Publika juče u Plavoj sali Srpske kuće / -FOTO: LAZAR RUŽIĆ
26/03/2025 u 13:42 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Najljepše ogledalo kulture i nauke

Na Akademskoj tribini u Srpskoj kući u Podgorici je juče održan program "200 godina Letopisa Matice srpske"

Od samog početka "Letopis" Matice srpske predstavlja moćan integrativni faktor na planu ukupne srpske književnosti i kulture, ali i jednako našu kulturu uključuje u aktuelne tokove evropske i svjetske književnosti, lingivstike, umjetničkog, filozofskog i naučnog stvaralaštva, ocijenio je Budimir Dubak. On je bio domaćin Akademske tribine "Sveti Sava" na kojoj je juče u Podgorici održan program "200 godina Letopisa Matice srpske".

Podsjećajući da je riječ o najstarijem književnom časopisu u svijetu, koji kontinuirano izlazi 200 godina, istakao je i neprocjenjivu kulturnu i naučnu misiju koju ima ovo glasilo. Takvu orijentaciju "Letopis" njeguje i danas i svojevrsna je enciklopedija književnog i naučnog stvaralaštva u srpskoj kulturi posljednjih 200 godina.

image

Dragan Stanić, predsjednik MS

-foto: lazar ružić

"Letopis" MS je postavio ozbiljan temelj koji se tiče identitetske samosvijesti Srba i srpske kulture, potom polako gradeći nove slojeve koji su se pojavljivali u evropskoj i srpskoj kulturi, a koji grade bogatstvo jedne kulture, istakao je prof. dr Dragan Stanić, predsjednik Matice srpske (MS), koji je i sam bio jedan od urednika časopisa.

Fenomen dvovjekovnog trajanja književnog časopisa

Obraćajući se publici, dr Stanić ističe da nas kvaliteti naše kulture i vjere samo mogu učiniti ponosnima na našu istoriju i sadašnjost, dodajući da se nada da će tako biti i u budućnosti.

– U srpskoj kulturi imamo fenomen – književno-naučni časopis ("Letopis") koji traje dva vijeka, a imamo i zadovoljstvo da su Srbi prvi od svih slovenskih naroda u Habzburškom carstvu formirali ustanovu koja će naredne godine navršiti dva vijeka (MS) - rekao je Stanić, koji je i sam bio urednik "Letopisa".

Glavni i odgovorni urednik "Letopisa" Selimir Radulović, koji je i direktor Biblioteke MS, takođe se osvrnuo na istorijat časopisa, kao i na značaj djelovanja prethodnih urednika. Za sve vrijeme trajanja "Letopis" je bio i ostao ključni srpski časopis koji nastoji da okupi provjerene vrijednosti srpske književnosti, nauke i kulture, kaže Radulović, dodajući da se i sada time rukovode.

– "Letopis" MS je najljepše ogledalo u kojem se ogleda srpsko duhovno, kulturno i naučno lice u minulih dva vijeka - naglasio je Radulović.

image

Stanićevo obraćanje na Akademskoj tribini u Podgorici

-FOTO: LAZAR RUŽIĆ

Generalni sekretar MS dr Milan Micić osvrnuo se na istorijat MS, ali i koncepciju rada ustanove danas, kao i časopisa koji je njen prepoznatljivi znak.

Na kraju programa Stanić, Radulović i Micić čitali su svoju poeziju.

Program je održan sinoć i u Nikšiću, u prostorijama Matice srpske - Društva članova u Crnoj Gori.

Organizator programa je Konferenicija srpskih nacionalnih organizacija iz zemalja regiona.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
26. april 2025 16:51