Požar u Los Anđelesu / - EPA
12/01/2025 u 09:04 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ovo je razlog zašto kuće u Los Anđelesu tako brzo i lako gore

Brzina kojom požari gutaju čitava naselja u Los Anđelesu otvaraju pitanja efikasnosti vatrogasne službe, ali i kvaliteta kuća i urbanističkih rješenja koja pogoduju širenju požara.

 Posebno pitanje je zašto se u gašenju ne koristi voda iz okeana na čijoj obali se grad nalazi.

Požari koji trenutno bjesne u Los Anđelesu ostavljaju za sobom katastrofalne posljedice, a brzina kojom se vatra širi i uništava domove izaziva posebnu pažnju. Postoji više razloga zbog kojih kuće u ovom gradu tako lako i brzo izgore.

Suša i visoke temperature koje pogađaju Kaliforniju dovode do isušivanja vegetacije i građevinskih materijala, što ih čini izuzetno zapaljivim.

Mnoge kuće su izgrađene od drveta i drugih materijala koji podstiču širenje vatre. Dodatni problem predstavljaju jaki vjetrovi Santa Ana, koji ne samo što rasplamsavaju požare već i prenose varnice na velike udaljenosti, izazivajući nova žarišta.

Blizina kuća i velika gustina naseljenosti u Los Anđelesu omogućavaju da se vatra lako prenosi sa jedne građevine na drugu. Neki stanovnici, uprkos upozorenjima, ne održavaju zaštitne zone oko svojih domova, ostavljajući zapaljive materijale u blizini.

Ograničeni resursi vatrogasnih službi, kao i nepristupačan teren u nekim dijelovima grada, otežavaju brzu i efikasnu intervenciju.

image

Požar u Los Anđelesu

- EPA

Razlozi za pad pritiska u hidrantima tokom požara u Los Anđelesu

Jedan od ključnih problema koji otežava gašenje požara u Los Anđelesu jeste pad pritiska u hidrantima, što direktno utiče na efikasnost vatrogasnih službi. Ovaj problem je rezultat kombinacije više faktora koji zajedno stvaraju ozbiljne prepreke u borbi protiv vatre.

Prvo, ekstremna potrošnja vode tokom požara dovodi do preopterećenja vodovodnog sistema. Vatrogasne službe koriste velike količine vode kako bi pokušale da ugase intenzivne požare, što stvara pritisak na infrastrukturu koja nije dizajnirana za takvu vrstu opterećenja.

Drugo, starost i neodržavanje vodovodne mreže u pojedinim dijelovima grada dodatno doprinose padu pritiska.

Mnogi cjevovodi su izgrađeni prije nekoliko decenija, što rezultira kvarovima i curenjem vode. Pored toga, rast naseljenosti i urbanizacija doveli su do povećane potrošnje vode u domaćinstvima i industriji, što smanjuje dostupnost vode u hitnim situacijama.

Najmanje 27 osoba uhapšeno u zonama požara Iton i Palisejds u Los Anđelesu

Požare prate i tehnički kvarovi na pumpama ili regulatorima pritiska što prouzrokuje privremeni prekid ili drastično smanjenje protoka vode ka hidrantima. Jaki vjetrovi, koji su čest pratilac ovih požara, takođe mogu oštetiti infrastrukturu, uključujući električne sisteme koji napajaju pumpe za vodu.

Lokalne vlasti su istakle da je problem često prouzrokovan i nedovoljnim planiranjem i nedostatkom rezervnih izvora vode u kriznim situacijama. Požari velikog obima zahtijevaju brz odgovor, ali kada pritisak u hidrantima padne, vatrogasci gube dragocjeno vrijeme u potrazi za alternativnim izvorima vode.

Ova situacija otvorila je veliku debatu u javnosti o potrebi za ulaganjem u modernizaciju vodovodne mreže i uspostavljanje efikasnijih mehanizama upravljanja vodnim resursima, kako bi se spriječile slične krize u budućnosti.

image

Požar u Los Anđelesu

- EPA

Kritike na račun vatrogasaca i zašto se morska voda ne koristi u gašenju požara

Učestale kritike na račun vatrogasnih službi u Los Anđelesu uglavnom su usmjerene na probleme sa logistikom, brzinom reakcije i efikasnošću. Građani su i ranije često ukazivali na kašnjenja u intervencijama, posebno u gusto naseljenim ili izolovanim područjima.

Pored toga, nedovoljan broj vatrogasaca i opreme, kao i nedostatak adekvatne koordinacije između lokalnih i državnih agencija, dovode do nezadovoljstva javnosti. Ranije pomenuti problemi sa hidrantima dodatno komplikuju situaciju i stvaraju utisak da službe nisu dovoljno pripremljene za krize ovog obima.

Što se tiče upotrebe morske vode u gašenju požara, postoji više razloga zašto se ona ne koristi u širem obimu. Morska voda može izazvati koroziju na vatrogasnoj opremi, uključujući avione, pumpe i cjevovode, ali taj problem može se ublažiti ispiranjem sistema nakon upotrebe.

Glavna briga je bezbjednost pilota i aviona, jer uzimanje vode iz uzburkanog mora može biti rizično i opasno. U većini slučajeva, jezera i rezervoari su bezbjedniji i bliži izvor vode za gašenje požara.

Korišćenje morske vode za vodovodne sisteme takođe nije praktično zbog njene korozivne prirode i potrebe za transportom do privremenih rezervoara.

Pored toga, morska voda može oštetiti vegetaciju i zemljište, jer je potrebno mnogo vremena da se zemlja oporavi od salinizacije.

Ipak, u hitnim slučajevima, vatrogasne službe ponekad koriste morsku vodu, ali uz posebne procedure. Vatrogasni čamci i službe pored obale imaju planove za njeno korišćenje, prenosi RTS.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

Samo me interesuje ko su ovi sto glasaju za. Ja neznam nikoga u mom okruzenju znate li vi koga? Vjerovatno neko treci.

Srbenda
This comment was minimized by the moderator on the site

obavezno rok da traje 2 godine i da sluze i muskarci i zene. trebace za Nato

garda0293
This comment was minimized by the moderator on the site

Ko normalan moze poslati svoje dijete gdje je Lazarevic nacelnik.

Meteor
This comment was minimized by the moderator on the site

A treba da uvede obavezni vojni rok ,da bi se malo naucili redu omladinci koji samo vise po sport betting ,I kaficima..nece I'm nista hvaliti da malo smrsaju I nauce se disciplining,da prave krevet,da ciste,da budu bilji drugovi,da imaju red I...

A treba da uvede obavezni vojni rok ,da bi se malo naucili redu omladinci koji samo vise po sport betting ,I kaficima..nece I'm nista hvaliti da malo smrsaju I nauce se disciplining,da prave krevet,da ciste,da budu bilji drugovi,da imaju red I zakon,pa kada se ozene da su zene srecnije a I da imaju sto pricati djeci..
Zivimo kao da ce vjecno biti mir a sjutra rat..
Zivjela Crna Gora I Srbija I svi ostali koji nas vole.

Учитај више
Jovan
This comment was minimized by the moderator on the site

Obavezan vojni rok, od 8 ili 10 mjeseci. Da se malo ova muska djeca očeliče, i da budu to što treba da budu - muškarci a ne mamini sinovi nesposobni za život.

svejerelativno
This comment was minimized by the moderator on the site

Glasao sam za "NE". Ne zato sto ne mislim da treba, vec zato sto mislim da tako nesto ne bi bilo efikasno u "crnogorskim uslovima", pa cak i nemoguce.
Secam se dobro, dok je postojala SFRJ, kasnije SRJ, da je odaziv regruta iz CRne Gore bio...

Glasao sam za "NE". Ne zato sto ne mislim da treba, vec zato sto mislim da tako nesto ne bi bilo efikasno u "crnogorskim uslovima", pa cak i nemoguce.
Secam se dobro, dok je postojala SFRJ, kasnije SRJ, da je odaziv regruta iz CRne Gore bio zaista minoran, a od gradova je prednjacilo Cetinje iz koga su se regruti odazivali "u tragovima".
Mislim da bi, ako se to uvede, regrute morali "loviti meredovima" po ulicama, jer je danas, odnos omladine prema drzavi i vojsci, mnogo losiji no sto je bio.
Sa druge strane, tehnicki i demografski gledano, pitanje je je li to uopste moguce u nekom duzem kontinuitetu.
Hrvatska recimo, razmislja da uvede obavezan vojni rok u trajanju od 1 (jedan mesec)??? Sta ce time dobiti?
Obuka vojna, se ne moze, asolutno nikako, sprovesti za mesec dana. Tvrdim, nikako a da to bude ozbiljna priprema vojnika za rat a to je jedini cilj.
Drugo, tim trajanjem ( od mesec dana), iscrpice se kontigent regruta (populacija iznad 18 godina) veoma brzo ( za par godina) i sta onda? Ko ce se pozivati, nakon toga, na sluzenje vojnog roka?
Crna Gora je na pragu da napravi slicnu gresku.
Za ovako nesto, treba da se izvrsi detaljna demografska analiza populacije iznad 18 godina, a onda i sve drugo: socio-psiholosko stanje u drustvu, politicko i ekonomsko stanje kao i potrebe vojske materijalne i kadrovske i mnogo toga jos.
Ovo nije stvar u koju se ulazi bez temeljne analize.

Учитај више
HercegNovi4s
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
31. mart 2025 01:50