Kako su pojasnili, prije svega zbog neprestanih hibridnih napada na zapadna društva u kojima da ih destabilizuje koristi sve češće moderne tehnologije, recimo i vještačku inteligenciju.
- Nastojanje Rusije da prekroji geopolitičku mapu svijeta i stvori novi svjetski poredak je najveća prijetnja i istovremeno najveći izazov za medjunarodnu zajednicu. Ruski pokušaji da polarizuje javnost, širenje dezinformacija ili sabotaže predstavljaju ozbiljan rizik kojim Češka mora da se bavi i ubuduće - naveo je u izvještaju direktor BIS Mihal Koudelka.
Civilna kontraobavještajna služba navodi da Rusija poslije protjerivanja njenih špijuna sa ambasada u Češkoj i Evropi sada ponovo pokušava da ih ubaci među diplomate, ali svi više koristi razna aplikacije i platforme, prije svega Telegram, da vrbuje nove i upravlja svojim saradnicima ili agentima u inostranstvu.
- Rizik da Rusija šalje tzv. putujuće agente ili saradnike svojih obavještajnih službi na češku teritoriju ostaje i dalje velik. Intenzivne su bile i operacije ruskih hakerskih grupa protiv češkog Ministarstva spoljnih poslova, a prošle godine skoncentrisali su se i na javni Češki radio ili željezničku infrastrukturu u Češkoj - piše u izvještaju.
Ruski agenti nastoje prije svega da oslabe podršku Ukrajini na Zapadu i povjerenje građana u njihove vlade i institucije.
- Nastojanje Rusije da utiče ne samo na javno mnjenje već čak i direktno na izbore za Evropski parlament predstavlja brutalno miješanje u suverenitet evropskih država - navedeno je u izvještaju BIS.
Kada je nelegalna migracija u pitanju, ona trenutno ne predstavlja prijetnju za samu bezbjednost, ali BIS upozorava na trend porasta nelegalnih ulazaka u Evropu na koji će ograničenje legalnih mogućnosti za ulazak imati samo kratkoročne efekte, a nelegalna migracije će se sve više prebacivati u kriminalnu sferu.
BIS je takođe upozorila na rizike koje za bezbjednost predstavlja sama češka državna uprava, pošto klasična korupcija kada je činovnik ili zvaničnik primio mito za određenu uslugu ili privilegiju postaje prevaziđena.
- Direktnu korupciju su nadležni organi lakše otkrivali i kažnjavali. Danas je ona prevaziđena - tvrdi BIS.
Državni činovnici i zvaničnici u Češkoj nameću interese privatnog biznisa i organizacija, a zauzvrat kada završe karijeru u državnoj upravi dobijaju dobro plaćene funkcije u privatnoj sferi što se odražava i u sve manjoj moći regulatornih tijela da nadziru fer tržišno poslovno okruženje u raznim sektorima privrede.
- Regulatorna tijela često ne žele da se sukobe sa regulisanim subjektima. U nekim slučajevima je kontrola samo formalna - stoji u izvještaju češke civilne kontraobavještajne službe.