Prve izvještaje o postojanju kampova u kojima su pojedinci obučavali mlade za izazivanje nereda u Moldaviji, objavile su policija i obavještajna agencija te zemlje, 17. oktobra.
Tada su objavljeni i detalji koji govore o postojanju lokacija u BiH i Srbiji na kojima su mlade u kampovima obučavale osobe povezane s ruskim privatnim vojnim grupama Ferma i Vagner.
Iz Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) su 21. oktobra naveli da imaju informacije o grupi osoba koje su u "proteklih 90 dana boravile u BiH", a za koje moldavska policija navodi da su povezane s obukama.
Lokacije na koje se odnose podaci Moldavije su, prema nezvaničnim informacijama članova Komisije za nadzor rada OSA-e BiH, na teritoriji entiteta RS-a, što je navela i Ambasada SAD-a u odgovoru na upit Radija Slobodna Evropa.
Moldavska policija je navela da je pod istragom više od stotinu mladih osoba koje su prošle takve obuku za nerede u Rusiji i Srbiji i BiH. Četiri osobe su uhapšene 16. oktobra.
Policija je objavila snimke skrivenih kamera navodnih treninga u Rusiji, Srbiji i Bosni i Hercegovini, na kojima se vide mladi ljudi u učionici dok "treniraju proteste" i uzvikuju slogane poput "naš jezik je ruski", "bez dvostrukog državljanstva", "mi ne želimo u Evropu".
Obavještajna agencija Moldavije uspjela je da identifikuje 11 stranih državljana koji su, kako piše u saopštenju, kao instruktori pružali pomoć kampovima za obuku u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
"Postojanje tog kampa trebalo bi detaljno istražiti, a osobe odgovorne za omogućavanje ovakvih aktivnosti trebalo bi da budu pozvane na odgovornost. Ovi izvještaji postavljaju ozbiljna pitanja o posvećenosti RS-a i njenog rukovodstva sprovođenju reformi potrebnih za napredak evropskih aspiracija BiH, kao i o njihovoj ‘evropskoj orijentaciji‘ koja je nužna za osiguranje mirne, prosperitetne i demokratske budućnosti za sve građane BiH", navedeno je iz Kancelarije za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.
Šef moldavske policije je ranije rekao da je mrežu finansirao Rusiji prijateljski nastrojeni odbjegli oligarh Ilan Šor, koji se traži u Moldaviji zbog umiješanosti u krađu oko milijardu dolara iz bankarskog sustava bivše sovjetske republike prije desetak godina.
Navedeno je se da su osumnjičeni planirali "destabilizacije" Moldavije nakon izbora i referenduma 20. oktobra. Referendum o integraciji Moldavije u Europsku uniju (EU) prošao je s vrlo tijesnom podrškom birača, usred navoda o ruskom miješanju kako se