/ -M. VUJISIć
24/12/2025 u 20:45 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Skupština Glavnog grada usvojila budžet, ali i nove cjenovnike Čistoće, Zelenila i Komunalnih usluga

Skupština Glavnog grada usvojila je budžet Glavnog grada za narednu godinu, a dokument vrijedan 164,2 miliona eura podržao je 31 odbornik vlasti, 18 odbornika opozicije su bila protiv, a dva uzdržana.

Glasovima vladajuće većine izglasani su petogodišnji Strateški plan, ali i odluka da se Mitropoliji crnogorsko primorskoj prenese zemljište za gradnju crkve. Izglasane su i odluka o radnom vremenu, odluka o imenovanju ulica, statut Agencija za izradu lokalnih planskih dokumenata, izmijenji statut Tržnica i pijaca i Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju, dopunjena odluka o osnivanju Puteva, zatim izmijenjena odluka o finansiranju projekata i programa nevladinih organizacija, ali i izmijenjeni elaborat o parking zonama. Skupština nije usvojila odluku da se van snage stavi odluka o prestanku važenja odluke o donošenju DUP-a Gorica C, ali je usvojila nove cjenovnike Čistoće, Zelenila i Komunalnih usluga. Jednoglasno su podržane odluka o određivanju lokacije za gradnju sportskog igrališta sa mobilijarom i veća zimnicu za zaposlene u organima lokalne uprave, službama i javnim ustanovama. Usvojeno su i povećanje odborničkih naknada, program rada Skupštine, programi rada preduzeća i ustanova za narednu godinu, aneksi ugovora o  povjeravanju obavljanja komunalnih djelatnosti za osam preduzeća, Povelja o društvenoj koheziji Glavnog grada za period od 2026. do 2028. godine, Lokalni plan za podsticanje rodne ravnopravnosti za period od 2026. do 2028. godine, a potvrđen je i v.d. mandat direktorici KIC-a „Budo Tomović" Marijani Zečević

 

Pročitajte kako je tekao tok rasprave: 

 

Završena je rasprava o tački izbor i imenovanja i javnom pozivu o imenovanju dva člana Savjeta RTV "Podgorica". Andrija Klikovac (DPS) osvrnuo se na javni poziv koji je raspisan za dva člana Savjeta RTV "Podgorica". On je rekao da kada se mijenjala odluka o osnivanju lokalnog javnog emitera da je obećavana reforma, ali da o tome nema ništa.  

Ana Krivokapić (DPS) je rekla da je savjet KIC „Budo Tomović" donio odluku o razrešenju direktorice ustanove koja je odmah stupila na snagu. Odluka je, kako je rekla, donijeta 10. novembra, a v.d. direktorica je izabrana 2. decembra. 

– Ko je u međuvremenu bio odgovoran za rad ustanove, ko je potpisao dokumenta – rekla je Krivokapić. 

 

Važno je da se čuje glas građana 

Završena je rasprava o Povelji o društvenoj koheziji Glavnog grada za period od 2026. do 2028. godine. Zamjenica gradonačelnika Nađa Ljiljanić je rekla da za Podgoricu nije samo društvena kohezija nego princip na kojem gradimo grad.

– To je temelj na kojem počiva povjerenje među ljudima i osjećaj da institucije rade transparentno i jednako za svakog građanima. Grad je svjestan da najbolje ideje dolaze od ljudi koje žive u zajednici i da je važno čuti glas građana u kreiranju lokalnih politika. Povelja je proistekla iz projekta u kojem je Glavni grad partner a sprovode ga UNDP, UNESKO, Unicef u saradnji sa Vladom – rekla je Ljiljanić. 

Ona je navela da projekat doprinosi opštem dobru i jačanju povjerenja u institucije. 

Odbornik SEP-a Ilija Mugoša kazao je da se boji da je dokument sumirao sve ono što postoji u strateškim dokumentima, budžetu Glavnog grada i akcionim planovima.

- Mislim da smo bespotrebno opteretili lokalnu administraciju da radi na nekom dokumentu kojem vrijednost ne vidim. Smatram da bi bilo pametno da se napravi mehanizam koji će donatorska sredstva koja se troše na ovakva dokumenta usmjeriti na ključni prioritet Glavnog grada – naveo je Mugoša. 

 

Do 31. marta rok da se statuti preduzeća usklade sa Zakonom o privrednim društvima

Završena je raspava o aneksima ugovora o povjeravanju obavljanja komunalnih djelatnosti za osam preduzeća. Sekretar za komunalne poslove Andrija Babović saopštio je da su postojeći ugovori o povjerevanju komunalnih djelatnosti su bili donijeti na šest godina.

– U međuvremenu se izmjenama i dopunama Zakonama o komunalnoj djelatnosti rok produžio na deset godina i iz toga razloga se pristupilo donošenju aneksa za osam komunalnih preduzeća i njihovo trajanje je produženo za četiri godine– rekao je Babović. 

Andrija Klikovac (DPS) je pitao da li će svi ugovori morati ponovo da se zaključuju između Glavnog grada i preduzeća jer će od 1. januara stupiti na snagu novi Zakon o privrednim društvima.

– Zakon o privrednim društvima će izazavati na nivou glavnog grada značajnu problematiku u funkcionisanju preudzeća. Veliki broj odluka koje donosi odbori direktora preduzeća će usvajati Skupština Glavnog grada – rekao je Klikovac. 

Andrija Babović je naveo da neće trebati da se rade novi ugovori jer se radi o povjeravanju poslova preduzećima. 

– Od 1. januara stupa na snagu novi zakon i mi imamo rok do 31. marta da prilagodimo sve statute preduzeća – rekao je Babović.  

Zamjenim gradonačelnika Boris Spalević je rekao da od 1. januara do 30.marta imaju rok da se donesu novi statuti. 

–Sva preudzeća su se izjasnila koji su njima modeli primjenjivi tako da vjerujemo da će se u narednom periodu zajedno sa Privrednom komorom i ministarstvima obratiti pažnja još jednom na neke stvari koje nisu baš primjenjive ali imamo zakon koji moramo da poštujemo. Glavni grad radi na formiranju grupe i imamo tri mjeseca, to je jako kratak rok, ali smo posvećeni tome – rekao je Spalević.   

 

Ljiljanić kaže da opozicija konstruktivno kritikuje biblioteku

Završena je rasprava o programima rada javnih ustanova. Zamjenica gradonačelnika Podgorice Nađa Ljiljanić navela je da su prava svih građana da posjećuju sve gradske ustanove. Poručila je predstavniku biblioteke da na kritike opozicije odgovora u skladu sa poslom koji obavlja. 

– Opozicija će uvijek kritikovati, nekada sa pravom, a nekada politički. Mi smo tu da uvažimo opoziciju jer predstvlja dio građana i molim vas da me više ne dovodite u ovu situaciju jer ću uvijek stati na stranu građana – rekla je Ljijlanić. 

Ona je pohvalila rad direktorice Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju i saglasna je sa Perićem da postoje nedostaci, da samo jedan broj djece ima pravo na potrebu korišćenja Dnevnog centra.   

Ona je apelovala da se koleginice u parlamentu moraju poštovati.

Miloš Mašković (SD) kazao je da postoje određena unapređenja programa rada Biblioteke "Radosav Ljumović" ali ono što mu je bolo oči dok je čitao dokument je, kako je rekao, razlika između sredstva predviđenih u budžetu Glavnog grada i onoga što je dato u programu rada ustanove.

– Budžetom Glavnog grada je predviđeno 933.800 za biblioteku dok je kod vas iznos 946.800 eura. Kako je nastala ova razlika od 12,13 hiljada jer mi nije jasno? Mislim da bi ova dva budžeta morali biti uklađeni – rekao je Mašković. 

Predstavnik biblioteke Stefan Sinanović rekao je da će Maškoviću biti poslat pisani odgovor. Mašković je poručio Sinanoviću da je trebalo da dođe spreman i da je morao da zna finansijsku konstrukciju. 

–Nemamo vremena da čekamo odgovor i insistiram da ga dobijemo što prije jer je možda moja greška – naveo je Mašković.

Mitar Šušić (Nova) ocijenio je da institucije kulture ne mogu biti zatvoreni centri koji su u stanju da realizuju svoje programe rada bez osjećaja kako će to uticati na razvoj svih sfera ljudskog postojanja u stanovništvu. On je naveo da su institucije kulture korišćenje za promociju kulta ličnosti, a malo se bavio svim sferama.

– Danas se kultura spušta u narod, biva pristupačna narodu, a to je jedini način da narod utjerate u kulturu – rekao je Šušić. 

Ksenija Aranitović (DPS) pitala je zbog čega nije izgrađena Dječja kuća kada je parcela za gradnju objekta bila opredijeljena u Tološima, ali i donacija od 30.000 eura za njenu gradnju. Sekretar za socijalno staranje Stefan Vešović je rekao da ona ne može biti izgrađena na tom mjestu i na način kako je to predviđeno. 

Odbornik Pokreta za Podgoricu Dragutin Vučinić je rekao da je žalosno da kuća Blaža Jovanovića bude u očajnom stanju i da nije dovoljno da se samo ispred nje očisti bista. To je, kako kaže, porazno.

– Pored toga, imamo kuću Ivana Milutinovića koja je za dlaku obnovljena 2022. godine, ali je tada bilo sporno oko priključaka na instalacije. Sada je to završeno. Nadam se da ćemo u budžetu za narednu godinu imati pare da se ona obnovi. Imamo i kuću Radosava Ljumovića koja 20 godina stoji obnovljena ali je niko ne održava. Tražili smo da se očisti oko kuće, ali nemamo zakonitog osnova da uđemo u dvorište koje nije u vlasništvo Grada. Ja bih ove tri kuće da se zovu muzej Titograda i da obuhvata sve ono što je vezano za Drugi svjetski rat – rekao je Vučinić.    

  

 

Radović tvrdi da nema krađe eskponata u Muzejima i galerijama

Srđan Perić (Preokret)  pitao je direktora Muzeja i galerija da li je tačno da su dok je upravljao arheološkim zbirkama nestali eksponata i da je slučaj završio pred Tužilaštvom.  

Direktor Muzeja i galerija Dragan Radović saopštio je da nije istina da su dok je upravljao arheološkim zbirkama nestali eksponata. Ocijenio je da je u pitanju organizovana hajka na ustanovu i njega.

–Tačno je da  je podnešena krivična prijava protiv N.N. lica Tužilaštvu zbog nestanka jednog broja predmeta. Nije tačno da su oni ukradeni. Najvjerovatnije će to biti razdriješeno revizijom unutar Muzeja, dokazaćemo da oni nisu otuđeni već da se radilo o administrativnom popisu, reviziji, primopredaji koja se desila – rekao je Radović. 

 

Iz budžeta grada više ulagati u djecu

Mirjana Radulović (DPS) rekla je da je u prošlogodišnjem budžetu NB "Radosav Ljumović" planirana kupovina vozila, a da ona nije realizovana. Ista situacija je, kako je rekla, kada je u pitanju sistem grijanja. Pitala je zbog čega je u biblioteci veliki broj zaposlenih.   

Stefan Sinanović je pozvao Radulović da posjeti biblioteku. 

Jelena Knežević (SEP) komentarisala je program Dječjeg centra za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju. Ona je navela da je zabrinuta za neke stvari.

- Trebamo da shvatimo da ustanova mora da bude partner roditelja, mjesto podrške i centar teži da to bude. Njegova prostorna ograničenja dovodi u mogućnosti da boravi 20-oro djece. Za mene je zabrinjavajući kadrovski potenijal i nadala da sam se da ću vidjeti pomak kada je to u pitanju – rekla je Knežević.  

Ona je navela da nemamo dovoljan broj stručnih lica i da je zabrinjavajuće da se za stručna osobljavanja izdvajaju 2.000 eura. - Lijepo je ovo napisano ali ova tema nije politikanstvo. Za ovu djecu je svaki mali iskorak je ogroman, a svaka stagnacija deset koraka nazad. U ovom budžetu moramo da prepoznamo što su prioriteti - rekla je Knežević. 

 

 

Rast ugovora o djelu u Gradskom pozorištu 

Andrija Klikovac (DPS) se osvrnuo na ugovore o djelu navodeći da su najviše zastupljeni u Gradskom pozorištu. Naveo je da su prije 2020. godine oni iznosili 700.000, a danas iznose 1,4 miliona eura. 

–Kada je gradonačelnica bila Olivera Injac po ugovoru od djelu su neki ministi angažovali u njenom kabinetu. Interesuje me da li ministarska Miada Gorčević ima ugovor o djelu u sistemu Glavnog grada jer jedan jedini dan nije došla na posao u kabinet gradonačelnice Injac. Jedno lice se i danas vodi u kabinetu po osnovu ugovora o djelu, a ne dolazi na posao, a radilo je u prethodnoj administraciji. Jedno lice je završilo biologiju, a bavio se pravnim poslovima. Glavni grad će samo da plaća troškove postupaka, advokatske usluge. Zbog toga su problematični ugovori o djelu. Stavka ugovora o djelu iz godine u godinu raste, a preporuka je kabineta premijera, da se na državnom i lokalnom nivou ova stavka smanjuje – naveo je Klikovac. 

Osvrnuo se i na program rada Muzeja i galerija za narednu godinu i rekao da se dvije godine priča o rekonstrukciji kuće Blaža Jovanovića, a da se ništa ne dešava po tom pitanju.

Dragan Radović, direktor Muzeja i galerija, saopštio je da će narednih dana biti očišćena bista Blaža Jovanovića. 

– Kuća kao objekat ne ulazi u ingerenciju Muzeja i galerija. Ona je nekad bila muzej Blaža Jovanovića i bila je radna jedinica Muzeja i galerija. Zato se u programu za ovz godinu ne nalazi adaptacija kuće Blaža Jovanovića – rekao je Radović. 

 

Plate u Gradskom pozorištu najmanje u sistemu Glavnog grada

V.d. sekretar za socijalno staranje Stefan Vešović kazao je da su programi rada ustanova iz domena socijalne i dječje zaštite urađeni u skladu sa uputstvom o izradu godišnjeg programa rada.  

Ana Krivokapić (DPS) osvrnula se na program rada Gradskog pozorišta i rekla da je plan za narednu godinu ambiciozan. Ona je navela da se nada će sa sredstvima koja su im opredijeljena uspjeti da pokriju sve troškove. Navela je da su u ovoj gdoini imali sredstvaza zapošljavanje 15 ljudi ali da nije dolazilo do zapošljavanja. 

– To će biti jedan od problema u susret ulaska u novu zgradu. Kadar koji nam ne dostaje je stručni kadar iz tehničkog sektora, kao i inženjeri koji će se baviti održavanjem zgrade a kojima nije finansijski isplativo da rade u javnoj ustanovi koja ima najmanje plate u sistemu Glavnog grada– rekla je Krivokapić.

Ona je rekla da je i 500.000 eura malo za ugovore o djelu. Ukazala je da mjesečni ugovori koštaju miminum 20.000 jer imaju dosta gostujućih glumaca. Navela je da nisu dobili spisak radnih mjesta koje treba popuniti te da se u toku godinu nađe način da se poveća stavka za povećanje zarada zaposlenih jer je neophodno zapošljavanje minimum 30 ljudi prije ulaska u novu zgradu. Obratila se vladajućoj većini molbom da im pomognu u problemu rješavanja javnih nabavki jer scenografija i kostimi, kao autorsko djelo, podliježu Zakonu o javnim nabavkama, 

- Problematično nam je napraviti specifikaciju jer se nikad ne zna šta će biti zahtjevi reditelja, kostimografa, jer u toku rada na predstavi imamo zahtjeve. Prije godinu dana smo pisali Ministarstvu kulture da utiče da se Zakon o javnim nabvakam izmijeni u tom dijelu, pa bi bilo poželjno da se sa adrese Glavnog grada uputi takva jedna inicijativa – rekla je Krivokapić. 

Stevan Kandić (PES) rekao je da Gradskom pozorištu treba povećati sredstva budući da se ono seli u svoj dom i da po planu ima devet predstava, festival "Jagoš Marković"... On je rekao da će svaka inicijativa od strane direktorice Gradskog pozorišta, koja je u skladu sa zakonom, biti ispoštovana.

 

 

 

Mugoša tvrdi da Putevi iz kamenoloma neće moći ni kilo materijala da prodaju

Budimir Mugoša (SDP)  je ocijenio da su direktori lijepo napisali programe. 

– Sve ste vi lijepo napisali, i sve to treba da se realizuje. Volio bih da kažete da nećete biti direktori ako se ne realizuje barem 70 odsto od ovoga što ste napisali. Mislim da bi bilo principijelno, da se ne vadimo na pale tendere. Vi pišete uslove za tendere, vin pribavljate dokumentaciju. Nemate indikatore – rekao je Mugoša.

On se osvrnuo na izjavu direktora Puteva da se očekuje da će ovih dana biti prva frakcija materijala sa kamenoloma.

–Ja se nadam da će biti iduće godine, uz dva velika ali. Jedno je da li će se u Kučima pojaviti 50 ljudi koji će reći da to ne može da se radi tamo. U promjeni statuta ste rekli da imate pravo da prodajete frakcije. Tu ćete imati problem. Možete da otvorite kamenolom za svoje potrebe ako ste vlasnik parcele, jedno kilo ako prodate morate to dobiti na koncesiju. Ako kilo frakcije prodate vi ste to nezakonito uradili jer ste kamenolom otvorili za svoje potrebe – rekao je Mugoša. 

On je pitao predstavnike Vodovoda po kojem projektu se čisti kanal Mareze i rekao da Deponija nema pravo da čisti kanal. 

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović saopštila je izjava Mugošina podsjetila na vrijeme kada je bila ministarka zdravlja, u vrijeme korone, kada joj je Agencijja za srpečavanje korupcije zabranila dobrovoljni rad u plumološkoj ambulanti sa obrazloženjem da na to nema pravo.  

– Ja sam neko ko vodi računa da treba da poštujemo pravne okvire, ali mislim da bi svi trebali zajedno, u vremenu koje je zahtjevno i koje zahtijeva promtno reagovanje, da daju svi maksimalan doprinos u mjeri mogućeg. Ako svi znamo da postoji problem na Marezi ne vidim da je išta sporno što je direktor Deponije trebalo da pritekne u pomoć i da pomogne – rekla je Borovinić Bojović.

Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić saopštio je da se nije znalo ko održava kanale i lokalne rijeke jer o tome nije postojao nijedan dokument.  

Budimir Mugoša je rekao da je kanal Mareze napravljen 1947. godine i da su ga napravili Njemci. On je naveo da je čišćenje kanala posao vrijedan 200.000 eura i da je to trebalo ići na tender.

– Nema logike, dogovorićemo se – rekao je Mugoša. 

Andrija Klikovac (DPS) je rekao da bi volio da svako preduzeće u narednoj godini isporuči velike stvari za građane i rezultate, ali je siguran da se, kako je rekao, zbog izbora direktora na osnovu partijskih kvota, sumnjivih diploma i sumnjivih radnih iskustava, neće ostvariti. 

 

Mujović pitao postoji li nešto da valja, a da ga nije osmislio DPS makar u fikciji

Ksenija Aranitović (DPS) kaže da je nabavka drobilice za gume bila u budžetu ministarstvu te zbog čega je onda nijesu oni kupili i dali Deponiji na korišćenje. Ona kaže da je bivša vlast ostavila studiju za tretman guma, te da su ministarstvu slali dopise oko ovog problema, ali da odgovor nijesu dobili. Kazala je da je prilikom raspisa tendera za nabavku drobilice jedan dio bio ispisan ekavicom. Tražila je i detalje oko finansiranja tog projekta. Aranitović je pitala gradonačelnika zašto Grad još nema administratora. Pitala je ko će izgraditi spalionicu, da li Grad ima kapaciteta za to. 

Direktor Deponije Aleksandar Božović ističe da je studija za spalionicu otpada u programu rada preduzeća, a da bivša vlast nije ostavila studiju za tretman guma osim za lokaciju. 

- Isplativo je da idemo u privatno-javno partnerstvo. To će pokazati strudija da li je isplatikvo. Posebno sam ponosan na rad drobilice za gume - rekao je Božović. 

Kada sam došao bilo je 193 zaposlena, a sada ih je nešto preko 200 i imaju veće plate, rekao je Božović. Naveo je da će sa plus dva miliona završiti godinu. 

Aranitović kaže da je manir ove gradske uprave zapošljavali, i pita da li ima rođačkih veza. Ona kaže da je tražila informacije o službenim putovanjima.

- Za nijedno vaše putovanje ne postoji izvještaj. Ovo je novac građana. Tražim da mi se dostave podaci za stimulanse -  kaže Aranitović. 

Božović ističe da blisku rodbinu nije zapošljavao. 

- Nikog bliskog nemam tamo od kada ja radim. Službene puteve idemo. Žalosno je što vi nikada nijeste slali ljude na edukacije. Tako da ljudi nijesu umjeli d aupravljaju postrojenjima.  Što se tiče mojih izvještaja za put dostaviću vam ih. Svoje izvještaje nijesma nikome dostavljao - istakao je Božović.  

Odbornik DPS-a Stefan Šaponjić  kaže da građani aktivno participiraju u radu privrednih društava, te da očekuju isporuku kvalitetne usluge. On kaže da programi treba da se sprovode kako je u njima zacrtano u tom obimu i rokovima. Pitao je šta će biti ako se programi ne realizuju. 

- Treba da se ti ljudi pozovu na odgovornost - ističe Šaponjić. 

On kaže da treba utvrditi zbog čega nije bila unaprijed pripremljena tenderska dokumentacija za krov "Morače", i utvrditi u sistemu ko je kriv. 

- Ko u sistemu ne radi posao kako treba ga pozvati na odgovornost - naveo je Šaponjić. 

Maša Šturanović (DPS) kaže da se vlast uvijek vraća na praksu DPS-a, te se pita zbog čega su ih građani birali. Ona kaže da su obećali promjene te pita koja su to konkretna rješenja. Navela je da se cijene usluga povećavaju u vrijeme inflacije. Šturanović kaže da bi odgovornost za stanje u preduzećima trebalo svi da snose. Ona je navela da je voda bila plava, pa nehlorisana, pa zamićena, a program rada Vodovoda ne predviđa rješenje za ove probleme. 

Pitala je direktora Vodovoda da li će dati saglasnost za priključenje sistema snabdijevanja budućeg naselja Velje brdo na sistem. Za program Zelenila kazala je da se on svodi na održavanje zelenih površina isključivo u gradskom jezgru, ali ne i za okolna naselja. 

Pitam se da li je postojalo svijeta prije DPS-a, da li je ijedan projekat na ovom svijetu i u našoj Podgorici neko napravio i osmislio prije DPS-a ili je sve što valja, ali isključivo što valja, zasluga DPS-a, pitao je gradonačelnik Saša Mujović. 

- Volio bih da mi razjasnite koji su to još projekti DPS-a koji su u fikcijama, pored žičara i čuda koje ste planirali po Podgorici da bih ja znao da bih odmah u startu odustao od njih da mi se ne bi kačilo da radim vaš posao. Kada kažete Trg Božne Vučinić, pitam vas jesam li ja u zabludi, je li počelo, gdje je podzemna garaža? Znate li koje je napore ova administaracija uradila zajedno sa Ministarsvoj javnih radova da bi taj projekat došao u ovu fazu. Planiramo Trg Golootočkih žrtava. Pitam vas jeste li i to napravili? Plan nam je i Istočna tribina stadiona, opet vas pitam, osvijestite me, je li taj projekat realizovan? - rekao je Mujović. 

Mujović kaže da Čistoća morala da počisti elementarne stvari, a to je ko plaća i koliko plaća. On ističe da su postojili povlašćeni koji nijesu plaćali po kvadrtauri. 

  

U februaru očekuje početak rada kamenoloma Puteva

Odbornik Preokreta Mirza Krnić rekao je da se u programu rada Puteva postorjenje za drobljenje kamena, ali ne i kako će se proizvod iz tog postrojenja koristiti. Pitao je kako će kontrolisati eksplataciju i proizvodnju u tom postrojenju. Tražio je i objašnjenje zašto se prihod Puteva planira na 19 miliona, a dobit na 200.000 eura. On je rekao da Agencija za stanovanje planira dobit od 400.000 eura, ali da stare zgrade iziskuju mnogo više ulaganja. Kazao je da je za poštovanje poslovanje Deponije. Pitao je i šta je sa otpremninom bivšem direktoru Sportskih objekata koji je podnio tužbu. Vladimir Tomović, direktor Agencije za stanovanje, rekao je da će 2026. biti uspješna koliko i ova godina. On kaže će biti raspisani tenderi za još tri solitera. Kaže da se trude da naprave Skupštinama stanara ustupak za plaćanje u ratama, ali da moraju biti oprezni kako bi svoje interese zaštitili. Naveo je da do sada nijesu imali velih problema jer su bili oprezni. Tomović kaže da na današnji dan fasade rade na deset lokacija u gradu. 

Radoš Zečević, direktor Puteva, kazao je da u februaru očekuje da će početi prva proizvodnja. On kaže da će raditi proizvodnju za treća lica, jer je to roba kao i svaka druga. Zečević kaže da nijesu dužni nikome nijedna euro, te da se njima više duguje.

- Dobit bi bila veća, da mi sami ne investiramo nego da čekamo da nam Glavni grad kupi. Imamo puno toga što smo kupili od opreme i sve je u funkciji onoga što preduzeće radi - ističe Zečević. 

Mirza Krnić pitao je Zečevića kako će se knjižiti prihodi od kamena, jer to nije našao u program rada, te koji su mehanizmi da se spriječe zloupotrebe. Zečević mu je kazao da je taj segment firme u povoju. On ističe da je ovo profitabilan posao, te da je recimo vaga jedan od mehanizama, ali da ih ima još. 

Miljan Ivanović, direktor Sportskih objekata, kazao je da nije prihvatio rješavanje spora sa bivšim direktorom preduzeća putem Agencije za mirno rješavanje sporova, te da u tom slučaju nema ništa novo. 

Reciklaža otpada nije zaživjela

Miloš Mašković (ES) pitao je da su većina gardskih rpeduzeća podigla cijene usluga Vodovod za 41 odsto, Čistoća do 60 odsto. U programima rada ne vidim ništa specijalno dobro, kaže on. On je tražio od direktora Sportskih objekata kada su maksimalni rokovi kada bi trebalo krenuti sa sanacijom krova SC Morača. On je tvrdi da se vodomjeri ne očitavaju redovno. Mašković je ukazao da nema primarne selekcije otpada i da bi sugrađani morali na to da se upute. Kazao je da je reciklaža u minimalnim procentima i da je to daleko od evropskih direktiva. 

Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda, je kazao da zbog metodologije obračuna cijena sledeće godine ćemo plaćati jeftinije vodu. Vojin Katnić, pomoćnik direktora Čistoće, potvrdio je da su procenti reciklaže u Crnoj Gori zanemarljivi. Kazao je da je 2018. godine u Podgorici postavljena infrastruktura za suvu i mokru frakciju otpada, ali građani nijesu odgovorili zadatku. Kaže da to ne funkcioniše. On je kazao da se milijarde eura mogu uložiti u infrastrukturu ali ako se građanin ne osvijesti sve će biti uzalud. Kazao je da ne odustaju od te kampanje i da pokušavaju da osnaže pet reciklažnih dvorišta. 

- Da bi građane motivisali oni moraju da imaju finansijski interes. U Evropi postoji sistem depozita i tako se plaća naknada za neku vrstu selekcije otpada - rekao je Katnić.

Svi moramo biti ekološka partija, rekao je Katnić. 

Miljan Ivanović, direktor Sportskih objekata, kaže da ne može da licitira sa rokovima za sanaciju krova "Morače". Ono što on može da obeća su transparetnost i zakonitost postupka. 

 

Od sledeće godine konačno moguća kupovina grobnica unaprijed

Odbornica Demokrata Ljiljana Maraš navela je da Pogrebne usluge nemaju kreditna zaduženja i da posluju pozitivno. Za sledeću godinu planirano je 1,3 miliona eura za investicije koje će se uložiti za infrastrukturu novog groblja na Ćemovskom polju. 

- Konačno će se stvoriti uslovi da se grobnice mogu kupiti unaprijed što do sada nije bio slučaj - rekla je Maraš. 

Kazala je da se cijene održavanja nijesu mijenjale bez obzira na opšta poskupljenja. Maraš kaže da se u ovom preduzeću menadžment prema javnom novcu odnosi pošteno.   

 

Traže raspravu o Botunu

Vladan Arsović (DPS) pita šta je sa krovom SC Morača, šta je sa tenderom i žalbama. Kaže da javnih podataka o tenderu nema. On je kazao da je godinu i po dana ovo preduzeće nije imalo cjenovnik za organizovanje koncerata. Arsović traži da se otvori priča o postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda. 

- Ne umijete da riješite zamućenost Mareze - kazao je Arsović. 

Od direktora Vodovoda tražim argumentaciju, a ne političke ocjene, kaže on. 

On je rekao direktoru Vodovoda da se sa rukovodiocima preduzeća nikada nije sreo i da ih ne bi prepoznao. Arsović je kazao Aleksandru Nišaviću, direktoru Vodovoda, da neće zaposlenima da da zimnicu. 

U Vodovodu smo zatekli preko šest miliona eura duga i to ne dozvoljava isplatu troška koji nije obavezan, a to nje zimnica, rekao je Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda. Dugovi su naslijeđeni, kaže on.  On je kazao da su zarade uvećane, i zato nema novca za ostala davanja zaposlenima. Kazao je da struka rješava Marezu, korito Mareze se čisti prvi put nakon 20 godina.  

- Vi ste dozvolili da se korito rijeke pretvori u stadion - kaže Nišavić. 

On je rekao da prvi put posluju u plusu dva miliona eura. 

Miljan Ivanović, direktor Sportskh objekata, kaže da je kada je u pitanju sanacija krova u toku žalbeni postupak na tender. Očekuje se odluka komisije, kaže on. Navodi da na odluku komisije ne mogu i neće uticati. 

Arsović kaže je na vrijeme trebalo početi sanaciju krova na SC Morača te da bi sada imali riješen problem.   

Nišavić je kazao da je mutnoća na Marezi bila dvije sedmice tokom godine i da ne stoji konstatacija da je više mutna nego bistra.  

 

Vuković: DPS izgubio uporišta u gradskim preduzećima i zato su ljuti

Odbornik Demokrata Mitar Vuković zahvalio se direktorima preduzeća što su prisutnu da, kako je rekao, potvrde ili demantuju optužbe od strane opozicije.

– Ja ću reći nekorektne optužbe od strane opozicije, pogotovo od strane šefa kluba Demokratske partije socijalista. Pominje čovjek zemljotres i zamućenje vode. Struka će da kaže šta se dešava, ali ono što znam je da nikad većeg zemljotresa u ovoj zemlji nije bilo nego u vrijeme DPS-a, 25 godina. Napokon, taj se teren itekako stabilizovao i idemo naprijed. Molim direktore preduzeća da odgovore na netačne navode da u preduzećima vlada anarhija i da su u strašnim gubicima –rekao je Vuković.

On je pitao DPS u kakvom su stanju ostavili Čistoću 2023. godine.

–Zaposleni u Čistoći čiste našu nekulturu, dajte o tome da se pozabavimo, a to je vidljivo na svakom koraku. Može li bolje - itekako može – rekao je Vuković.

Poručio je da više nema političkih pritisaka. Osvrnuo se na Sportske objekte poručujući da su kante koje se spominju da se postavljaju u M:tel dvorani "Morača" zbog prokišnjavanja, postojale i 2015, 2018. i 2020. godine, te da vlast ne može za godinu dana da je sanira. Vuković je poručio DPS-u da je istočnu tribinu obećao od 2010. godine.

–Znam da su u vašem fokusu Vodovod, Deponija i Putevi jer ste izgubili uporište Demokratske partije socijalista u tim preduzećima – poručio je Vuković.

On se zahvalio što je do izvorišta Okno u Piperima probijen put.

–Nije se sjetio DPS godina da probije put do izvorišta. Kada su u pitanju seoski vodovodi, od 2014. do 2020. napravljen je veliki iskorak na dobrobit građana rubnog podrčja – naveo je Vuković.

Osvruo se na rad Puteva, poručujući da je na današnji dan asfaltirano 90 kilometara puteva, izgrađeno preko 900 parking mjesta i pet sportskih objekata. Nabrojao je ulice koje su asfaltirane. Vuković je naveo da su Putevi nabavili i 11 novih "mercedes" autobusa.

Radoš Zečević, direktor Puteva, kazao je da ono što u Piperima tokom 2026. godine ne završi Agencija za izgradnju i razvoj grada završiće Putevi. 

 

Zakon o komunalnim djelatnostima propisaće obavezu da se svake godine donose cjenovnici

Sekretar za komunalne poslove Andrija Babović saopštio je da su programi rada Vodovoda, Čistoće, Tržnica i pijaca, Komunalnih usluga urađeni u skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima. Odbornik DPS-a Andrija Klikovac kazao je da  dokunenta nisu stigla odbornicima na vrijeme, 15 dana prije održavanja sjednice. Istakao je problem zamućenja vode na Marezi.

–Vidim da dio gradske uprave, najviše zamjenik gradonačelnika Boris Spalević pokušava da otkloni problem. Nije mi jasno zašto menadžment Vodovoda i zamjenik gradonačelnika ne pozovu stračnjake sa fakulteta da se pozabave ovim pitanjem, nego se obilazi imanje Knjaz i da se vidi da li je ono napravljeno kako treba – rekao je Klkovac.

Osvrnuo se na gibitke na mreži, poručujući da za godinu nisu smanjeni nego povećani.

– Nije napravljen iskorak da se vidi kako da se smanje gubici. Po planu, vidimo da preduzeće treba da ostvari dobit od 2,21 miliona eura. Mislim da je to previse ohrabrujuće. U prošloj godini je porasla cijena vode i ona nije umijeće da imate ovoliku dobit – rekao je Klikovac. 

Klikovac je naveo da za pet godina građani neće imati gdje da odlažu otpad. 

– Kada se izgradi peta sanitarna kada neće se imati gdje odlagati otpad jer će se brzo napuniti. Danas treba da raumišljamo da razmišljamo o tome a ne za pet godina. Ovo je i poziv Vladi a razšilja o ovom problemu zbog svih gradova koji odlažu otpad – rekao je Klikovac.

On je naveo da Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice treba da bude motor razvoja grada i da treba da bude osnažen tim. 

– Mslim da iz budžeta treba da se izdvaja novac kako bi Agencija mogla da zapošljava inžinjere kako bi mogli efiksanije da kreiraju projekte koji će da razvijaju grad – naveo je Klikovac. 

Osvrnuo se i na usluge Čistoće poručujući da će većina podržati povećanje cijena za preko 60 odsto. Naveo je da razumije potrebu da se povećaju cijene jer je sve poskupilo i naveo da oni poskupljenje neće podržati jer smatraju da je potrebno reorganizovati rad u preduzeću.  

Klikovac je rekao da je namjanje zadovoljan radom Sportskih objekata.

– Do danas nismo dobili sponzorski ugovor sa firmom M: tel za koji sumnjamo da je koruptivan, da je zaključen za vrijeme bivšeg rukovodstva od kojeg se treuta vlast sada ograđuje zbog onog famiznog uvogora o otpremnini od 100.000. Imamo usporen konkurs za direktora od strane lica koje je trebalo da dobije na konkursu. Nadam se da takva problematika neće omogućiti da dobije otpremninu od 100.000. Svi smo konstatovali da je taj ugovor bio loš ali se ništa nije desilo da se promijeni odbor direktora koji su dali saglansost da se zaključi takav ugovor sa izvršnim direktorom – naveo je Klikovac. 

Osvrnuo je naveo da nema reorganizacije Puteva koja je dvije godine bila u programima partije.

– Očigledno je da potreba da se nabavljaju polovni autobusi od švajcarske firme koja je u direktnoj familijarnoj vezi sa jednim od zaposlenih koji je dio menadžmenta – rekao je Klikovac. 

Odgovorio je Saša Mujović, gradonačelnik, poručujući da ne želi da glumi advokata Radošu Zečeviću, direktoru Puteva ali ima potrebu da reaguje i da stane iza njega.

– Kvalitet novih autobusa se ne može porediti sa polovnim. Nama je ideja bila da omasovimo prevoz. Da bi Podgoricu navikli da koristi prevoz, moramo imamo veliki kontigent autobusa. Ja bih bio najsrećniji da kupujemo nove autobuse. Podržao sam zahtjev Zečevića da se nabave polovni autobusi i da bi bili lišeni bilo kakvih sumnji da se rade zakulisne radnje, insistirao sam da član komisije za nabavku autobusa bude profesor sa Mašinskog fakulteta i on je stavio potpis. Mislim da autobusi djeluju reprezentativno. Nekada su autobusi bili zastiđe, da ih nije bilo i to što je bilo bilo u katastrofalnom stanju – naveo je Mujović. 

Po pitanji Deponije, rekao je da ključnu ulogu treba da igra Ministarstvo ekologije. Osvrnuo se i na gubitke na mreži poručujući da su urađeni značajni napori da se detektuju netehnički gubici. 

Direktor Puteva Radoš Zečević je rekao da nema rođake u Švajcarskoj i naveo da je nabavljeno 18 polovnih autobusa - od čega 4,5 iz Švajcarske, a deset iz Njemačke. Naveo je da su polovni autobusi stari od 10 do 15 godina. 

Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić naveo je da ne zna da li su dileme  koje je iznio Klikovac proizvod neznanja, manipulacije koje obično rade, kako tvrdi, odbornici opozicije.

- Čuli smo niz neistina kada je riječ o Vodovodu, prije svega o vodoizvorištu Mareza kada je u pitanju mutnoća. Zamućenje Mareze imamo 15 godina ali nisam sigurno koliko je bivša vlast informisala građane o mutnoći, a mi to radimo redovno. Korito rijeke Mareze je zatrpano na način što je stub stadiona koje je u vlasništvu funkcionera vaše partije u koritu Mareze – rekao je Nišavić. 

Direktor Sportskih objekata Miljan Ivanović porucio je Klikovcu da podnesu zahtjev i da ce im uz saglasnost kompanije M:tela, biti dat na uvid ugovor sa ovom kompanijom. On se osvrnuo na krov M:tel dvorane "Morača" poručujuci da je objavljen drugi javni poziv i da se čeka odluka drugostepene komisije. Ivanovic je rekao da je sve do 2023.godine stanje u preduzeću bilo lose zbog katastrofalnog upravljanja.

-Kako možemo mi da udovoljimo preko noći vašim paušalnim ocjenama. Zasto je, kada se spomenu Sportski objekti, prioritet vaš interes - nije prioritet da uspijemo nego da nam vi napravite opstrukciju – rekao je Ivanović. 

Komentarišući cjenovnik Čistoće, pomoćnik direktora Vojin Katnić kazao je da komunalna privreda četiri godine čeka da se usvoji uredba o bližim elementima i metodologoji iskazivanja cijena koje je u maju 2022.godine oborio Ustavni sud.

–  Ove cijene nisu plod hira nego odraz realnih finansijskih pokazatelja. Imam informaciju da ce novi Zakon o komunalnim djelatnostima da propiše obavezu da ce se cjenovnici morati usvajati svake godine - rekao je Katnić.

Direktor Deponije Aleksandar Bozović osvrnuo se na kapacitete sanitarnih kada poručujući da im lokacije za nove deponije nisu dozvoljenje.

– Kao država smo se obavezali da do 2035.godine nećemo tražiti lokacije za nove sanitarne deponije, vec samo lokacije za centre za upravljanjem otpadom - rekao je Božović.

On je dodao da se sada gradi peta sanitarna kada koja će biti završena za dva, najvise tri mjeseca.

- Imamo spornu situaciju sa cetvrtom kadom jer je kapacitet drastično manji nego sto je planiran. Planirana je na 340 hiljada tona, a onoga trena kada se zatvori doći ćemo u situaciju da će biti 250 hiljada tona. Gradimo petu sanitarnu kadu sa 400 hiljada tona sto znači da ce trajati godinu i po duže od četvrte. Šesta kada ce biti 15 procenata veća od ove – rekao je Božović.

Andrija Klikovac (DPS) kaze da druga opština po velicini - Nikšić, svakodnevno dovozi otpad na deponiju iz, kako je rekao, čisto političkih razloga.

-Uoči lokalnih izbora njihova deponija je zatvorena. Tako se napravila politička usluga nekome na štetu građana Deponije. Puno je veći trošak same izgradnje kade koju će napuniti Opstina Nikšić nego sto je fakuturisani iznos Opstini Nikšić - rekao je Klikovac.

Direktor Deponije Aleksandar Božović kazao je da bi Opstina Nikšić u slucaju da sama napuni sanitarnu kadu platila 9.360.000 eura.

– Nas gradnja sanitarne kade košta skoro dva miliona eura - rekao je Božović. 

Odbornik Demokrata Mitar Paunović kazao je da je počelo čišćenje kanala Mareze. 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. januar 2026 07:47