Doktori širom Evrope kažu da je njihovo zdravlje i zdravlje pacijenata ugroženo zbog loših radnih uslova. Mnogi od njih primaju sve više pacijenata na dnevnom nivou otkad su njihove kolege otišle u penziju, prenosi Klix.
Doktor Jean-Marcel Mourgues, potpredsjednik Francuskog medicinskog udruženja, rekao je za Euronews da manjak doktora dovodi do nekvalitetnije usluge za pacijente.
Više od svakog desetog stanovnika u Francuskoj i Portugalu nema liječnika opšte prakse, što usporava brzinu liječenja i primorava pacijente da traže druge specijaliste.
Ista situacija je i u Španiji. Dr. Gabriel del Pozo Sosa, generalni sekretar Konfederacije španskih medicinskih sindikata, rekao je da se kvaliteta njege pogoršala.
- To nije zato što ne želimo da brinemo o našim pacijentima. To je zato što imamo u prosjeku osam minuta da provedemo sa njima, a vidimo ih i do osamdeset dnevno. Na kraju, ne spavamo dovoljno da bismo mogli da radimo kako treba- rekao je.
Zabilježen je i porast bolovanja među ljekarima zbog prezaposlenosti. Svaka država članica EU ima svoje specifične zahtjeve za obuku budućih ljekara, kao i fiksne plate.
Svi doktori koje je intervjuisao Euronews iznijeli su ista zapažanja i kazali da su nadolazeće generacije obeshrabrene da studiraju medicine zbog niskih plata.
U Portugalu su liječnici opšte prakse stupili u štrajk početkom septembra 2023. godine, jer su u odnosu na druge zemlje EU njihove plate izrazito niske.
- Specijalista koji radi četrdeset sati sedmično zarađuje oko 1.800 eura neto mjesečno. Nemoguće je iznajmiti dvosobnu kuću za manje od 1.200 eura...- rekao je dr. Jorge Roque Cunha, iz Nezavisnog sindikata portugalskih ljekara.
Iako je ova plata iznad prosječne plate, Cunha je rekao da je stambena kriza u Portugalu smanjila kvalitet života.
Sarada Das, generalna sekretarka Stalnog komiteta evropskih doktora, rekla je da je neophodno planirati radnu znagu u zdravstvenom sektoru.
Prema njenom mišljenju, neprihvatljivo je da se ljekarima uvodi prekovremeni kako bi se nadoknadio manjak kadra.