Predsjednik Si Đinping poručio je da je Kina "nepobjediva" i da je nikada neće zaplašiti nasilnici. Među gostima u Pekingu bili su i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, lideri Rusije i Sjeverne Koreje, Vladimir Putin i Kim Džong Un, dok je američki predsjednik Donald Tramp iz SAD optužio Putina i Sija za "zavjeru" protiv Amerike.
Kineski predsjednik Si Đinping je nakon uvodnog govora izvršio smotru trupa na Trgu Tjenanmen u limuzini i dao komandu za početak smotre.
Uz glasnu vojnu muziku, Si je izvršio smotru pješadijskih, zastavnih i naoružanih formacija, dok su vojnici uzvikivali parole poput: "Pratite Partiju! Borite se za pobjedu", "Pravda će pobijediti", "Mir će pobijediti", "Narod će pobijediti".
Potom je uslijedio defile vojnih jedinica – vazduhoplovnih, sa avionima i helikopterima – koji su formirali ogromne numeričke oblike 8 i 0, simbolizujući 80. godišnjicu pobjede, sa transparentima na kojima je pisalo "Pravda pobjeđuje", "Mir pobjeđuje" i "Narod pobjeđuje".
Prikazani su nosači aviona i tenkova, brodovi, hipersonične rakete i bespilotne letjelice. Na paradi su prvi put prikazana dva velika podvodna drona, duga od 18 do 20 metara i prečnika od 1–1,5 metara, odnosno 2–3 metra (drugi).
Predstavljene su i "YJ-17" protivbrodske rakete – balistički projektili srednjeg dometa opremljeni hipersoničnim jedrilicama.
Parada je završena puštanjem balona u plavoj, žutoj, zelenoj i crvenoj boji.
Među 26 svjetskih lidera, paradi je prisustvovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je na tribinama u prvom redu sjedio sa suprugom Tamarom.
- Zahvalan predsjedniku Siju i kineskom narodu na iskrenom prijateljstvu prema našoj Srbiji. Kina je uvijek bila uz Srbiju, posebno u teškim trenucima. Srbija i srpski narod to nikada neće zaboraviti - napisao je Vučić na Instagramu uoči početka ceremonije.
Socijalistička trilaterala poslije 66 godina
Uoči parade sastali su se Si Đinping, predsjednik Rusije Vladimir Putin i lider Sjeverne Koreje Kim Džong Un – prvi takav sastanak lidera Pekinga, Moskve i Pjongjanga u posljednjih 66 godina.
Oni su se susreli i fotografisali u galeriji, a zatim zajedno prošetali do tribina na Trgu Tjenanmen, gdje se održavala parada. Kim je nosio crno odijelo sa zlatnom kravatom, Si tradicionalno "Mao odijelo", a Putin crno odijelo sa crvenom kravatom.
To je prvi put od 1959. da su se lideri tri socijalističke zemlje okupili, kada su sličnom događaju prisustvovali Kim Il Sung, Mao Cedung i Nikita Hruščov.
Okupljanje saveznika
Velikoj paradi prisustvovali su i premijer Slovačke Roberto Fico, predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev, jermenski premijer Nikol Pašinjan, predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko, iranski predsjednik Masud Pezeškijan, kubanski predsjednik Migel Dijaz-Kanel, kao i lideri Kambodže, Vijetnama, Laosa, Indonezije, Malezije, Mongolije, Pakistana, Nepala, Maldiva, Kazahstana, Uzbekistana, Tadžikistana, Kirgistana, Turkmenistana, Konga, Zimbabvea i Mjanmara.
Posljednji put Kina je bila domaćin vojne parade povodom Dana pobjede prije 10 godina, a to je ujedno bio i prvi put da je organizovana velika parada u znak sjećanja na kraj rata.
Bezbijednosne mjere u Pekingu bile su podignute na najviši nivo, uz pojačano prisustvo policije.
Veliki dometi
Na paradi je predstavljena i interkontinentalna strateška nuklearna raketa novog tipa "df-5c" na tečno gorivo, dometa većeg od 20.000 kilometara. Prema riječima profesora Janga Čengđuna, raketa ima prednosti u odbrambenom prodoru i preciznosti, a njen domet pokriva cijelu planetu, što Kini daje sposobnost kontranapada na bilo koje vojne ciljeve u svijetu.
On je istakao da raketa ima veliku brzinu leta, ostavljajući savremenim sistemima za presretanje minimalno vrijeme za reakciju.
