
Agenti Nacionalne policije Španije, u zajedničkoj akciji sa Poreskom upravom, razbili su kriminalnu mrežu koja se nalazi u Herezu, i oduzeli više od 600 kilograma kokaina koji je kriminalna organizacija namjeravala da unese u Španiju skrivajući ih među legalnom robom, bananama.
- Operacija, koja je završena hapšenjem sedam osoba zbog navodnih krivičnih djela pripadnosti kriminalnoj organizaciji i trgovine drogom, dio je Meridionalnog plana, usmjerenog na borbu protiv trgovine drogom u Kampo de Gibraltaru. Počele su istrage o mogućoj poslovnoj mreži posvećenoj uvozu velikih količina kokaina iz Južne Amerike preko morskih kontejnera. Za to je organizacija imala razne kompanije, sa kojima je uvozila legalnu robu kako bi sakrila narkotičku materiju. Kao rezultat međunarodne saradnje i koordinacije, oko 305 kilograma kokaina zaplijenjeno je u kolumbijskoj luci Barankilja. Ova opojna supstanca bila je sakrivena među legalnom robom, a krajnja destinacija je Španija, odnosno jedna od kompanija koje su članovi španske kriminalne organizacije imali u svom imenu- rečeno je iz španske policije.
Kao posljedica ove zaplijene, istražne grupe su pojačale nadzor i praćenje ljudi povezanih sa poslovnom mrežom, koji bi bili primaoci nedozvoljene robe zaplenjene u Kolumbiji.
- Nakon napornih mjeseci rada, ponovo kroz međunarodnu saradnju i kanale saradnje, informacije su stigle od kolumbijskih vlasti, kao i od Specijalnog tužilaštva za borbu protiv droga Kampo de Gibraltar, od kolumbijske nacionalne policije, na adresu državnog tužioca. Kancelarija te zemlje, koja je prijavila dolazak u luku Alhesiras dva kontejnera za koje se sumnja da kriju značajnu količinu kokaina među deklarisanom robom od banane . Ova dva kontejnera su istovarena u luci Alhesiras. Istovremeno, uključene istražne grupe su započele odgovarajuće postupke, tražeći kontrolisanu isporuku oba. Agenti su prešli na prepoznavanje oba kontejnera. U jednoj od njih pronađene su ukupno 244 tablete, među legalnom robom, od kojih je bruto težina iznosila približno 300 kilograma kokaina- navode u saopštenju.