Edin Džeko / -FOTO: UEFA
11/05/2023 u 09:33 h
D.M.D.M.

Džeko ušao u istoriju Lige šampiona

Napadač Intera postao drugi najstariji igrač koji je dao gol u polufinalu Lige šampiona

Postigavši vodeći pogodak na utakmici protiv Milana, napadač Intera Edin Džeko postao je drugi najstariji igrač kome je to pošlo za rukom u polufinalu Lige šampiona.

Bosanskohercegovačk napadač je postigao pogodak sa 37 godina i 54 dana, dok je rekorder i dalje Velšanin Rajan Gigs koji se upisao među strijelce sa 37 godina i 148 dana.

Vezisti Mančester junajteda je to uspjelo u aprilu 2011. u pobjedi 2:0 protiv Šalkea.

Na trećem mjestu je Filip Koku (34 godine i 187 dana), a zatim slijedi Ćabi Alonso (34godine i 160 dana).

Korak do rekorda došao je i Inter koji je poveo 2:0 nakon svega 10 minuta i 16 sekundi igre.

To je treće najbrže vođstvo 2-0 u nekom od polufinala Lige šampiona.

Rekord drži Juventus koji je 1999. poveo protiv Junajteda 2:0 nakon 10 minuta i 15 sekundi igre, a oba gola je dao Filipo Inzagi (6, 11).

Međutim, "crveni đavoli" su u nastavku susreta dali tri gola za pobjedu 3:2 i plasman u finale nakon što je prvi susret na "Old Trafordu" završio 1:1.

Deset minuta i 15 sekundi za dva gola trebala su i Mančester junajtedu protiv Arsenala u revanšu polufinala 2009. godine.

Park Ji-sung je dao u osmom, a Kristijano Ronaldo u 11. minuti.

Junajted je slavio 3:1 nakon što je u prvom susretu pobijedio 1:0.

Međutim, u finalu je izgubio od Barcelone (0:2).

29. april 2024 02:16