FAO‑ov indeks cijena korpe osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u avgustu u prosjeku 130 bodova, kao i u južu, prema revidiranom podatku.
Njegova vrijednost zadržala se tako i na kraju ljeta na najvišem nivou od aprila 2023. godine, prenosi Hina.
U odnosu na prošlogodišnji avgust, indeks pokazuje poskupljenje hrane 6,9 odsto.
Cijene biljnih ulja porasle su u avgustu 1,4 odsto u odnosu na jul i bile su najviše od proljeća 2022. godine.
Suncokretovo ulje poskupilo je zbog smanjenog snabdijevanja iz crnomorske regije i Evrope, a palmino ulje nakon najave Indonezije da namjerava da poveća njegov udio u biodizelu, uz dodatni podsticaj snažne uvozne potražnje.
Značajno je u avgustu poskupilo i meso, 0,7 odsto, s najvišim cijenama otkada FAO objavljuje podatke.
Mlijeko i mliječni proizvodi pojeftinili su 1,3 odsto u odnosu na jul, uz slabiju potražnju ključnih azijskih uvoznika za maslacem, sirom i punomasnim mlijekom u prahu.
Cijene žitarica pale su 0,8 odsto, uz obilnu ponudu pšenice i prigušenu potražnju, posebno velikih kupaca u Aziji i Sjevernoj Africi.
Barijera cijenama bila je i obilna žetva u EU i Rusiji.
Kukuruz je poskupio treći mjesec zaredom, najprije zbog nepovoljnog uticaja toplotnih talasa u EU na rod i pojačane potražnje proizvođača stočne hrane i etanola, posebno u SAD-u.
U odnosu na prošlogodišnji avgust, žitarice su bile jeftinije 4,1 odsto.
Cijene šećera porasle su u avgustu 0,3 odsto u odnosu na jul, zbog strahovanja za rod šećerne trske u Brazilu i pojačane potražnje, posebno u Kini. Značajniji rast cijena zakočili su povoljni izgledi za rod na Tajlandu i u Indiji.
