ĐACI NA PRAKTIČNOJ NASTAVI / -M.VUJISIć
15/04/2025 u 14:16 h
Andrijana Dabanović, Mićko VujisićAndrijana Dabanović, Mićko Vujisić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

(VIDEO/FOTO) Đaci OŠ "Vuk Karadžić" na edukativnoj radionici u radnji "Bio Bi": Upoznali se sa alatom, priborom i opremom

Pčelarstvo nije samo hobi, ono je ljubav prema prirodi i malim bićima koja proizvode med - jedan od najslađih i najzdravijih proizvoda.

O svemu tome na sekciji pčelarstva uče đaci OŠ „Vuk Karadžić“ od profesora istorije i pčelara Vukmana Rabrenovića. Kako bi im rad u sekciji, koju ima samo ovapodgorička škola, bila još zanimljivija, i kako bi se upoznali sa onim šta je neophodno pčelarima za rad juče su posjetili pčelarsku radnju „Bio Bi“ na Zabjelu. Tamo ih je dočekala Milica Kadović koja je odgovarala na sva njihova pitanja, održala im edukativnu radionicu i uputila u šta to sve jedan pčelar mora da ima oda lata i opreme da bi mogao da se bavi ovom poslom. Naravno, ljubav prema pčelarstvu se podrazumijeva, ona ne može da se kupi ili nauči već mora da se stekne. Poseban segment radionice bilo je listanje literature na kojoj „Bio Bi“ posebno insistira jer bez podrške stručnjaka teško se može iži naprijed. Jednom naučeno i dokazano samo mora da se pročita i primijeni.

– Bilo nam je veliko zadovoljstvo što smo ugostili đake iz OŠ „Vuk Karadžić“. U pitanju su učenici od sedmog do devetog razreda i raduje nas činjenica da su mladi zainteresovani za pčelarstvo. Informisali smo ih o tome za šta služi koji dio opreme i koja je njegova primjena. Bili su iznenađeni jer nijesu mogli da vjeruju koliko proizvoda je potrebno pčelama. Posebno zanimljivo je bilo to šro su u radnji zatekli našu stalnu mušteriju pčelarku iz Risna Jelenu Odalović koja im je ispričala svoje iskustvo o pčelarenju - rekla je Kadović.

Vukman Rabrenović, profesor istorije, pčelarstvom se bavi 40 godina. On kaže da je u slobodno vrijeme sa učenicima priča o pčelama.

– Djeca su pokazala interesovanje da nauče što više o pčelama i tako sam sa upravom škole i Savjetom roditelja napravio sekciju pčelarastva. Imali smo razne predavače, obilaske, išli smo kod u Kuću meda gdje su djeca otvarala košnice. Danas smo posjetili „Bio Bi“ koja je jedna od najopremjenijih radnji za pčelarstvo, a vjerujte mi obišao sam ih sve po regionu. Naišli smo na pčelarku koja je djeci ispričala o svojim počecima. Jako me to obradovalo, jer su kod nas većinom muškarci pčelari. Međutim, u našoj sekciji ima dosta djevojčica - kaže Rabrenović.

Mihaela Popović kaže da je sekcija pčelarstva mnogo interesantna.

– Prijavila sam se zato što mi se svidjelo da posle napornih časova i učenja odem na nešto što je vezano za prirodu i da vidim kako možemo da poboljšamo stanje u kojem se nalazi. Pčele su veoma značajne u eko lancu i uopšte za razvoj ekosistema. Popričala sam i sa pčelarkom koja je bila u radnji. Vidjela sam da se žene uglavnom ne bave pčelarstvom, pa me interesovalo da li zapravo ljudima čudno što je ona pčelarka - kaže Popović.

Da mu pčelarstvo bude hobi odlučio je Bogdan Čađenović.

– Poželio sam da imam pčele jer mi je zanimljivo. Niko se u mojoj porodici time ne bavi pčelrastvom, ja ću biti prvi. Prve košnice ću da kupim kad naučim da ih otvaram i sve ostalo. Ne znam koliko će vremena proći, ali radujem se tom svom budućem angažovanju - ističe Čađenović.

Za pčelarstvo Viktorija Lukić se zainteresovala nakon priča koje je slušala od nastavnika.

– Sekcija je jako interesantna. Meni je zaista prelijepo. Često nas nastavnik vodi na izlete, u posjete, vrlo je dinamično - kaže Lukić.

Andrija Šofranac kaže da su od nastavnika mnogo naučili o pčelama, od toga kako se razvijaju, čime se hrane, kada je za njih dobar dan, a kada provjeravamo stanje pčelinjeg društva. Uroš Simović ističe da je pčelarstvo zanimljiv hobi posebno kada se ima više vremena. On je istakao da se ne plaši pčela.

– Zanimljivo je i zdravo je. Moji roditelji se ne bave pčelarstvom, ali ja ću biti prvi koji će imati svoje košnice. Ovakve posjete mi baš dosta znače jer mnogo naučim - kazao je Simović.

Dnevne novine „Dan“ zabilježile su u junu prošle godine prvi Eko bazar u OŠ „Vuk Karadžić“ na kome se predstavila pčelarska sekcija. Ovo je inače, jedna od popularnijih sekcija jer kada je pokrenuta više od pola učenika sedmih razreda se prijavilo. Na sekciji đaci uče sve korake u postupanju sa pčelinjim društvima, počev od razbijanja straha da su to „opasne“ životinje, pa do korišćenja osnovnog alata poput dimilice. Đaci priznaju da znanje stečeno na radionici već primjenjuju. Neki od njih su na imanjima formirali uljanike i snimaju video-klipove kako se snalaze u novoj djelatnosti. Učenici razvijaju znanje o pčelarstvu i u smislu medicinske nauke. Upoznaju se sa karakteristikama pčelinjeg otrova i čitaju sve na tu temu.

Naučili su kako da otvore košnicu i pregledaju društvo, je li matica na svom mjestu, jesu li radilice vrijedne i treba li im pomoć. Polaznici sekcije ističu da savladavaju vještine i znanja na zanimljiv način. Ponekad se to pretvara u malo laboratoriju pa su tako imali prilikuda savladaju tehniku pravljenja pravog životnog eliksira - kapi od propolisa. Često im na radionicama stižu gosti koji svako iz svog ugla pričaju o pčelama.

Na Eko bazaru đaci su pokazali i da su savladili tehniku pravljenja košnica, i to raznih modela, od onih kako su nekada izgledale pa do savremenog načina pčelarstva.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

21. april 2025 00:43