Smatra se da se to desilo tokom nedavno otkrivene kampanje hakovanja i špijunaže, i da su Kinezi vjerovatno neovlašćeno preuzeli informacije od više od milion korisnika, prenio je danas ABC News.
Prema saznanjima te televizije, među žrtvama kineskih hakera su bili i neki od najviših vladinih zvaničnika u administraciji predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Džozefa Bajdena, a među njima je najmanje jedan sekretar njegovog kabineta, kao i savjetnik za unutrašnju bezbjednost Bijele kuće.
Izvori upoznati sa istragom dali su ABC News detaljan uvid u ogroman obim onoga što su američki zvaničnici nazvali velikom operacijom prikupljanja obaveštajnih podataka od strane Kine, do koje je došlo zbog iskorišćavanja slabosti u komunikacionim mrežama vodećih telekomunikacionih kompanija u SAD.
Sajber zvaničnici Federalnog istražnog biroa (FBI) i Državne bezbjednosti su juče na konferenciji za novinare rekli da su Kinezi uspjeli da ukradu "veliku količinu podataka", zvanično priznajući po prvi put da je Kina uspjela da utvrdi sa kim razgovaraju hiljade korisnika mobilnih telefona u SAD, kada su govorili i odakle su komunicirali.
Hakovan i Tramp?
Prema iznetim podacima, Kina se u početku fokusirala na ogroman broj korisnika mobilnih telefona u regionu Vašingtona, a kineski hakeri su tada uspjeli da suze svoj fokus i usredsrede se na specifične komunikacije manjeg broja važnih Amerikanaca visokog profila i, u nekim slučajevima, uspjeli da dobiju audio pozive od te manje grupe žrtava i preglede njihovih tekstualnih poruka.
Iako nije jasno koje razmjere je dostiglo špijuniranje određenih meta, izvori upoznati sa istragom su za ABC News rekli da je jedan broj tih visokih vladinih zvaničnika obaviješten da su potencijalne žrtve.
Zvaničnici su na konferenciji za novinare u utorak priznali da ne mogu sa sigurnošću da kažu da su kineski hakeri u potpunosti izbačeni iz telekomunikacionih mreža, za koje je utvrđeno da su ih napali, i priznali su da još uvek pokušavaju da utvrde obim njihove špijunske aktivnosti.
Istraga je otkrila da je kineska kampanja eksploatisala američke kompjuterske rutere koji opslužuju telekomunikacione korporacije, što im je dalo pristup telefonskim brojevima značajnog broja klijenata Verizona, AT&T, Lumen Technologies i drugih telekomunikacionih kompanija, kao i da je operacija možda trajala više od godinu dana.
ABC News je ranije izvijestio da su na meti kineskih hakera bili i novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp, novoizabrani potpredsjednik Džej Di Vens, dio osoblja lidera senatske većine Čaka Šumera, jedan od Trampovih branilaca Tod Blanš i lideri izbornih štabova demokrata i republikanaca.