Očekuje se da će američki izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof pokrenuti to pitanje sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom prilikom njihovog sledećeg susreta, navode neimenovani izvori. Pristanak na to da Kijev ima adekvatno opremljenu vojsku kako to zahtijevaju Ukrajina i njeni evropski saveznici, značilo bi da bi Putin morao da odustane od svog cilja demilitarizacije Ukrajine, što je jedan od njegovih glavnih ratnih ciljeva.
To je znak da administracija američkog predsjednika Donalda Trampa traži neke ustupke od Kremlja, kao i od Ukrajine, dok pokušava da okonča rat koji sada traje četvrtu godinu, navodi američka agencija, napominjući da su predlozi SAD do sada bili naklonjeniji Rusiji, uključujući insistiranje Vašingtona da Ukrajina odustane od težnji da se pridruži NATO-u.
Trampova administracija takođe želi da Moskva vrati ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje, koju je zaplijenila u ranoj invaziji na svog susjeda 2022. godine.
Postrojenje bi tada potpalo pod kontrolu SAD, navode izvori i dodaju da detalji planova tek treba da budu završeni i da se još mogu promijeniti. SAD takođe žele da osiguraju da Ukrajina ima prolaz preko rijeke Dnjepar i da se vrati zemlja koju je Rusija okupirala u oblasti Harkova.
Putin je zahtijevao priznanje cjeline Luganske, Zaporoške, Donjecke i Hersonske oblasti, iako nije uspio da ih u potpunosti okupira, navodi Blumberg.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji je danas prekinuo posjetu Južnoj Africi, nakon rukog napada na Kijev u kojem je poginulo najmanje 12 ljudi, rekao je novinarima da „ne možemo da govorimo o crvenim linijama bez bezuslovnog prekida vatre". Na sastanku u Parizu prošle nedjelje, Trampov tim je predstavio Evropi i Ukrajini predlog za okončanje rata koji bi takođe doveo do toga da SAD priznaju ukrajinski region Krima kao ruski, dok će zamrznuti većinu drugih okupiranih teritorija duž trenutnih borbenih linija, ostavljajući ih pod kontrolom Moskve, prenio je Blumberg.
Rusija je zauzela Krim 2014. godine nakon invazije i naknadnog referenduma održanog pod okupacijom, a međunarodna zajednica se opirala priznavanju poluostrva kao ruskog, navodi američka agencija i podsjeća da je Zelenski više puta govorio da neće ustupiti teritoriju Moskvi. Tramp je ove nedjelje optužio ukrajinskog predsjednika da ugrožava mirovne pregovore sa Rusijom. On je istovremeno danas kritikovao Putina zbog poslednjeg napada na Ukrajinu.
SAD su nagovijestile da bi bilo kom mirovnom sporazumu bile potrebne bezbjednosne garancije za Ukrajinu kako bi se osiguralo da se dogovor održi, ne precizirajući tačno u kom obliku će Kijev dobiti takva uveravanja. Takođe su predložile ukidanje sankcija Moskvi ako dođe do dogovora. Tramp i drugi američki zvaničnici upozorili su da će napustiti razgovore ako se uskoro ne postigne dogovor.
