Godišnja fiksna naknada će se duplirati sa sadašnjih 100.000 na 200.000 eura.
Nepopularan među lokalnim stanovništvom, poreski aranžman je neformalno poznat kao “porez na milijardere” ili “šema fudbalera” – zaslužan za privlačenje hiljada multimilionera u Italiju.
Jedna od osoba visokog profila koja je imala koristi od sistema je portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo, koji se preselio u Torino 2018.
Plaćanjem paušalnog poreza, rezidenti su na 15 godina oslobođeni drugih dažbina na zaradu u inostranstvu, poklone i nasljedstvo.
Kada je uveden 2017. godine, italijanski zvaničnici su se nadali da će ovaj poreski podsticaj biti od koristi privredi privlačeći bogate pojedince, koji bi potom trošili novac u Italiji.
Ministar ekonomije Đankarlo Đorđeti ipak je u srijedu naglasio da se Italija sada protivi ideji da se nadmeće s drugim zemljama u ponudi “fiskalnih povlastica” superbogatima.
Fiskalna “trka do dna” između zemalja je fenomen koji posebno obeshrabruju velike organizacije kao što su OECD i MMF.
Iako zemlje mogu imati koristi od prisustva bogatih pojedinaca i korporacija na njihovoj teritoriji, pretjerano korisne poreske olakšice mogu povećati nejednakost, potkopati javne usluge i dovesti do regionalne neravnoteže.
Udvostručenje paušalnog poreza takođe će pomoći Italiji da se izbori sa svojim budžetskim deficitom.
Vlada Đorđe Meloni pretrpjela je manjak od 7,4% bruto domaćeg proizvoda prošle godine. To je bilo znatno iznad cilja EU od 3% BDP-a, što je natjeralo Evropsku komisiju da pokrene disciplinski postupak protiv zvaničnog Rima.
Još nije jasno koliko će novca biti dobijeno povećanjem poreza.