajednicama.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
05. decembar 2025 22:19