Ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno je rekao ruskim odbrambenim zvaničnicima da je njihov glavni cilj da odbiju tu invaziju. Međutim, ruska vojska već pola godine ne može da protjera Ukrajince sa svoje teritorije.
Tim povodom oglasio se sinoć i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, rekavši da je Ukrajina „vratila rat kući u Rusiju".
- Oni treba da osete šta rat zaista znači. I to čine - rekao je Zelenski.
Prema procjenama američkog Instituta za proučavanje rata (ISV), ukrajinske snage su juče pokrenule novu seriju napada u kojima su učestvovale jedinice veličine puka. Napade izvode kombinovane snage, a u njima učestvuju i oklopna vozila.
Prema procjenama ISV, Ukrajinci su probili rusku odbranu i napredovali do pet kilometara iza ruskih linija jugoistočno od grada Sudže.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pohvalio je 5. februara elitne jedinice ruskih Vazdušno-desantnih snaga (VDV) i formacije pomorske pješadije koje brane Kursku oblast, što, prema ISV, ukazuje da je ukrajinska ofanziva u Kurskoj oblasti od početka avgusta 2024. godine vezala ekvivalent jednoj kombinovanoj ruskoj armiji.
Tokom šest mjeseci od početka operacije ukrajinske vojske u Kurskoj oblasti Ruske Federacije, ukupni gubici ruske vojske iznosili su oko 40.000 ljudi, uključujući više od 16.000 poginulih, saopštio je Generalštab Oružanih snaga Ukrajine.
Rusija je takođe bila prinuđena da zatraži pomoć od Sjeverne Koreje, koja je poslala 12.000 svojih vojnika u Kursku oblast, navodi Ukrinform.
- Ukupni gubici sjevernokorejskog kontingenta iznosili su oko 4.000 ljudi. Od tri nominalne sjevernokorejske brigade, jedna je potpuno uništena, dok su druge dvije izgubile borbenu sposobnost. Kao rezultat toga, sjevernokorejske jedinice su povučene sa ratišta - navodi se u saopštenju. Prema ukrajinskim i zapadnim obavještajnim službama, sjevernokorejski vojnici nedjeljama nisu viđeni na ratištima kod Kurska.
