Donald Tramp / - REBECCA BLACKWELL/GULIVER/AP
16/01/2026 u 00:03 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Mačado uručila Trampu Nobelovu nagradu za mir

Liderka opozicije u Venecueli Marija Korina Mačado izjavila je danas da je predsjedniku SAD Donaldu Trampu uručila Nobelovu nagradu za mir koju je dobila 2025. godine za borbu za demokratiju u Venecueli.

- Uručila sam predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država medalju, Nobelovu nagradu za mir -  rekla je Mačado nakon sastanka sa američkim liderom u Bijeloj kući - prenosi CNN.

Ona je rekla da je Trampu ispričala anegdotu o latinoameričkom revolucionaru Simonu Bolivaru.

- Prije dvjesta godina general (markiz de) Lafajet je Simonu Bolivaru dao medalju sa likom Džordža Vašingtona. Bolivar je čuvao medalju do kraja života. Dvesta godina kasnije, narod Bolivara vraća nasledniku Vašingtona medalju, u ovom slučaju medalju Nobelove nagrade za mir, kao priznanje za njegovu jedinstvenu posvećenost našoj slobodi - istakla je Mačado.

Ona je navela da je razgovor sa Trampom bio "odličan" i da je prošao "veoma dobro", prenose mediji.

Nakon što je napustila rezidenciju američkog predsjednika, Mačado je prišla okupljenima ispred Bijele kuće koji su mahali venecuelanskim zastavama.

Mačado je prošle nedelje rekla da bi željela da nagradu dodeli američkom predsjedniku.

Tramp je nakon toga izjavio da će razgovarati o ponudi Mačado "kada sledeće nedelje bude posetila SAD".

On je dodao da bi mu bila "čast" da prihvati nagradu.

Tramp je ranije kritikovao Nobelov komitet što ga je zaobišao i dodelio nagradu Mačado.

Nobelov institut se oglasio nakon izjave liderke venecuelanske opozicije o Trampu

Tramp: Već činim Venecuelu ponovo bogatom i bezbjednom

The New York Times: Svrgavanje Madura ide naruku Putinu

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
16. januar 2026 00:06