
Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava koji se obilježava 23. aprila Biblioteka za slijepe Crne Gore (BZSCG) u saradnji sa banjalučkom Bibliotekom za slijepa i slabovida lica organizovala je dijalošku tribinu "Čitaoci i čitanje u vremenima krize". Kako je naveo mr Aleksandar Ćuković, koji je moderirao događaj, tribina je organizovana kao poseban kulturni program u cilju problematizovanja nekih aspekata kulture čitanja u eri digitalizacije i vještačke inteligencije, kao i da ukaže na vrijednosti čitanja, ali i perspektive čitanja u odnosu na tehničko-tehnološki napredak.
Obraćajući se prisutnima mr Božidar Denda, direktor BZSCG, izrazio je zadovoljstvo što ovaj značajan datum obilježavaju zajedno s kolegama iz Banjaluke.
– Na današnji dan se sjećamo velikana pisane riječi, Šekspira i Servantesa, ali i drugih koji su svojim stvaralaštvom i darom doprinijeli ljepoti i bogatstvu svjetske kulturne baštine i duha, stvarajući mogućnost da sami sebe i druge lakše razumijevamo - kazao je Denda.
Mr Mirela Šarić, direktorka banjalučke Biblioteke, govorila je na temu "Trendovi kulture čitanja i savremeno doba", ističući mogućnosti koje nam pruža savremena tehnologija kada je riječ o dostupnosti knjiga. Takođe, podsjetila je i na prednosti tradicionalne štampane forme, kao i mogućnosti i prednosti savremenih digitalnih i audio tehnologija.
Književnik iz Podgorice Miljan Nikolić govorio je na temu "Tajni život knjige", na početku podsjećajući na istorijat i funkciju knjige kao predmeta kojim se čuvaju i prenose poruke drugom čovjeku, sredstva kojim se komunicira, prenosi znanje, iskustvo, ali i estetski doživljaj.
"Ako jeste riječ u iskonu svega kao nosilac značenja i prenosilac smisla i poruke, onda je pravo njeno otjelovljenje opismenjeni čovjek s knjigom", naglašava Nikolić. Dodaje da su upravo knjige univerzalno svetilište ljudskog duha i najizvjesnije uporište spram haosa i dezintegracije živog svijeta. Odnosno, dodaje Nikolić, "knjige su riznice istinskih vrijednosti, neograničena polja kretanja duha, unutarnji prostori slobode". No, podsjeća i na danas sveprisutnu "skrajnutost" knjige i čitanja, ostavljajući za kraj ipak optimističan zaključak.
– Knjige su jedina utočišta za nepopravljivo zaljubljene i radoznale, valjda navijeka gladne spoznaje... Okamenjene čitače tajnih znakova svijeta u zavjetnom vrtu dokolice - poručio je Nikolić.
Ovom prilikom spikerka i saradnica BZSCG Vesna Jaćimović pročitala je besjedu Davida Albaharija "Kako čitati kratku priču".
Коментари (0)
Оставите свој коментар