
Vrhunac 16. Evropskog prvenstva za rukometašice je pred nama - nakon dana odmora danas su u Beču na programu meč za peto mjesto između Švedske i Holandije (15 sati) koji će biti revijalnog karaktera i polufinalni dueli. Za medalje će se boriti Norveška koja brani tron, Francuska i Danska, tri selekcije od kojih se očekivalo da budu na završnom vikendu, te jedan od tri domaćina Mađarska koja se nakon 12 godina plasirala u polufinale.
Norveška i Francuska su do polufinala stigle sa maksimalnim učinkom (sedam pobjeda) i imaju uloge favorita, ali to će morati da potvrde i na terenu.
Norvežanke su igrale najbolji rukomet, tim Torira Hergeirsona je najviše pokazao i prvi je favorit za osvajanje 10. titule kojom bi se islandski stručnjak na najljepši način oprostio od najdominantnije sile u ženskom rukometu.
Norveška će protiv Mađarske biti apsolutni favorit.
– Nije iznenađenje što je Mađarska u polufinalu. Oni su godinama gradili tim. Imali su dobre igrače iz omladinskoj i juniorskoj reprezentaciji. Poslednjih godina su se razvijali i krupnim koracima. Imaju zaista dobar tim, tako da zaslužuju ovo polufinale - kazao je Hergeirson.
Za Hergeirsona će ovo biti poslednji vikend na klupi Norveške.
– Uopšte nisam razmišljao o tome. Jedino o tome razmišljam kada novinari postave isto pitanje. Imao sam oko 1.000 od 9. septembra. Samo radim. Vrlo sam dobar u poslu. Kada ste rođeni na Islandu, morate naporno raditi da biste preživjeli. Sada razmišljam samo o utakmici protiv Mađarske. Da pripremim igrače i tim najbolje bolje mogu. To je moje jedino razmišljanje - istakao je Hergirson.
Mađarska je pokazala je tim koji raste i zasluženo je stigla do završnice. Velike zasluge za to pripadaju i selektoru Vladimiru Golovinu.
– Mađarska tako dugo nije bila u polufinalu. Zaista smo ponosni jer mislimo da smo ove godine zaslužili da uđemo u polufinale. Ostvarili smo ono što smo do sada planirali na turniru, ali znamo da nas čeka jedan od najboljih, ako ne i najbolji tim na svijetu - kazao je Golovin.
Selektor Mađarske vjeruje da njegov tim nije bez šansi.
– Imamo svoj plan. Daćemo sve od sebe da budemo na vrhunskom nivou i odigramo meč bez ikakvog stresa ili pritiska - istakao je Golovin.
Drugo polufinale bi trebalo da bude ujednačenije i zanimljivije. Francuska i Danska se dobro poznaju i sastajale su se nekoliko puta u polufinalima velikih turnira, ali ne od Svjetskog prvenstva 2021. godine.
– Posle Olimpijade naši ključni igrači su odlučili da ostanu i pokušaju da osvoje Evropsko prvenstvo. Moj zadatak je kao novog selektora je bi da im pomognem da ostvare svoj cilj. A naš cilj je finale - kazao je selektor "trikolorki" Sebastijan Gardiju.
Protiv Dankinja je Gardiju najavio veliku borbu.
– Toliko se dobro poznajemo, ovo nije prvi put da igramo jedni protiv drugih. Vjerujem da ćemo odigrati još bolje nego protiv Mađarske - dodao je Gardiju.
Selektor Dankinja Jesper Jensen je svjestan da njegov tim čeka težak zadatak.
– Francuska ima igrače svjetske klase. Imamo mnogo poštovanja prema njima. Oni su jaki i tako im dobro ide dugo vremena. Bio sam u ovoj situaciji šest puta, jer smo igrali šest polufinala i ponosan sam na to. Ali moramo uzeti u obzir činjenicu da je Francuska pet puta bila u finalu, tako da su jaki i moramo da se borimo. Mislim da imamo dobre šanse, ali moramo da igramo na vrhunskom nivou - istakao je Jensen.
Završni vikend EHF Eura
Danas (polufinale)
Mađarska - Norveška (17.45)
Francuska - Danska (20.30)
Meč za peto mjesto
Švedska - Holandija 15.00
Nedjelja
meč za 3. mjesto (15.15)
meč za 1. mjesto (18.00)
Коментари (0)
Оставите свој коментар