
Ono u čemu se egipatski plan suštinski razlikuje od Trampovog je insistiranje da Palestinci nastave da žive na svojoj zemlji u obnovljenoj Gazi.
Plan će predstaviti Egipat, u punoj koordinaciji sa Palestinom i arapskim zemljama, na osnovu studija koje su napravili Svjetska banka i Program Ujedinjenih nacija za razvoj.
Ono što je najvažnije, plan predviđa da više od dva miliona stanovnika Gaze zadržava pravo da ostanu na zemlji koju generacije njihovih predaka nazivaju svojim domom.
Nacrt dokumenta na koji se poziva Bi-Bi-Si ne odnosi se eksplicitno na plan Trampa da SAD „preuzmu” teritoriju i isele Palestince, ali jasno pokazuje da bi takvi potezi izazvali još veću katastrofu.
- Zlonamjerni pokušaji raseljavanja Palestinaca ili aneksije bilo kog dijela okupiranih palestinskih teritorija doveli bi do novih sukoba, podrili mogućnosti stabilnosti, proširili sukob na druge zemlje u regionu i predstavljali bi jasnu prijetnju miru na Bliskom istoku - navodi se u tom dokumentu.
Nije jasno ko bi platio obnovu Gaze. Egipat predlaže da se što prije sazove međunarodna konferencija na kojoj bi se sakupljao novac za to, ali se na osnovu dokumenta čini da bi bogate zalivske države bile spremne da plate dio od 50 milijardi dolara, koliko su UN procijenile da će koštati obnova.
Niko, međutim, nije spreman da investira, ako nije apsolutno uvjeren da to što bude izgrađeno neće biti srušeno u novom ratu.
Još jedan osjetljiv aspekt je ko će upravljati Gazom. U dokumentu se navodi da postoji predlog za prelazni aranžman – Komitet tehnokrata koji bi se zvao „Komitet za upravljanje Gazom pod kišobranom palestinske vlade“.
Nacrt dokumenta poziva Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija da rasporedi međunarodne mirovne snage, koje bi osigurale bezbjednost i Palestinaca i Izraelaca na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze.