Merc i Makron / - MICHEL EULER/GULIVER/AP
07/05/2025 u 17:29 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Merc: Resetovanje francusko-njemačkih odnosa pomoći će EU da prevaziđe izazove

Novi njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je danas da će resetovanje francusko-njemačkih odnosa pomoći Evropi da prevaziđe "ogromne" bezbjednosne i ekonomske izazove sa kojima se suočava.

Merc je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom u Parizu rekao da Evropa mora postati sigurnija i konkurentnija, što zahtjeva da bude ujedinjenija, prenio je Rojters.

- Moći ćemo da odgovorimo na ove izazove samo ako Francuska i Njemačka budu još bliže nego u prošlosti. Zbog toga smo se Emanuel Makron i ja dogovorili o novom francusko-njemačkom zalaganju za Evropu- rekao je Merc.

Dodao je da to znači i jačanje francusko-njemačkog Savjeta za odbranu i bezbjednost.

-Želimo da, u tom okviru, bolje koordiniramo našu podršku Ukrajini, da još bliže uskladimo naše planiranje nacionalne odbrane i projekte nabavke, a takođe i da pronađemo nove odgovore na strateška pitanja bezbjednosne i odbrambene politike- rekao je Merc, koji danas boravi u Parizu u svojoj prvoj posjeti inostranstvu od njegovog izbora za njemačkog kancelara.

Prvi potezi Merca: Mijenja se njemačka politika prema zapadnom Balkanu

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
04. decembar 2025 20:52