Ovaj projekat je kreiran da obezbijedi brz transfer trupa širom EU, drumskim, željezničkim, morskim ili vazdušnim transportom, bez odlaganja na granicama.
- Učešće Švajcarske donijeće značajne koristi projektu "Vojna mobilnost", navodi se u saopštenju Saveta EU Švajcarske vlasti su podnijele zahtjev za pridruživanje projektu u septembru 2024. godine, a država će zvanično postati njen član nakon što se završe neophodne administrativne procedure, prenosi Dojče vele.
Kanada, SAD i Norveška su takođe pozvane da učestvuju u "vojnom Šengenu" 2021. godine, dok je godinu dana kasnije Velika Britanija dobila sličan predlog.
Ove zemlje nisu članice Evropske unije, ali su članice NATO-a.
Načelnik komandnog centra NATO-a za podršku i logistiku u Ulmu, general-potpukovnik Aleksandar Solfrank, primetio je da se takva potreba javila zbog "promene bezbednosne situacije", misleći na posledice rata u punom obimu Rusije protiv Ukrajine.
Kremlj je 2023. ideju o stvaranju "vojnog Šengena" u Evropi nazvao "podsticanjem tenzija".
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je na konferenciji za novinare o rezultatima ruske diplomatije u 2024. godini, koja je danas održana, izjavio da NATO uvlači Švajcarsku u "vojni Šengen".
- Evropska unija je formirana za Evropljane, ali je ne tako davno potpisala sporazum sa NATO-om, prema kojem će EU, vojno gledano, u slučaju da, ne daj Bože, dođe do rata, raditi ono što joj NATO kaže. Ne samo EU, već je već rečeno i Švajcarskoj: ‘Hajde, pridružite se ‘vojnom Šengenu‘ ako NATO-u zatreba da putuje preko vaše teritorije prema Ruskoj Federaciji‘ - rekao je šef ruske diplomatije.
Prema njegovim riječima, ono što sada radi Savjet Evrope radi se prema odluci SAD.
- Razlog zbog čega ovo govorim je činjenica da su OEBS i NATO, a naravno, sada i Evropska unija i Savjet Evrope, pa čak i Savjet nordijskih zemalja, koje su sada sve članice NATO - sve su evroatlantske strukture, a ne evroazijske. Vjerovatno su oni koji žele da drže Evropu pod kontrolom zainteresovani da se evroatlantska konstrukcija očuva i da nastavi da dominira - naveo je ministar.
Projekat "vojne mobilnosti", poznat i kao "vojni Šengen", predstavlja stub PESCO (Permanent Structured Cooperation in Defense) programa. Ima za cilj da maksimalno pojednostavi i standardizuje procedure za prebacivanje trupa NATO-a preko evropske teritorije. Projekat su razvili EU i NATO 2018. godine.
Prije nego što je Rusija započela Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, projektu su se već pridružili SAD, Kanada, Velika Britanija i Norveška.