Одлична сарадња са свим градским службама / -Фото: Приватна архива
01/01/2026 u 11:17 h
Todor BrajkovićTodor Brajković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Sport kao snaga razvoja Glavnog grada

Godina na izmaku bila je jedna od najdinamičnijih i najuspješnijih za sport u Glavnom gradu. Kroz značajna ulaganja u infrastrukturu, snažnu podršku sportskim klubovima i sportistima, kao i realizaciju brojnih programa masovnog i omladinskog sporta, Sekretarijat za sport Glavnog grada ostavio je snažan pečat u 2025.

O postignutim rezultatima, izazovima koji su obilježili ovu godinu, ali i o ambicioznim planovima koji Podgoricu očekuju u 2026. godini, za novogodišnji broj „Dana" govorio je sekretar za sport Darko Nikčević, čovjek koji sport vidi kao jedan od ključnih stubova razvoja grada i kvaliteta života njegovih građana.

- Iza nas je godina u kojoj je sport u Podgorici ostvario vidljiv napredak. Sekretarijat za sport je djelovao posvećeno, odgovorno i u skladu sa nadležnostima, uz jasan cilj – da unaprijedi uslove za bavljenje sportom i omogući dostupnost sportskih sadržaja svim građanima. Posebno ističemo povratak tradicionalnih skokova sa Vezirovog mosta. Ova manifestacija, duboko utkana u identitet Podgorice, ponovo je okupila veliki broj učesnika i posjetilaca. Saradnja sa građanima i sportskim subjektima bila je jedan od ključnih elemenata našeg rada. Kroz zajedničke inicijative realizovali smo više projekata izgradnje i obnove sportskih poligona i rekreativnih zona u različitim djelovima grada, rekao je Darko Nikčević, istakavši da je tokom godine ostvarena snažna saradnja sa organima uprave Glavnog grada i gradskim preduzećima.

- Kroz koordinisano planiranje i efikasnu realizaciju, sprovedeni su brojni infrastrukturni projekti u oblasti sporta. Unaprijeđeni su uslovi za treninge i takmičenja, podržan je razvoj školskog i masovnog sporta, a stvoreni su i novi sadržaji za rekreativne aktivnosti. Posebno mjesto zauzima projekat razvoja gimnastike u saradnji sa Gimnastičkim klubom Budućnost. Ovim programom omogućili smo širenje gimnastičkih aktivnosti i uključivanje većeg broja djece u sport koji predstavlja osnovu za pravilan motorički razvoj i stvaranje zdravih navika od najranijeg uzrasta. Takođe, realizovan je i projekat nabavke tekbol stolova za sve srednje škole u Podgorici. Ovaj savremeni sport, koji sve više dobija na popularnosti, uveden je u školske dvorišne prostore kako bi učenicima pružio nove mogućnosti za rekreaciju, druženje i razvoj koordinacije i agilnosti, rekao je Darko Nikčević.

image

Амбициозни планови у 2026. години

-Фото: Приватна архива

Sekretarijat za sport je tokom godine dosledno sprovodio svoje zakonske obaveze.

- Pripremali smo i realizovali propise, sarađivali sa sportskim organizacijama, sufinansirali njihove programe i dodjeljivali nagrade najuspješnijim sportistima Podgorice. Kroz manifestacije, takmičenja i programe za djecu i mlade, sport je ostao važan dio svakodnevnog života našeg grada. Zahvaljujući zajedničkom radu, posvećenosti i jasnoj viziji, ostvarili smo značajan napredak u razvoju sporta u Podgorici. Nastavićemo da gradimo grad u kojem je sport dostupan svima, u kom se njeguje tradicija i u kom se stvaraju uslovi za nove uspjehe, rekao je Nikčević.

Budžet veći za preko milion eura

 Ukupna ulaganja Sekretarijata za sport u 2025. iznosila su oko 4.243.100 eura, raspoređena na takmičarski, masovni, rekreativni i inkluzivni sport.  -Za 2026. planirano je povećanje budžeta na 5,4 miliona eura, uz dodatno povećanje korišćenja besplatnih treninga u sportskim objektima sa 1,2 na 1,55 miliona eura. Ovakav model finansiranja omogućava održiv sportski sistem, jačanje klubova i direktnu korist za građane. Ukupno je 565. 000 eura dodijeljeno sportskim organizacijama kroz sistem sufinansiranja sportskih programa za 2025, čime se direktno sufinansiraju sportske organizacije koje doprinose sportskom razvoju i dostupnosti sporta građanima, rekao je Nikčević.

Godina koja dolazi – 2026. biće u znaku velikih infrastrukturnih iskoraka za sport u Glavnom gradu. Prema najavama Darka Nikčevića, 2026. godina donosi realizaciju i pokretanje niza kapitalnih projekata koji će trajno promijeniti sportsku mapu Podgorice. Fokus će biti na izgradnji i modernizaciji sportskih objekata, unapređenju uslova za trening i takmičenja, kao i stvaranju savremenih prostora namijenjenih omladinskom i rekreativnom sportu. Ovi projekti predstavljaju ključni dio dugoročne strategije razvoja sporta, sa ciljem da Podgorica dobije infrastrukturu dostojnu grada sporta i da se stvore preduslovi za nove uspjehe u godinama koje dolaze.

- Glavni grad Podgorica nastavlja strateški razvoj sporta kao važnog stuba urbanog, društvenog i zdravstvenog razvoja. Kroz ulaganja u sportsku infrastrukturu unaprijeđeni su postojeći kapaciteti, a planirana je i izgradnja novih objekata. Posebna pažnja posvećena je ravnomjernom razvoju infrastrukture u svim djelovima grada – od velikih sportskih centara do lokalnih sportskih poligona. Projekti uključuju Multifunkcionalnu dvoranu „Ljubović", koja će služiti za različite sportove i takmičenja, doprinoseći razvoju streljaštva i drugih disciplina, rekonstrukciju Gradskog stadiona, pokrivanje Olimpijskog bazena, opremanje sportskih terena, kao i izgradnju novih poligona, u saradnji sa građanima i nadležnim službama. Tokom godine izgrađeni su i opremljeni novi sportski poligoni u Donjoj Gorici, Kokotima, Ublima i Seocama, dok je u toku obnova poligona na brdu Ljubović, uključujući modernu teretanu na otvorenom. Planovi za 2026. uključuju određivanje lokacije i izradu tehničke dokumentacije za novi otvoreni bazen, u saradnji sa FSCG izgradnja novih fudbalskih terena i nastavak ulaganja u savremene sportske i rekreativne sadržaje širom grada, rekao je Nikčević.

Nova Odluka o finansiranju sporta i Strategija razvoja sporta

Sekretar Nikčević je istakao da je nova Odluka o finansiranju sporta u Glavnom gradu donijela značajne iskorake u odnosu na prethodnu, prije svega kroz prepoznavanje finansijskih nagrada za osvojene medalje na Evropskim i Svjetskim prvenstvima u svim uzrasnim kategorijama – od kadeta do seniora, dok su ranije tim vidom podrške bili obuhvaćeni isključivo seniori. – Takođe, jasno je definisano da se minimum 20 posto budžetskih sredstava izdvaja za sufinansiranje programa sportskih organizacija putem javnog konkursa, čime se obezbjeđuje stabilna i ravnomjernija podrška velikom broju klubova i sportskih subjekata. Upravo takav pristup je tokom 2025. rezultirao značajnim uvećanjem broja medalja koje su osvojili naši sportisti i sportistkinje, a opredjeljenje Glavnog grada je da se tom praksom nastavi i u 2026. Paralelno sa tim, izrađena je i Strategija razvoja sporta, koja je na sistematičan i kvalitetan način identifikovala ključne izazove – od nedostataka u sportskoj infrastrukturi, preko unapređenja rada sa djecom i mladima kroz praćenje morfoloških karakteristika i fizičkih sposobnosti, do jačanja školskog sporta kao temelja dugoročnog sportskog razvoja. Ovakav normativni i strateški okvir predstavlja snažnu osnovu za dalji napredak sporta u Glavnom gradu, rekao je Darko Nikčević. 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
16. januar 2026 14:27