/ FOTO: D.J.
31/12/2024 u 07:15 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

U Japanu ovu zimu dočekala svega četiri domaćinstva

Iako je u poslednje vrijeme andrijevičkom selu Japan, koje je zbog svog imena dobijalo na publicitetu i izvan granica Crne Gore, proricana bolja budućnost, to se, gledajući trenutni broj njegovig žitelja, ipak, nije dogodilo.

Naime, ove zime, u ovom živopisnom i atraktivom mjestu ispod Komova, aktivna su svega četiri domaćinstva, dok ih je prije pet decenija bilo preko 50. Mještani navode da je to poražavajuća slika koja ukazuje da se život u potkomovskom Japani polako gasi. 

– Nekada je naše selo brojalo i preko 200 stanovnika. Međutim, brojni su faktori koji su uticali da naš Japan dođe do ovakve situacije i da u njemu zimi, prosto, nema ko kome dobro jutro da nazove. Prije svega, iseljavanje stanovništva su iz godine u godinu podsticali nedostatak radnih mjesta i slaba putna infrastruktura. Jer, čim narod nema poslova, dobrih plata i odgovarajućih puteva on je prinuđen da odlazi u neke bolje krajeve. Umjesto da selo Japan, zbog brojnih pogodnosti i atraktivnog imena jača na svim poljima, ono polako ostaje pusto. Da je bilo sreće naš Japan bi danas bio crnogorski turistički brend u kom bi se narod doseljavao, a ne iseljavao. Nijesam optimista da će biti bolje, ali eto treba ostaviti neku nadu da će se neko, poslije svega, ozbiljno zabrinuti pred ovakvim stanjem i da će nadležni pronaći način da ovom i ostalim potkomovskim selima bar, donekle, povrate život – kaže mještanin Radenko Janković.

image

Pogled na selo Japan

FOTO: D.J.

U cilju jačanja prijateljskih odnosa i uspostavljanja intenzivnije privredne i turističke saradnje delegacija japanskih biznismena posjetila je prije nekoliko godina potkomovsko selo Japan. Nakon toga država Japan je potkomovskom Japanu, u znak prijateljstva, pokloniti 50 sadnica japanskih trešanja, koje su zasađene u krugu avanturističkog centra "Mojan". Mještani su tada izrazili očekivanja da će ova posjeta japanskih privrednika inicirati razvoj njihovog sela i da će nakon toga za potkomovski Japan doći bolji dani. Međutim, to se nije desilo.

Legende o imenu sela

Jedna legenda o imenu sela datira iz doba kraljevine Jugoslavije. Seoski barjaktar Samilo Fatić, bio je istaknuti borac u ratu sa Austrougarskom. Kada ga je kralj Nikola odlikovao, Fatić je rekao da bi mu najveća želja i nagrada bila da dovede vodu u svoje selo sa izvorišta Biruljak. Kralj ga je pitao gdje je to selo, a on je odgovorio: "Daleko je u neviđ-bog, daleko je kao Japan."

Po drugoj legendi ime sela rođeno je u svađi mještana oko rusko-japanskog rata iz 1904. godine Jedan dio stanovnika ovog kraja podržavao je Ruse, pa su dio sela u kojem su živjeli oni koji su bili ravnodušni prema tom ratu nazvali "Japan". Po trećoj legendi toponim Japan je od "iapanus" što znači župan, krajišnik – čuvar Krajine i ta verzija je, navodno još iz 13. vijeka.

Ipak, stanovnici potkomovskog Japana kažu da je ime sela izabrano zbog sličnosti sa "zemljom izlazećeg sunca". Tvrde se u potkomovskom Japanu i priroda ponaš kao u "pravom", odnosno da Sunce čim izađe iza Komova prvim zracima obasja upravo ovo selo.

– Lijepo je vidjeti japanske trešnje kako cvjetaju i rastu u našem kraju, ali od njih se ne živi. Država mora da nađe podsticajni model na osnovu kojeg bi narod ostao ovdje da živi jer ovako više ne ide. O tome slikovito govore zatvorene kuće, zatvorena i zapuštena škola u kojoj su svojevremeno radila dva učitelja i vaspitavala brojne generacije učenika. Treba znati da u Japanu više nema djece, kao ni brojnih stada ovaca, ali ni momačke i djevojačke pjesme koja se orila ispod Komova. Umjesto toga ovdje dominira tišina i bojazan da će, pored svih obećanja, naš Japan ubrzo ostati bez stanovnika – ističu rijetki mještani potkomovskog Japana.

Podsjećaju da su priče o njihovom Japanu obišle skoro sve kontinente, ali da to nije doprinijelo zaustavljanju izražene migracije stanovništva.

– Ponosni smo što se naše selo zove Japan. Drago nam je što se o crnogorskom Japanu čulo širom svijeta, ali smo nezadovoljni što, zbog neravnomjernog regionalnog razvoja, slabog ulaganja u sjever Crne Gore i niz drugih otežavajućih okolnosti naše selo polako nestaje sa mape živih – zaključuju rijetki mještani uz apel nadležnima da u 2025. godini povedu više računa o prelijepim, a napuštenim selima širom Crne Gore.

Ne gube nadu da će dobiti obećanu Japansku kuću

Obećanje da će se u Japanu ispod Komova graditi Japanska kuća dao je još prije četiri godine tadašnji crnogorski premijer Zdravko Krivokapić prilikom posjete Andrijevici, navodeći tada da ovaj projekat ima za cilj da se uspostavi još bolja saradnja između Crne Gore i velike azijske države Japan. Tu vijest su tada sa oduševljenjem prihvatili stanovnici potkomovskog Japana navodeći da je to jedan od načina da se njihovo selo afirmiše i "približi" svijetu. Mještani ističu da su skoro izgubili nadu da će doći do izgradnje ovog objekta. Ali, sada se nadaju da će konačno dočekati da se njihovo selo pohvali i sa Japanskom kućom, jer su iz Opštine Andrijevica dobili uvjeravanje da će ubrzo početi realizacija ovog projekta.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
31. decembar 2024 07:16