Ilustracija / Shutterstock
30/03/2025 u 21:36 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Premijer Jens-Frederik Nilsen: SAD neće dobiti Grenland

SAD neće dobiti Grenland, izjavio je danas premijer Grenlanda Jens-Frederik Nilsen na Fejsbuku kao odgovor na izjave predsednika SAD Donalda Trampa da želi da preuzme kontrolu nad ovom samoupravnom autonomnom teritorijom pod suverenitetom Danske.

- Predsednik (SAD Donald) Tramp kaže da Sjedinjene Američke Države dobijaju Grenland. Da budem jasan: Sjedinjene Američke Države to neće dobiti. Mi ne pripadamo nikom drugom. Mi sami određujemo svoju budućnost - istakao je Nilsen, prenio je Rojters.

Tramp je ponovo nagovijestio da bi mogao da upotrijebi vojnu silu kako bi preuzeo Grenland, prenio je Politiko.

- Dobićemo Grenland. Da, 100 odsto. Postoji velika mogućnost da se to uradi bez vojne sile. Ne isključujem ništa - rekao je Tramp za NBC.

Trampova opsesija ovim strateškim ostrvom bogatim mineralima jačala je posljednjih nedjelja, naveo je Politiko.

On je to pitanje postavio kao glavni prioritet nacionalne bezbjednosti, a novinarima je u petak rekao da SAD moraju da dobiju tu teritoriju kako bi obezbijedile poziciju na Arktiku.

Izjava američkog predsjednika uslijedila je nakon nedjelju dana diplomatskih tenzija između SAD i Danske i posjete potpredsjednika SAD Džeja Di Vensa Grenlandu.

Tramp: Uzećemo Grenland, ne isključujem vojnu silu

Govoreći u petak iz američke svemirske baze Pitufik na sjeveroistočnoj obali Grenlanda, Vens je rekao da vojna intervencija neće biti potrebna ako Grenlanđani odluče da se odvoje od Kopenhagena i "sklope dogovor" sa Vašingtonom.

Vens je, takođe, kritikovao Dansku, rekavši da nije uradila dobar posao za narod Grenlanda.

Danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen je odgovorio objavljivanjem video-snimka u kojem je iznio kritiku na Vensov "ton".

Danska premijerka Mete Frederiksen rekla je da će posjetiti Grenland narednih dana kako bi ojačala saradnju tog ostrva i Danske.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
19. april 2025 21:51