Kvalitet obrazovnog procesa u Crnoj Gori već neoprostivo dugo je bolna tačka našeg društva i ukoliko ga značajno ne unaprijedimo, jasno je da nemamo mnogo čemu da se nadamo u budućnosti, ocijenila je Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada. Borovinić Bojović je na konsultacijama sa roditeljima o obrazovnom sistemu, saopštila da riječ eksperarata u ovoj oblasti svakako treba da bude od presudnog uticaja.
– Uvjerena sam da je veoma važno da se čuje i glas šire zajednice, posebno roditelja. Drago mi je što Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, kao nosilac cjelokupnog procesa reforme obrazovanja, prepoznaje tu potrebu, o čemu svjedoči i činjenica da konsultacijama prisustvuje ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Njen dosadašnji rad, inovativnost, upornost i efikasnost bude realan optimizam i nadu da će svojim liderstvom ovaj veliki poduhvat uspješno dovesti do kraja – rekla je Borovinić Bojović.
Ona je podsjetila da lokalna samouprava, prema našoj važećoj legislativi, nema ingerencija u odnosu na obrazovne institucije.
– Međutim, imamo mogućnosti da budemo svojevrsna logistička podrška školama i vrtićima, i mi smo se u prethodnom periodu zaista trudili da to budemo u maksimalnoj mogućoj mjeri. Naša preduzeća su, u okviru svojih kapaciteta, izvodila intervencije na brojnim školskim objektima, sve u cilju da se boravak učenika u njima učini što komfornijim. Svjedočimo da se politički dijalog kreće u pravcu povjeravanja lokalnoj samoupravi određenih nadležnosti u okviru obrazovnog sistema, ali bez obzira na to kakve će konačne odluke biti, sigurna sam da će Glavni grad i u budućnosti nastaviti da pruža maksimalnu podršku svim ustanovama obrazovanja i vaspitanja – poručila je predsjednica Skupštine.
Ona je ocijenila da su pred djecom u današnjem vremenu brojni izazovi, dosta drugačiji od onih sa kojima su se suočavali njihovi roditelji.
– Uvijek se rado sjetim onog mudrog savjeta koji upozorava: "Ne možete odgajati svoju djecu na isti način na koji su vaši roditelji odgajali vas, jer su vas odgajali za svijet koji više ne postoji". Vaspitno-obrazovni proces mora, dakle, da uhvati korak sa svijetom koji se mijenja munjevitom brzinom. Potrebno je pronaći model koji će naše najmlađe na pravi način pripremiti za taj svijet u nastajanju, a istovremeno ih ohrabriti da čuvaju svoj identitet i tradiciju. To nije nimalo lak zadatak, ali vjerujem da je otvoreni dijalog poput ovog, dobar put da dođemo do rezultata koji će biti na ponos cjelokupnom društvu – poručila je Borovinić Bojović.
Udruženje "Roditelji" je održalo konsultacije u okviru projekta "Kvalitetno obrazovanje za svu djecu", koji realizuju u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, UNICEF-om, Evropskom unijom i "Peace building" fondom. Na događaju su govorili i ministarka prosvjete nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, šef predstavništva UNICEF-a Mikele Servadei i izvršna direktorica Udruženja "Roditelji" Kristina Mihailović.