
Izborna komisija Glavnog grada za predstojeće predsjedničke izbore odlučivaće u stalnom sastavu do određivanja opunomoćenih predstavnika kandidata za predsjednika Crne Gore, a nakon toga u proširenom sastavu sa opunomoćenim predstavnicima kandidata, mišljenje je Državne izborne komisije. Međutim, sudeći po izjavama predsjednika i saekretara Izborne komisije Glavnog grada Veselina Vukčevića i Vladimira Vujovića upitno je da li će se preslikati rad komisije koji je bio u nesaglasju od oktobarskih izbora. Mišljenje DIK-a uslijedilo je nakon što su sekretar Izborne komisije Glavnog grada Vladimir Vujović, i članovi ovog tijela Nikola Terzić, Ljiljana Jokić Kapa, Željko Vujotić, Dragan Prelević i Janko Odović zatražili uputstvo u kom svojstvu IKGG sprovodi radnje iz svoje nadležnosti na predstojećim predsjedničkim izborima 19. marta. Od DIK-a su tražili mišljenje da li je moguće mijenjati sastav IKGG s obzirom na to da komisija nije utvrdila konačne rezultate izbora u Podgorici, pa samim tim nije konstituisana Skupština koja bi izabrala novi sastav komisije.
– Državna izbora komisija je zaključila da Izborna komisija Glavnog grada odlučuje u vezi nadležnosti za izbor odbornika u Skupštinu Glavnog grada u proširenom sastavu do proglašenja konačnih rezultata izbora. U vezi nadležnosti za izbor predsjednika Crne Gore, Izborna komisija Glavnog grada odlučuje u stalnom sastavu do određivanja opunomoćenih predstavnika kandidata za predsjednika Crne Gore, a nakon toga u proširenom sastavu sa opunomoćenim predstavncima – piše u mišljenju koje potpisuje Nikola Mugoša, predsjednik DIK-a.
Nakon mišljenja DIK-a, Vladimir Vujović, sekretar IKGG, očekuje od Veselina Vukčevića, predsjednika komisije, da, kako navodi, neće praviti opstrukcije.
–Želim da budem optimista i očekujem da će se predsjednik komisije konačno smilovati da postupi i radi u skladu sa zakonom. Bilo bi premnogo da se ponovo dezavuiše zakon i djeluje kako se do sada radilo. Ja ga pozivam da ne pravi opstrukcije. Ovdje nije samo u pitanju odgovornost nepoštovanja zakona nego veliki stepen moralne odgovornosti. Pozivam ga još jednom da ne opstruira – naveo je Vujović.
Izborna Komisija Glavnog grada će sve svoje obaveze u vezi sa sprovođenje predsjedničkih izbora sprovesti blagovremeno, u skladu sa zakonom i poslovnikom o radu komisije, saopštio je Veselin Vukčević, predsjednik IKGG.
– Državna izborna komisija je 19. januara utvrdila kalendar rokova za sprovođenje izbornih radnji na izborima za izbor predsjednika Crne Gore, kojim su utvrđene obaveze i rokovi opštinskim izbornim komisijama. Kalendar je objavljen na veb stranici Državne izborne komisije, što znači da su sekretar i članovi komisije u stalnom sastavu bili u prilici da se upoznaju sa svim obavezama. Prva obaveza koja čeka izbornu komisiju u vezi sa sprovođenjem ovih izbora je određivanje biračkih mjesta i u vezi sa ovim su već preduzete pripremne radnje, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, nakon čega će biti održana i sjednica komisije. Takođe, preduzimaju se i aktivnosti kako bi se uređenje i opremanje biračkih mjesta završilo blagovremeno i u skladu sa pravilima o određivanju i uređenju biračkih mjesta – naveo je Vukčević.
Vukčević navodi da od sekretara i dva člana izborne komisije Glavnog grada u stalnom sastavu, očekuje da im poštovanje zakona bude ispred političkih interesa.
– S obzirom da u prethodnom periodu to nije bio slučaj, od sekretara i dva člana izborne komisije Glavnog grada u stalnom sastavu, očekujem da im poštovanje zakona bude ispred političkih interesa i naloga koje dobijaju od političkih subjekata čiji su predstavnici. Nadam se da je kod njih u međuvremenu formirana svijest da će svako nezakonito djelovanje, slično onom koji su ispoljili tokom sprovođenja lokalnih izbora, biti sankcionisano od strane nadležnih državnih organa – poručuje Vukčević.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar