Aerodromska pista u Beranama i dalje čeka avione / D.J.
12/12/2025 u 07:15 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Za beranski Air - park obećanja bez realizacije

Među strateškim prioritetima razvoja sjevera Crne Gore poslednjih decenija svoje mjesto pronalazio je i projekat uspostavljanja avio saobraćaja sa nekim gradovima sjevernog regiona.

Projekat je usmjeravan ka ponovnom aktiviranju beranskog aerodroma i to u okviru pune valorizacije turističke ponude sjevera Crne Gore i stvaranja uslova za lakšu i bržu komunikaciju sa regionalnim i evropskim aviodestinacijama. Međutim, i pored brojnih najava da će se aerodrom u Beranama staviti u ponovnu funkciju do toga nije došlo ni tokom ove godine. Iz lokalne uprave nemaju jasne informacije kakva je sudbina aerodroma niti da li će naredne godine, aerodromska pista široka 45 metara i dugačka preko dva kilometra, ponovo biti aktivirana u komercijalne svrhe.

– Svjesni smo da bi eventualno osposobljavanje i stavljanje u funkciju aerodroma preporodilo naš grad i sjevernu regiju. Međutim, to su veliki i zahtjevni projekti, za koje trebaju posebni elaborati i višemilionska ulaganja.Zasad postoji par interesenata, od kojih je jedan najkonkurentniji i sa kojim smo već imali više sastanaka, ali je sve u fazi studije opravdanosti, procjene vrijednosti investicije i tako dalje. Uglavnom, daleko od toga da bi imali nešto konkretno da saopštimo građanima, kada je u pitanju aktiviranje aerodroma. Bliže informacije trebalo bi da imaju odgovorni iz Vlade – ističu iz lokalne uprave.

Ipak, janost još uvijek nije dobila odgovor iz Vlade kakva je dalja sudbina aerodroma u Beranama, koji je za civilni saovraćaj zatvoren daleke 1975. godine.

Avioni iz Berana i dalje lete samo u obećanjima

Na pitanje novinara "Dana" kakva je sudbina beranskog aerodroma i da li će njemački investitor Majka Štajnmiler, onako kako je to i najavio valorizovati vazdušnu luku, premijer Milojko Spajić nije dao konkretan odgovor.

– Treba vidjeti kakvi predlozi postoje – kazao je Spajić.

Na opasku novinara da je Vlada uradila studiju ekonomske opravdanisti oko valorizacije aerodroma i da je njena analiza dala pozitivne rezultate Spajić je odgovori: "vidjećemo".

Inače, sva dosadašnja višedecenijska obećanja oko ponovnog aktiviranja beranskog aerodroma nijesu realizovana, pa ni ono koje je prije dvije i po godine pompezno dao njemački investitor i predstavnik kompanije Elite Private Jet Service, Majk Štajnmiler.U aprilu 2023. godine, on je sa tadašnjim premijerom Dritanom Abazovićem i tadašnjim predsjednikom Opštine Berane Vukom Todorovićem potpisao memoranduma za valorizaciju projekta Air-park Berane, ali dalje se nije odmaklo.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
ТАГОВИ
AIR PARKBERANE
12. decembar 2025 07:15