Ilustracija / - SHUTTERSTOCK
01/05/2025 u 20:37 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Sirija: Broj žrtava u vjerskim sukobima porastao na više od 100 za dva dana

Najmanje 100 ljudi je ubijeno u Siriji za dva dana u vjerskom nasilju, a većina žrtava su borci vjerske zajednice Druza, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava.

Prema podacima te nevladine organizacije, 30 pripadnika bezbjednosnih snaga islamističkog režima i povezanih boraca je ubijeno, zajedno sa 21 borcem iz religije Druza i 10 civila.

Sukobi su izbili u utorak i srijedu u predgrađima Džaramana i Sahnaja kod Damaska, prenosi N1.rs.

U provinciji Sveida, uporištu zajednice Druza blizu Izraela, u srijedu je ubijeno još 40 boraca, uključujući 35 u zasjedi, prema podacima opservatorije.

Religija Druza je nastala u 11. vijeku kao oblik islama. Većina muslimana ih ne smatra pripadnicima islama, iako oni o sebi misle kao o muslimanima.

Najveći broj Druza sebe u etničkom smislu smatra Arapima (uz izuzetak Druza u Izraelu). U svijetu postoji oko milion Druza, a velika većina se nalazi na Bliskom Istoku.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
03. decembar 2025 23:34