Kredit, koji su joj dale Kineska razvojna banka, Izvozno-uvozna banka Kine i mađarska filijala Banke Kine, u potpunosti je povučen 19. aprila i mora da bude otplaćen u roku od tri godine, prenio je Politiko.
Sama Budimpešta nije objavila sporazum. To je juče prvi put objavila mađarska poslovna publikacija Portfolio, a potom je potvrdila i vladina agencija, prenosi Blic.rs.
Do značajnog zaduživanja došlo je u trenutku dok Budimpešta produbljuje svoje veze sa Pekingom, ocjenjuje briselski portal.
Kineske kompanije, poput proizvođača električnih automobila BID ili tehnološkog giganta Huavej, do sada su uložile ukupno oko 16 milijardi eura u zemlju, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
Ugovor o zajmu omogućava finansiranje investicija, između ostalog, u infrastrukturu i energetski sektor, saopštila je vladina agencija publikaciji Portfolio.
Transakcija održava odnos javnog duga prema BDP u okviru gornje granice od 28,9 odsto, dodala je vladina agencija.
Sijarto je u maju najavio i niz zajedničkih infrastrukturnih projekata sa Kinom, uključujući brzu željeznicu do aerodroma u Budimpešti, teretnu železničku liniju oko mađarske prestonice, naftovode između Mađarske i Srbije i nuklearnu saradnju.