- Radi se o našoj demokratiji, radi se o uticaju na naše javno mnjenje, radi se o onome što se događa u Africi, radi se o sirovinama, radi se o instrumentalizaciji migracija. Moramo znati da je to vrlo široka prijetnja - rekla je Meloni, prenose agencije.
Rusija i Bjelorusija organizuju priliv migranata u Evropu od 2021., propuštajući hiljade tražilaca azila do istočnih granica Evropske unije uz obećanje sigurnog ulaska u EU.
Namjerno puštaju migrante u EU
U novembru 2021. bjeloruski vojnici ispratili su hiljade tražilaca azila do poljske granice, prorezavši žičanu ogradu kako bi im omogućili prelaz. Većinu njih su nasilno potisnuli poljski graničari, koji su na granici postavili žicu i uveli zonu bez pristupa u trajanju od devet mjeseci.
Italijanska premijerka pozvala je EU da na migraciju gleda kao na distributivni, ali i sigurnosni problem.
„Bezbjednost takođe znači kritičnu infrastrukturu, to znači vještačku inteligenciju, kibernetičku sigurnost, sirovine, lance nabavki. To znači novu i učinkovitiju vanjsku politiku i politiku saradnje, to znači migraciju“, rekla je Meloni.
„Bezbjednosni izazovi neće nestati čak ni nakon kraja rata“
Meloni je upozorila na pasivnost i samozadovoljstvo u EU, dodajući da čak i nakon završetka ruskog rata u Ukrajini, bezbjednosni izazovi u Evropi neće nestati. „Moramo shvatiti da je prijetnja mnogo šira nego što nam se čini“, rekla je Meloni.
Napetosti između Evrope i Moskve porasle su nakon što je Rusija pokrenula totalnu invaziju na Ukrajinu 2022. EU je uvela 15 paketa sankcija protiv Rusije, a većina njenih članica pružila je vojnu pomoć Kijevu.
S druge strane, EU sve češće optužuje Rusiju za izvođenje sabotaža i hibridnih napada širom kontinenta kako bi omela odbrambenu pomoć Ukrajini i proširila haos i nemire.