
Kao primjer naveo je, između ostalog, nedavno otkazane predsjedničke izbore u Rumuniji. On je takođe kritikovao Evropsku komisiju i njenu politiku regulisanja društvenih mreža. On je takođe ponovio zahtjev SAD da evropske zemlje povećaju svoje izdatke za odbranu.
„Ako američka demokratija može da preživi deset godina kritike Grete Tunberg, možete preživjeti nekoliko mjeseci Ilona Maska, ali ono što njemačka demokratija, ono što nijedna demokratija, bilo američka, nemačka ili evropska, ne može da preživi jeste da kaže milionima glasača da su njihove misli i brige, njihove želje, njihovi zahtjevi za olakšanje smatraju nevažećim ili nedostojnim.“
On je dodao da lideri EU ne mogu da bježe od sopstvenih birača.
- Ako se kandidujete u strahu od sopstvenih birača, Amerika ništa ne može da uradi za vas, a kada dođe do toga, ne možete ništa da uradite za američki narod, koji je izabrao mene i predsjednika Trampa - rekao je Vens evropskim liderima u Minhenu, prenosi Kliks.ba.
Prema riječima američkog potpredsjednika, iako je važno da Evropa razvija svoju spoljnu odbrambenu sposobnost, on je dodao da ga više brine opasnost koja, prema njegovim riječima, prijeti Evropi iznutra.
Vens strahuje da bi „Evropa mogla da se odrekne nekih osnovnih vrijednosti, vrednosti koje dijeli sa Sjedinjenim Američkim Državama“.
- Moramo da radimo više nego da samo govorimo o demokratskim vrijednostima, moramo da ih živimo - dodao je drugi najviši zvaničnik u administraciji predsjednika Donalda Trampa. Ta administracija, između ostalog, zabranjuje pristup konferencijama za novinare u Bijeloj kući novinarima agencije AP, jer odbijaju da Meksički zaliv nazivaju Američkim zalivom.
Vens se takođe osvrnuo na migracije, dotičući se napada 24-godišnjeg avganistanskog tražioca azila u četvrtak u Minhenu.
- Koliko puta moramo da trpimo ove strašne neuspjehe prije nego što promijenimo kurs i usmjerimo našu zajedničku civilizaciju u novom pravcu - upitao je američki potpredsjednik.
Suprotno očekivanjima, Vens je tokom govora na bezbjednosnoj konferenciji zaobišao temu Ukrajine i nije mnogo govorio o bezbjednosnim pitanjima. U početku se očekivalo da će Vens iskoristiti svoj govor u Minhenu da iznese planove Sjedinjenih Država pod predsjednikom Donaldom Trampom da okončaju rat u Ukrajini.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar