Dimitri Kiričenko / -FOTO: IFHHS
12/06/2024 u 15:05 h
D.M.D.M.

Kiričenko strijelac najbržeg gola u istoriji EP

Ruski napadač je na šampionatu 2004. godine postigao pogodak nakon svega 67 sekundi igre

Ruski napadač Dimitri Kiričenko vlasnik je najbržeg gola u istoriji šampionata Starog kontinenta.

Kiričenko je na EP 2004. u Portugalu u susretu protiv Grčke dao gol nakon svega 67 sekundi igre.

Rusija je dobila utakmicu 2:1, ali to nije bilo dovoljno za prolaz, dok je Grčka uprkos porazu prošla dalje, a potom senzacionalno osvojila titulu.

Kiričenko je igrao za rusku selekciju od 2003. do 2006. godine, a za to vrijeme je dao četiri gola u 12 nastupa.

Drugi najbrži gol u istoriji EP djelo je Šveđanina Emila Forsberga, koji je na posljednjem EP protiv Poljske postigao pogodak nakon svega minut i 22 sekunde igre.

Forsberg je dao i drugi gol na utakmici u 59. minuti, ali Poljsku je u igru vratio Robert Levandovski (61, 84), da bi pobjedu Švedskoj osigurao Viktor Klason (90+4).

Na istom prvenstvu je postignut i treći i peti najbrži gol.

Treći gol je dijelo Danca Jusufa Poulsena, koji je protiv Belgije zatresao mrežu nakon minut i 39 sekundi igre.

Međutim, Belgija je u nastavku stigla do preokreta.

Poljak Robert Levandovski je u četvrtfinalu EP 2016. protiv Portugala dao gol nakon minut i 40 sekundi igre.

Utakmica je završila 1:1, a Portugal je boljim izvođenjem jedanaesteraca (5:3) prošao dalje, a potom osvojio i titulu.

Peti najbrži gol postignut je u finalu posljednjeg EP-a.

Luk Šou je doveo Engleze u vodstvu nakon minut i 56 sekundi igre.

Bio je to i najbrži gol u istoriji finala EP.

Dotadašnji rekord je držao Hesus Marija Pereda, koji je 1964. godine dao gol za Španiju protiv SSSR-a nakon pet minuta i 17 sekundi.

"Crvena furija" je slavila 2:1, osvojivši svoju prvu od tri evropske krune.

28. septembar 2024 05:21