Islamabad je objavio da je kao odgovor pokrenuo veliku vojnu operaciju pod nazivom „Bundžanun Marsus", tvrdeći da je uzvratio raketnim napadima na indijske mete.
- Indija je ciljala baze Nur Kan, Šorkot i Murid iz svojih borbenih aviona. Sve rakete su presretnute i nisu izazvale značajnu štetu - rekao je portparol pakistanske vojske, general-potpukovnik Ahmed Šarif Čaudri, u obraćanju emitovanom na državnoj televiziji.
Dodao je da su indijske snage takođe lansirale rakete i dronove prema Avganistanu, ali Si-En-En (CNN) ne može nezavisno da potvrdi ove navode i zatražio je komentar od indijskog Ministarstva odbrane i vazduhoplovstva. Dodao je da su indijske snage takođe lansirale rakete i dronove prema Avganistanu.
Si-En-En ne može nezavisno da potvrdi ove navode i zatražio je komentar od indijskog Ministarstva odbrane i Ratnog vazduhoplovstva.
Ubrzo nakon ovih optužbi, pakistanska vojska je objavila da je pokrenula operaciju odmazde pod nazivom „Bundžanun Marsus", što se sa arapskog prevodi kao „neprobojni zid", a naziv je preuzet iz Kurana.
- Pakistan odgovara!! - objavila je vojska na društvenim mrežama, navodeći da su ciljevi operacije bile ključne indijske vojne lokacije. Prema zvaničnim informacijama, uništeno je skladište supersoničnih krstarećih raketa BraMos u oblasti Bijas, a pogođene su i vazduhoplovne baze Patankot i Udampur.
- U duhu „oko za oko", ciljali smo one baze koje su Indijci koristili za napad na Pakistan - navodi se u saopštenju.
BraMos je nadzvučna raketa dugog dometa koju su zajednički razvile Indija i Rusija, a čije skladište Pakistan sada tvrdi da je uništio.
Ni Si-En-En nije mogao nezavisno da potvrdi ovu informaciju.
Odmah nakon pakistanskih optužbi za indijski napad, pakistanska vlada je na Platformi X objavila: „Indija se sada mora pripremiti za odgovor Pakistana." U poruci se navodi da su pakistanske oružane snage „u potpunosti spremne da brane domovinu, vazdušni prostor i nacionalnu bezbednost".
Državna televizija je takođe potvrdila da je vojna odmazda zvanično počela i da su napadi u toku.
Kao dio vojne pripravnosti, pakistanske vlasti su rano jutros zatvorile vazdušni prostor za sve civilne letove. Prema podacima Pakistanske uprave za vazdušni saobraćaj (PAA), zabrana je stupila na snagu u 3:15 ujutru po lokalnom vremenu i očekuje se da će trajati najmanje do subote u podne.
Nur Kan, jedna od pogođenih baza, nalazi se u blizini sjedišta pakistanske vojske u Ravalpindiju i koristi se za putovanja stranih zvaničnika i vojnih lidera.
Indijske vlasti se do trenutka pisanja ovog teksta još nisu javno oglasile.
G7 i EU pozivaju na hitnu deeskalaciju
Nakon saopštenja iz Islamabada, ministri spoljnih poslova zemalja G7 i visoki predstavnik Evropske unije izdali su zajedničko saopštenje u kojem pozivaju obje strane na maksimalnu uzdržanost i hitnu deeskalaciju.
- Najoštro osuđujemo gnusni teroristički napad u Pahalgamu 22. aprila i pozivamo Indiju i Pakistan da pokažu maksimalnu uzdržanost. Dalja vojna eskalacija ozbiljno ugrožava regionalnu stabilnost. Duboko smo zabrinuti za bezbjednost civila sa obje strane - navodi se u saopštenju.
- Pozivamo na hitan dijalog i diplomatsko rješenje. Nastavljamo pažljivo da pratimo situaciju - dodali su ministri. G7 čine Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države.
