Velika Britanija je u utorak uvela sankcije ruskom operateru naftovoda Transnjeftu, u grupi od gotovo 300 ruskih građana i firmi, uz napomenu Londona da je paket najveći od prvih mjeseci rata u Ukrajini u 2022. godini, prenosi Hrportfolio.
Transnjeft spada među najveće operatere naftovoda u svijetu i transportuje više od 80 odsto ruske nafte kupcima u inostranstvu.
Sankcije obuhvataju i 48 naftnih tankera.
Naftovod Družba izuzet je iz paketa do 14. oktobra naredne godine, zajedno s upravom gasovoda Caspian Pipeline Consortiumom (CPC), te TengizChevroilom i gasnim poljima u Azerbajdžanu i Egiptu Shah Denizom i Zohrom. Izuzeće je odobreno i projektu za proizvodnju tečnog naftnog gasa Sakhalin 2, ali do 28. juna ove godine.
Cilj je da se dodatno smanje ruski prihodi od energije, naglasila je Vlada u Londonu.
Družba je do oštećenja krajem januara dopremala rusku naftu Mađarskoj i Slovačkoj. Sjevernim krakom gasovoda Njemačka je dopremala naftu iz Kazahstana.
