Pričinjena je ogromna materijalna šteta. Vatrogasni punkt u Zeti još nije počeo da radi, a podgorički vatrogasci zaduženi su da gase u Podgorici, Zeti i Tuzima. Da li je ovakav način organizovane zaštite od požara održiv pitanje je na koje zasad nema odgovora.
– Naša Komunalna policija danonoćno je na terenu i daje podršku vatrogascima, a sami gasimo manje požare. Međutim, velika je suša tako da ima požara na sve strane. Upravo zbog toga je potrebno da imamo svoju službu koja će izlaziti direktno na teren. Već dvije godine pokušavamo da se dogovorimo sa Podgoricom oko podjele opreme kako bi osnovali našu vatrogasnu službu. To je preduslov jer bi kupovina opreme iziskivala prevelika sredstva. Nadamo se da će vrlo brzo doći do raspodjele imovine i opreme između Zete i Podgorice. Vatrogasna oprema je izuzetno skupa. Podgorica ima 25 kamiona tako da nas po raspodjeli sleduje određeni broj - istakao je Mihailo Asanović, predsjednik Opštine.
Kako je kazao Miodrag Strugar, načelnik Komunalne policije, u Mahali je izgoreo kompletan hangar odnosno poslovni objekat sa opremom, a susjedni je većim dijelom zahvaćen vatrom. U Matagužima požar je uništio 12 plastenika sa jagodama, a šest je oštećeno.
– To su plastenici Sava Rakovića. Potpuno je izgorelo 12, a šest djelimično. U Mahali su goreli objekti Nebojše Milikića. Jedan od 60 kvadrata, pun opreme za proizvodnju suvenira potpuno je izgorio, a dio hale od 150 kvadrata djelimično - kaže Strugar.
Poljoprivrednik Savo Raković ispričao je za „Dan" da je pretrpio ogromnu štetu i poziva nadležne da pomognu.
– Potpuno je izgorelo 12 plastenika, a šest djelimično i od njih možda nešto i budemo mogli da iskoristimo. Svi su bili pod jagodama. Inače, pod 25 plastenika imamo hektar jagode, odnosno 10.000 kvadrata je bilo zasada, a 5.000 kvadrata je izgorelo. Ne bih govorio o šteti u eurima, ali ogromna je, a zasadi nijesu bili osigurani - kaže Raković.
