Ministar životne sredine Tomaš Taraba rekao je da su napadi medvjeda na ljude u porastu i da su prošle godine dostigli 1.900. Populacija mrkog medvjeda u Slovačkoj se procjenjuje na preko 1.000.
- Ne možemo da živimo u zemlji u kojoj se ljudi plaše odlaska u šumu - rekao je slovački premijer Robert Fico.
Vlada je takođe proglasila vanredno stanje u 55 od 72 okruga u zemlji, odlukom koja omogućava ministarstvu životne sredine da direktno izda dozvolu za odstrijel.
Organizacije za zaštitu životne sredine kažu da ova odluka krši međunarodne obaveze zemlje i tvrde da bi zemlja umjesto toga trebalo da koristi preventivne mjere.
Ministarstvo je dozvolilo ubistvo 144 medvjeda 2024. godine. Slična mjera odobrena je i u Rumuniji prošle godine.
