ilustracija / - SHUTTERSTOCK
13/07/2025 u 11:07 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Australija podržava status quo za Tajvan tokom zvanične posjete Kini

Australijski premijer Entoni Albanis na početku šestodnevne posjete Kini jasno je poručio da Australija podržava održavanje postojećeg stanja u odnosu na Tajvan naglašavajući da se protivi bilo kakvim jednostranim promjenama koje bi mogle ugroziti mir i stabilnost u regionu.

Istovremeno dok posjeta teče fokus je na jačanju trgovine i turizma sa Kinom u kojoj Australija nalazi svoju ključnu ekonomsku priliku s obzirom na to da je Kina njen najveći trgovinski partner Sklopljen je sporazum sa platformom Trip com radi promocije australijskog turizma dok ministar finansija Džim Čalmers podržava odluku Rezerve banke da zadrži kamatne stope stabilnim.

Na pitanje o pritiscima iz Sjedinjenih Američkih Država podsjećanja da je Vašington tražio jasnije pozicije saveznika po pitanju Tajvana premijer je izrazio obazrivost odbijajući da komentariše potencijalnu ulogu australijskih AUKUS nuklearnih podmornica što potvrđuje diplomatski oprez u vođenju spoljne politike.

Ministar odbrane Pat Konroi dodatno je naglasio da Australija neće unaprijed slati trupe u eventualni sukob u Južnokineskom moru i da će svaka odluka o vojnoj reakciji biti donijeta tek ako do konflikta dođe.

Albanisova poruka tokom sastanaka u Šangaju i Pekingu ostaće u duhu kontinuiteta i zrelosti spoljne politike obećavajući stabilnost i mir u Indo Pacifiku Australija ostaje čvrsto pri stavu da se ne smije mijenjati status quo preko Tajvanskog moreuza i da mir mora da bude postignut putem dijaloga.

Australija od kraja Hladnog rata vodi uravnoteženu politiku prema Tajvanu oslanjajući se na princip jedne Kine koji priznaje zvanični Peking ali istovremeno održava jake nenadležne odnose sa Tajpejom posebno u oblasti trgovine tehnologije i obrazovanja.

Od 1972 godine kada je formalno uspostavila diplomatske odnose sa Narodnom Republikom Kinom Australija je dosljedno izbjegavala direktno uplitanje u status Tajvana naglašavajući važnost stabilnosti u Tajvanskom moreuzu i regionalnog mira U tom kontekstu svaka veća diplomatska posjeta poput aktuelne Albanisove nosi poruku kontinuiteta ali i test odnosa s Vašingtonom koji Tajvanu pruža vojnu i političku podršku.

Pridruživanjem trilateralnom paktu AUKUS zajedno sa Sjedinjenim Državama i Velikom Britanijom Australija je dodatno naglasila svoju stratešku poziciju u Indo Pacifiku ali istovremeno pokušava da izbjegne otvorenu konfrontaciju sa Kinom koja je oštro kritikovala pomenuti savez.

Australijski stratezi naglašavaju da Canberra ne želi da bira između dva najveća svjetska centra moći već da gradi samostalnu spoljnu politiku koja čuva nacionalne interese mir u regionu i stabilan pristup tržištima obije sile.

Upravo zbog toga svaka izjava o Tajvanu pažljivo je izbalansirana kako bi izbjegla diplomatski incident ali i sačuvala podršku saveznika iz zapadnog svijeta čije sigurnosne garancije ostaju ključne za australijsku odbranu i politički položaj u Azijsko pacifičkom prostoru.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
05. decembar 2025 22:31