Sjever zemlje bio je pod uticajem osjetno svježije vazdušne mase, uz temperature od 17 do 20°C, dok je na jugu i jugoistoku Srbije uz jugozapadno strujanje bilo vedro i tropski toplo, uz temperature i do 32-33°C koliko je mjereno na području Niša i Vranja.
U toku poslijepodneva grmljavinski sistemi iz BiH i Hrvatske zahvatili su zapadne i sjeverozapadne predjele Srbije.
Talas oluja sa pljuskovima i grmljavinom premještao se preko sjevernih i zapadnih predjela Srbije, naročito preko Vojvodine, Podrinja, Mačve, ali i šireg područja Beograda.
Poslije 16 časova više superćelijskih oluja formiralo se nad Srbijom i one su se od zapada premještale prema istoku.
Na udaru superćelijskih oluja našli su se dijelovi zapadne, centralne i istočne Srbije, a bile su praćene gradom, obilnim pljuskovima, jakim gradom i snažnim gromovima.
Superćelijske oluje pogodile su Gornji Milanovac, Kragujevac, Smedervsku Palanku, djelove Šumadije i zapadne Srbije, a potom delove Pomoravlja, Braničevski okrug, Ključ, donje Podunavlje, šire područje Kladova i pred sam kraj dana istočnu Srbiju, odnosno šire područje Bora, Zaječara i Negotina.
Pojedina mjesta u više navrata bila su na udaru snažnih nepogoda.
Grad je na mnogim lokacijama pričinio veću štetu, a ponegdje i orkanski vjetar.
Ove večeri superćelijske oluje nakon što su prešle i preko najistočnijih predjela Srbije, izmestile su se iznad sjeverozapada Bugarske i juga Rumunije.
U ovom trenutku vremenska situacija smirila se širom Srbije.
U toku večeri kiša i pljuskovi sa grmljavinom očekuju se u zapadnim, centralnim i istočnim predelima Srbije, u Šumadiji, Pomoravlju, u Kolubarskom okrugu, Braničevskom okrugu, u Mačvi, na širem području Beograda i na jugu Vojvodine.
Ovi padavinski sistemi u jugozapadnoj visinskoj struji premještaće se ka sjeverosistoku.