
Izvršni predsjednik Ariston Grupe, Paolo Merloni, izjavio je da je ovaj potez ruskih vlasti priznanje za dugogodišnje investicije kompanije i podršku zaposlenima u Rusiji.
Merloni je naglasio da će Ariston nastaviti poslovanje u Rusiji uz poštovanje međunarodnih sankcija. Ova odluka će zahtijevati od odbora kompanije da preispita raniju odluku o dekonzolidaciji ruskog ogranka i evidentiranju gubitaka.
Ruski ogranak Ariston Termo Rus osnovan je 2002. godine u Sankt Peterburgu, a bavi se proizvodnjom električnih i gasnih uređaja. Putin je 2024. godine privremeno predao njegove aktive na upravljanje kompaniji Gasprom bitovije sistemi, ali su sada vraćene originalnom vlasniku.
Ruski premijer Mihail Mišustin je ranije izjavio da zapadne kompanije mogu da se vrate u Rusiju pod određenim uslovima, o čemu odlučuje specijalna komisija. Očekuje se da bi i druge kompanije, poput Apple-a, Microsoft-a i HP-a, mogle da razmotre povratak na rusko tržište.
I Crna Gora je prateći spoljnu politiku Evropske unije uvela sve sankcije Rusiji. Eventualno njihovo ukidanje vjerovatno bi doprinijelo da u našu zemlju tokom turističke sezone dođe više ruskih turista, jer je njihov manji broj doveo da prvi put u posljednjih 20 godina imamo manji prihod od turizma. To bi moglo biti i šansa za Plantaže i Aerodrome Crne Gore. Plantaže su, prije uvođenja sankcija, izvozile vina na rusko tržište u vrijednosti od tri miliona eura, a Aerodromi su imali značajne prihode od direktnih avio linija sa Rusijom kojih sada takođe nema.