ilustacija / - IVAN PETROVIć IPE
30/08/2023 u 23:34 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Supermjesec večeras obasjava planetu

Ovaj drugi supermjesec u avgustu biće i poslednji plavi Mjesec sve do 2037. godine

Uprkos tome što nema ni traga od plave boje po Mjesecu, teleskopi, dvogledi, fotoaparati i mobilni telefoni upereni su večeras ka Zemljinom prirodnom satelitu.

Perigejski Mjesec, ili kolokvijalno supermjesec, mogli smo već da vidimo početkom avgusta. Mesec je tada u položaju koji je najbliži Zemlji i izgleda kao da je veći nego obično naročito kada je pun. Kada se dva puta u jednom mjesecu dogodi ova pojava, onda se koristi naziv plavi supermjesec.

Pun Mjesec noćas možemo da posmatramo sve vrijeme dok bude iznad horizonta, rekao je za RTS fizičar Jovan Aleksić iz Astronomske opservatorije Beograd.

Plavi supermjesec može se vidjeti u raznim krajevima planete. Ljubitelji astronomskih fenomena večerašnji nebeski spektakl posmatraju najčešće sa uzvišenih tačaka van gradova kako bi izbjegli svjetlosno zagađenje i uživali u punom sjaju Lune.

Ovaj drugi supermjesec u avgustu biće i poslednji plavi Mjesec sve do 2037. godine.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}

Izdvojeno

20. mart 2025 11:00