mapa Karipskog mora / - SHUTTERSTOCK
06/01/2026 u 19:07 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

​Holandija se povlači iz američkih misija za borbu protiv narkotika na Karibima

Holandija je odlučila da se povuče iz američkih misija za borbu protiv narkotika na području Kariba, kao reakciju na rastući broj žrtava napada američkih snaga na brodove osumnjičene za krijumčarenje droge, saopštio je holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans.

On je, prenosi Politiko, rekao da će holandske snage nastaviti akcije protiv narkotika unutar holandskih teritorijalnih voda, ali da neće učestvovati u operacijama SAD na međunarodnim vodama koje spadaju u operaciju „Južno koplje".

- Godinama smo sarađivali sa Amerikancima u borbi protiv narkotika, ali drugačijim metodama. Kada uočimo krijumčarenje, trudimo se da uhvatimo i procesuiramo odgovorne, a ne da pucamo po brodovima - rekao je Brekelmans.

Operacija, pokrenuta u septembru, odnijela je život više od 100 osoba u više od 20 napada na brodove za koje SAD tvrde da su prevozili narkotike.

Monroova doktrina 2.0

Holandija, koja kontroliše šest karipskih ostrva, dugo je blisko sarađivala sa SAD i drugim partnerima u regionu, u nadzoru, zapljeni, hapšenju i izručenju krijumčara.

- Van naših teritorijalnih voda SAD su odabrale nacionalni pristup, i mi u to ne ulazimo. Nećemo obezbjeđivati objekte, helikoptere niti drugu podršku za operaciju "Južno Koplje" - naglasio je ministar.

Odluka Holandije dolazi u trenutku pojačanih tenzija nakon američke primjene vojne sile protiv predsjednika Venecuele Nikolasa Madura, što je izazvalo međunarodnu kritiku zbog kršenja suvereniteta i međunarodnog prava. 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
09. januar 2026 20:22